Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zajistit bezpečí vašeho telefonu? 3 tajné triky, které jinde nenajdete

Jiří Palyza 23.04.2025
Ukázka toho, jak může vypadat podvod
info ikonka
Zdroj: Mikhail Nilov / Pexels

Dobře zabezpečený smartphone, to není jen nastavení zamykání displeje a instalace antivirové aplikace. Pro zajištění komplexní ochrany vašeho zařízení to chce o něco víc: ukážeme vám 3 aplikace, které byste neměli nechat bez povšimnutí.

Kapitoly článku

Je mobil v kapse opravdu bezpečný?

Také jste si všimli, že co se týče stolních počítačů a laptopů, je už vnímání potřeby bezpečnosti mezi uživateli dobré? Bezmála každý si je vědom, že o zabezpečení svého zařízení je potřeba se starat: zálohovat, aktualizovat, zamykat jej při každém opuštění anebo používat aktuální antivir.

V případě mobilů to ale ještě tolik zakořeněné nemáme. Možná je na vině falešný pocit, že když zařízení máme stále u sebe, nemůže se přeci nic stát. Jenže ono nejde jen o to, že máme smartphone fyzicky pod kontrolou. Mnoho rizik číhá v internetovém prostředí: instalace aplikací, stahování obsahu z webových stránek či otevírání příloh elektronické pošty jsou činnosti, které nám mohou způsobit mnoho problémů.

Věnovat čas zabezpečení mobilního telefonu se systémem Android má proto smysl. Nejen, že na tento systém míří mnoho útoků, ale i proto, že v zařízení máme spoustu osobních i citlivých dat, jejichž zneužití pro nás může být přinejmenším velmi nepříjemné.

O instalaci antivirové aplikace můžeme diskutovat a dost možná o její nutnosti máte své pochybnosti. Nebudeme vám je vyvracet. I podle našeho názoru není její instalace na mobil něco, přes co nejede vlak. Mnohem důležitější jsou ale jiné aplikace. A tři z nich vám nyní představíme.

Mohlo by vás zajímat

1. Správce hesel – lepší než antivirus

Google i Apple samozřejmě nabízí i možnost ukládat hesla a v případě potřeby je použít k přihlášení do různých profilů, účtů a služeb. Je to mnohem lepší, než heslo pokaždé vymýšlet a dbát na to, aby splňovalo současné předpoklady na dostatečné zabezpečení. Plnohodnotní správci hesel toho ale nabízejí mnohem více. Na výběr máte v zásadě ze dvou možností:

Pokud sáhnete po bezplatném nástroji KeePassDX, získáte nejen výkonného správce hesel, ale také dobrou aplikaci pro kontrolu svých dat. Budete ale muset myslet na to, jak hesla synchronizovat s jinými zařízeními.

Co se toho týče, je lepší sáhnout po aplikaci, jakou je například Bitwarden. A opět: bezplatná verze je naprosto v pohodě. Rozsah funkcí většině uživatelů postačí.

Tor Browser pro Android
info ikonka
Zdroj: Projekt Tor
Žádný jiný internetový prohlížeč se tak dobře nepostará o vaše soukromí, jako Tor Browser. Pokud můžete, používejte jej pro surfování na mobilu co nejčastěji.

2. Správný internetový prohlížeč

Internetový prohlížeč Chrome patří dlouhodobě k nejpoužívanějším, a to nejen na stolních počítačích, ale i na smartphonech. Nic proti, vůbec není špatný, jen co se týče ochrany dat, nebyl by naším prvním doporučením.

V tomto ohledu je vždy lepší mít po ruce prohlížeč Tor Browser. Ne vše s ním bezproblémově funguje, ale je určitě dobré jej pro mobilní surfování používat co nejčastěji. Žádný jiný prohlížeč totiž nebude tak dobře chránit vaše soukromí.

Aplikace Netguard
info ikonka
Zdroj: NetGuard
V prostředí aplikace NetGuard jde jednoduše zablokovat internetový přístup u aplikací, kde si to nepřejete.

3. Kontrola přístupu na internet

Některé aplikace, které máte na svém mobilu instalované, jsou neustále online. A to i v případě, kdy to vůbec není nutné. Nejen, že to naprosto zbytečně vybíjí baterii mobilu, ale také to může ohrozit vaši bezpečnost. V tomto ohledu není úplně jednoduché aplikacím zakázat přístup na internet pouze pomocí nástrojů, které jsou ve výchozím nastavení v Androidu k dispozici. Zde vám ale dobře pomůže aplikace NetGuard.

Její pomocí můžete snadno definovat, které aplikace na internet přistupovat mohou a které nikoliv. Pro připojení smartphonu prostřednictvím Wi-Fi a mobilních dat můžete provést různá nastavení.

NetGuard ale také nabízí placené funkce, a to ve verzi Pro. Za zmínku určitě stojí monitoring datového provozu, který se zaznamená do protokolu. Ten si pak v klidu můžete prohlédnout a podívat se, co vše se skryto za vašimi zraky na smartphonu vlastně odehrává.

Zdroj: KeePassDX, Bitwarden.com, TorProject, NetGuard

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme