Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Tak toto žádný jiný program neumí: prohlížeč vytváří zabezpečený internetový tunel

Jiří Palyza 21.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Projekt Tor představil technologii webového tunelu, kterou chce účinněji bojovat proti cenzuře na internetu. Pokud si instalujete internetový prohlížeč Tor Browser, novou funkci už můžete používat.

Kapitoly článku

Organizace, která stojí za internetovým prohlížečem Tor, také označovaným jako "darknetový prohlížeč", představila novou zajímavou technologii, která umožní mnohem většímu počtu uživatelů z celého světa připojit se k síti Tor.

Novinka nazvaná WebTunnel má pomoci především uživatelům, kteří jsou ze zemí se státní cenzurou. Novou technologii už lze využívat v současné verzi prohlížeče a umožňuje přístup ke svobodnému internetu.

Tor Browser: webový tunel proti internetové cenzuře

Ukázka blokovaného přístupu na webovou stránku
Cílem nové technologie Projektu Tor, kterou implementoval do svého prohlížeče, je obejít internetovou cenzuru.
Zdroj: Chrome / blokovaný přístup na Wikipedii

V regionech, kde se aplikuje na internetové stránky cenzura, může nová technologie webových tunelů pomoci uživatelům, kteří hledají volný přístup k webu. Ve srovnání s jinými způsoby přístupu k Tor síti jsou webové tunely účinnější, protože napodobují datový provoz HTTPS.

Internetové připojení je maskováno jako běžná šifrovaná webová stránka, což cenzorům komplikuje jeho rozpoznání a blokaci. Webové tunely fungují i v sítích, které povolují pouze určité protokoly.

Webové tunely pomohou více uživatelům přistupovat k blokovanému obsahu a zároveň chránit své online soukromí. Podle Projektu Tor je tato technologie důležitým krokem v boji za svobodný a otevřený přístup k internetu a proti cenzuře.

Jakým způsobem se dá webový tunel využít
 

Připojení k funkci webového tunelu
Aktivace funkce webového tunelu není nic složitého. Nejprve je potřeba získat kód pro přemostění.
Zdroj: Torproject.org

WebTunnel je nyní dostupný pouze prostřednictvím webových stránek Projektu Tor, ale do budoucna se plánuje jeho šíření také prostřednictvím komunikátoru Telegram. Můžete jej použít následujícím způsobem:

 • Použijte jakýkoliv nejrozšířenější prohlížeč a jděte na stránku https://bridges.torproject.org/options
   
 • V části "Advanced Options" vyberte v rozbalovací nabídce možnost "webtunnel" a kliknětě na "Get Bridges". Vyplňte captchu.
   
 • Získáte řetězec pro přemostění, který můžete zkopírovat a použít v nejnovější verzi prohlížeče Tor Browser.
   
 • Otevřete nastavení připojení ve verzi prohlížeče pro stolní počítače. Vyberte položku "Přidat most ručně", vložte obdržený kód a klikněte na "Připojit".
   
 • Ve verzi pro Android lze kód vložit do nastavení v části "Konfigurace mostu" pod položkou "Poskytnout most, který znám".
   

Mohlo by vás zajímat

Podle informací od Projektu Tor je po celém světě aktivních už 60 mostů pro WebTunnel a v současnosti technologii využívá více než 700 uživatelů denně.

Nová technologie je funkční také v Číně a Rusku, prozatím ji nelze používat v některých oblastech Íránu. Cílem Projektu Tor je, aby ji mohl používat každý uživatel.

Zdroj: Projekt Tor, TechRadar
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud