Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Čekáte na nový Windows 12? Víme kdy vyjde – a není to dobrá zpráva

Jakub Fišer 15.07.2022

Operační systém Windows od Microsoftu je nejoblíbenější počítačové OS na trhu. Nyní se objevují zprávy o tom, kdy dorazí očekávaný Windows 12. A zrovna radost z toho fanoušci nemají.

Po tom, co vyšel v roce 2015 Windows 10, fanoušci desktopových “Oken” očekávali, že nyní bude vycházet nová velká aktualizace každý rok. To se bohužel nestalo, naopak Windows 11 dorazil až vloni, v roce 2021. Zažehl však jiskru naděje, že Windows 12 by mohl dorazit za rok, nejpozději za dva – tedy v roce 2023. Bohužel, ani toto se fanouškům nevyplní, jak ukazují nejnovější informace z roadmapy amerického technologického giganta.

Windows 12 až v roce 2024

Podle oficiálních informací je v plánu vydávat velkou “číselnou” aktualizaci jednou za tři roky. Microsoft se tedy vrací s kadencí aktualizací do dob Windows Vista, 7 a 8. Co to znamená pro uživatele, kteří netrpělivě vyhlíží nové Windows 12. Dočkají se nejdříve v roce 2024.

To ale neznamená, že na hladové uživatele nečekají nové funkce již během příštího roku. Pro rok 2023 americká firma z Redmondu chystá menší aktualizace pro Windows 11. Velkou nálož novinek s označením Sun Valley 3 však zrušila, namísto toho přijde zmíněná velká aktualizace Windows 12.

Jak je na tom konkurence?

Oproti konkurenci je v kadenci aktualizací Microsoft značně pozadu. Apple u svého macOS vydává velký update každý rok, přičemž nových funkcí je vždy více či méně dostatek. Pravdou ale zůstává, že Apple má ulehčenou práci – svůj systém totiž vyvíjí pouze pro své stroje (rozdíl dělá prakticky jen mezi těmi s čipy Intel a čipy Apple Silicon.

Zato Microsoft musí vyvíjet Windows pro celou řadu výrobců stolních počítačů a notebooků. Situace je to tedy podobná, jako u mobilních telefonů – Apple a jeho iOS versus Google a jeho Android.

Zdroj: Windows Central, Neowin


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud