Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Česká pošta od 1. října zdražuje SIPO: kolik zaplatíte za zprostředkování platby inkasa?

Jakub Fišer 03.10.2022

Takzvané SIPO, neboli sdružené inkaso plateb obyvatelstva, je oblíbená služba, kterou nabízí Česká pošta. Bohužel, globální inflace a ekonomická krize již dopadla i na Českou poštu, a ta tak zdražuje svou oblíbenou službu.

Kapitoly článku

SIPO je vcelku jednoduchá služba, která vám umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností (například za telefon, nájem, plyn a podobně) do jediné platby, kterou strhne z vašeho účtu. Výhodou pro plátce je přehlednost a jednoduchost, přičemž výhodu to má i pro klienty bank, kteří za provedení inkasní platby platí poplatky.

SIPO vám tedy každý měsíc přijde do schránky a to nejběžněji v papírové formě. Česká pošta si za vytištění a doručení SIPO lístečku do vaší fyzické schránky účtuje 25 korun včetně DPH. Existuje však také nefyzické doručení inkasní poukázky, a sice do e-mailové schránky klienta. Tuto službu až donedávna Česká pošta nijak nezpoplatňovala.

5 korun za SIPO e-mailem

Časy se ale mění. Jak informuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své monitorovací zprávě z konce září, Česká pošta přistoupí od 1. října 2022 ke zpoplatnění doručení SIPO e-mailem. Od října 2022 zaplatí zákazník České poště za službu „Platba SIPO inkasem včetně zaslání Platebního dokladu SIPO – Bezhotovost e-mailem“ částku 5 Kč.

“Česká pošta uvádí, že se pro tento krok rozhodla z důvodu rostoucích nákladů vynakládaných na správu databáze a systémů, jejichž prostřednictvím je platba hrazená přes SIPO rozesílána na účty společností, které plátce uvedl. Současně Česká pošta přistupuje k zpřesnění textací u některých služeb SIPO,” uvádí ČTÚ v monitorovací zprávě.

Proti zdražení e-mailem zasílaného SIPO se nelze nijak odvolat nebo si stěžovat. Služby SIPO nejsou základními poštovními službami, jejíž ceny by ČTÚ byl oprávněn posuzovat a případně regulovat. Služba SIPO není poštovní službou ve smyslu zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách.

Zdroj: ČTÚ, Česká pošta


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud