Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Cestovní 4K superzoom Lumix s velkým snímačem

redakce 14.02.2018

Společnost Panasonic dnes představuje Lumix DMC-TZ200 – novou vlajkovou loď v oblíbené řadě TZ neboli Travel Zoom.

Jde o univerzální, vysoce kompaktní fotoaparáty mimořádně vhodné na cesty. Objektiv Leica DC VARIO-ELMAR má patnáctinásobný optický zoom začínající na širokoúhlém ohnisku 24 mm, snímač High Sensitivity MOS je na kompaktní fotoaparáty relativně velký (1").

Díky výtečné optice se zájemci o Lumix TZ200 mohou těšit na skvělé fotografie s minimem zkreslení a přezáření. Objektiv Leica DC Vario-Elmar s 15násobným zoomem, širokoúhlým ohniskem 24 mm a pětiosým stabilizátorem HYBRID O.I.S.+ (Optical Image Stabilizer Plus) nabízí prakticky univerzální využití, stabilizátor účinně brání rozostření vlivem chvění přístroje při fotografování i natáčení videozáznamů. Kromě toho umožňuje objektiv ostřit již od vzdálenosti 3 cm, což nepochybně potěší milovníky makrofotografie – snímků miniaturních objektů se spoustou oku takřka neviditelných detailů.

Jednopalcový snímač MOS je větší, než bývá v této kategorii kompaktních fotoaparátů zvykem, což je samo o sobě zárukou kvalitnějších snímků a lepší kresby detailů.

Mezi další přednosti patří vylepšený elektronický hledáček s vynikajícím rozlišením 2,33 Mpx a velmi slušným poměrem zobrazení 1,45x / 0,53x (ekvivalent klasického fotoaparátu). Hledáček má oproti běžnému displeji na zadní straně výhodu zejména za jasného slunečného počasí.

Displej na zadní straně má úhlopříčku 7,6 cm a umožňuje dotykové ovládání. Rozlišení činí 1,24 MPix, což bohatě stačí na spolehlivé zaostření. Snímky na displeji lze velmi jednoduše zvětšit a zkontrolovat tak každý detail. Při manuálním ostření je k dispozici šikovná funkce Focus Peaking, při níž fotoaparát zvýrazňuje hrany předmětů, které se nacházejí v hloubce ostrosti.

Další novinkou ve výbavě TZ200 je samostatný lineární servomotor ostřícího systému, což automatické ostření výrazně zrychluje. Ostření napomáhá i technologie Depth From Defocus (DFD), při níž systém porovnává dva snímky s odlišnou ohniskovou vzdáleností. Signál se přitom přenáší rychlostí až 240 okének za sekundu. Výsledkem je rychlé automatické ostření za cca 0,1 s.

Kromě fotografování umí Panasonic Lumix TZ200 i natáčet kvalitní a plynulý videozáznam v rozlišení 4K (3840x2160) rychlostí 30p / 25p (50Hz Area) či 30p (60Hz Area) nebo 24p ve formátu MP4. Funkce 4K PHOTO navíc umožňuje ukládat jednotlivá okénka z videozáznamu natočeného rychlostí 30 obr/s coby samostatné snímky v rozlišení 8 MPix. Ze vzniklé spousty záběrů si pak lze snadno vybrat pomocí nové funkce Auto Marking. Vybírá pro uživatele záběry, které se od ostatních výrazněji liší, např. když se někde objeví nová tvář nebo se objekt pohne. Díky funkci Sequence Composition lze tvořit působivé skládané záběry rozfázovaného pohybujícího se objektu v jedné fotografii (skládá se z okének vzniklých v režimu 4K PHOTO). Dosud takové fotografie vyžadovaly dlouhou a nelehkou práci v grafických programech.

Pro milovníky videozáznamů je určená funkce 4K Live Cropping, usnadňující panning nebo zoomování během natáčení. Při panningu si uživatel stanoví počáteční a konečný úhel záběru a fotoaparát uloží záběr automaticky, takže není třeba nic měřit. Při zoomování lze rovněž nastavit cílový úhel záběru (resp. ohniskovou vzdálenost) předem.

Režim High Speed Video umožňuje natáčet v rozlišení Full HD rychlostí 120 obr/s (60Hz Area - NTSC) / 100 obr/s (50Hz Area - PAL), k dispozici jsou rovněž funkce pro časosběrné snímání (Time Lapse) a Stop Motion.

Lumix ale nenabízí jen praktický ultrazoomový objektiv, ale také celou řadu kreativních filtrů a efektů. K dispozici jsou všechny prověřené a oblíbené možnosti jako zvětšený dynamický rozsah, speciální barevné ladění, efekt miniatury apod., a teď k nim přibyla i atraktivní černobílá varianta L.Monochrome. Převodem do černobílé podoby a speciální úpravou křivek se posilují kontrasty a temné stíny, takže výsledek vypadá jako fotografie z klasického černobílého filmu.

Přibyly také dva zajímavé kreativní režimy – bracketing ostření a clony. Ostřící bracketing umožňuje pořídit sérii snímků s různou ohniskovou vzdáleností. S bracketingem clony zase můžete v jedné sérii udělat několik fotografií s různou hloubkou ostrosti. Pak si každý může vybrat záběr, který mu nejlépe vyhovuje. Nemusíte se tedy bát, že vinou špatného nastavení přijdete o jedinečný záběr.

Přímo ve fotoaparátu lze také zpracovávat fotografie ve formátu RAW, takže vůbec nepotřebujete počítač. To se při cestování, kde PC často vůbec není k dispozici, vysloveně hodí.

Panasonic Lumix T200 je vybaven Bluetooth a Wi-Fi, což usnadňuje fotografování i sdílení fotografií.

Vnější část konstrukce TZ200 je z pevného hliníku, takže fotoaparát působí elegantně a zároveň příjemně odolně. I to je na cestách velkou výhodou.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud