Crazy Talk je program sloužící k animacím osob na libovolné fotografii nebo obrázku. Zaměřuje se na obličejovou mimiku, pohyby očí a úst. K doplnění mimiky zvukovým doprovodem a řečí slouží časová osa, kde je možné buď zvukové soubory importovat, nebo přímo nahrávat z externího mikrofonu vašeho počítače. Výstupy z tohoto programu je možné vytvářet v pořádném rozlišení – klidně i Full HD. Do začátků práce s programem se mohou hodit šikovné videonávody, FAQ a další materiály z webu výrobce.
Na Chip DVD je připravena speciální edice programu Crazy Talk 6.21, která dokáže exportovat videa i v rozlišení Full HD. Komerční verze PRO (info) nabízí především rozsáhlou knihovnu modelů i skriptů a neobsahuje časové omezení exportu na 5 minut délky.
|
|
Hned po spuštění vám bude nabídnut zdarma bonusový balíček obrázků a emocí vhodných do programu. Stačí k tomu pouze registrace na internetové stránce výrobce a propojení sériového čísla vašeho programu s on-line registrací. Chcete-li využít této nabídky, klikněte na »Create account«. V prohlížeči se otevře internetová stránka, kde stačí do formuláře vyplnit postupně e-mailovou adresu, heslo, potvrzení hesla, zemi a potvrdit kliknutím na »Apply«. Během chvilky by vám měla dorazit potvrzující zpráva. Pokud se tak nestane, zkontrolujte i složku s nevyžádanou poštou. V potvrzujícím e-mailu klikněte na první odkaz a potom se stačí jen přihlásit v prostředí programu pomocí e-mailové adresy a hesla. Bonusové balíčky najdete hned po přihlášení dole u produktu CrazyTalk6 SE. Také je najdete přímo na Chip DVD, ale časem se mohou objevit na webu nové balíčky.
Přednastavené šablony
Na úvod zvolte v záložce »Project« ikonu »New Project« a vyberte vpravo některou z dostupných šablon. Vyzkoušejte klidně všechny, alespoň tak zjistíte, jaké funkce program umí. Předdefinované šablony jsou pěkně zpracované ukázky s hudebním doprovodem, mluveným slovem a animací obličejů. Tyto šablony lze také snadno použít k inspiraci případně i rovnou k vytvoření animací obličejů vašich známých či přátel. Nejsou nijak zamčené, je tedy možné využít kompletně časovou linií, rozložení atd.
Import fotografie základní nastavení
Druhou možností, jak vytvořit animaci je začít kompletně od nuly. V záložce »Project« klikněte na ikonu »New Project« a zvolte vpravo možnost »Default Project«. Následně se přepněte do záložky »Model« a vyberte fotky nebo obrázky, které chcete „rozhýbat“ první ikonkou vlevo nahoře s názvem »Import Image«. Po vložení se otevře okno se základním nastavením barev, možností oříznutí či otočení. Až budete mít nastaveno, pokračujte kliknutím na »Next«. V dalším okně se nastavuje rámeček okolo obličeje člověka nebo postavy, kterou chcete animovat a uvnitř se umisťují body 1-4 tak jak je uvedeno vpravo v náhledu (1 – pravý okraj pravého oka, 2 – levý okraj levého oka, 3 – pravý koutek, 4 levý koutek úst). Pokud máte na fotce více obličejů, kliknutím na tlačítku »Add Models« a následným potažením za stálého držení levého tlačítka myši udělejte obdélníky i kolem dalších osob a umístěte body stejným
způsobem jako u prvního. Potvrďte nastavení tlačítkem »Proceed« a můžete se pustit do nastavení orientace hlavy modelu. Z nabídky vpravo vyberte nos, který se tvarově nejvíce podoba nosu vašeho modelu a natočte eliptický obrazec, tak aby odpovídal orientaci pohledu modelu. Svislá osa by zde měla procházet středem nosu a vodorovná tak, aby pohyb vypadal co nejreálněji.
Oči, zuby, pozadí
U každého modelu můžete určit, co je pozadí a tedy co se vlastně nemá animovat. Klikněte na Background »Mask Editing« a pomocí nástrojů umístěných vpravo označte, co je pozadí. Je zde klasický štětec, nebo třeba kouzelná hůlka známá ze spousty grafických editorů. Toto pozadí nejenže se nebude při animacích hýbat, ale můžete jej i vyměnit za jiný obrázek, plnou barvu atd. K tomu využijete další funkci v levém menu s názvem »Background settings«.
Pokud si přejete přibarvit vaší postavě oči, zvolte v menu položku »Eye settings«. Zde si vyberte z nabídky libovolné „kukadla“ a případně si je ještě upravte po kliknutí na záložku »Modify«. Podobným způsobem můžete vašemu modelu vložit do úst zuby a nastavit mu tzv. Idle motion, tedy soubor pohybů, které bude dělat v případě, že nemá přiřazenou žádnou jinou úlohu z časové linie.
Časová linie a export
Pro režisérsky nadšené uživatele je tu záložka »Script« s časovou linií, kde si mohou přizpůsobit obraz – přiblížit, rotovat, oddálit – v určitém čase, který si zvolí. K úpravě kamery slouží položka »Camera Editor«. Dále je zde možné z pravého menu přidávat šablony skriptů sloužící jako předdefinované řeči spojené s příslušnou mimikou obličeje, libovolný text, který pak robot přečte nebo nahrát či importovat zvukový doprovod nebo řeč.
Konečný export vytvořeného díla se provádí v záložce »Output«. Stačí vybrat formát, rozlišení, počet snímků za sekundu a v případě, že chcete vyexportovat jen určitý kousek videa, zaškrtněte »Export Specified Section«
a zvolte počáteční i konečný čas. Potom klikněte dole na ikonu s knihou, zadejte název a dejte uložit. Nakonec vyberete, jestli a který kodek se má pro kompresi použit. Záleží na účelu a použití videa. Pokud s ním budete chtít nadále pracovat v nějakých střižnách nebo úpravnách videa, nechte vybranou výchozí volbu, kdy se vytvoří nekomprimovaný soubor. Mějte však na paměti, že 1 minuta nekomprimovaného Full HD videa má cca 10 GB.
Schopný animátor
Ne vždy se asi podaří vytvořit z nehybné fotografie animovaný obrázek přesně podle vašich představ, přesto je však možné dosáhnout slušných výsledků i s omezenou nabídkou funkcí, kterou tato speciální edice disponuje. Do začátků mohou také pomoct výukové materiály vytvořené vývojářem, které jsou zde: http://www.reallusion.com/crazytalk/crazytalk_training.asp, ale bohužel pouze v angličtině. Nejsou vytvářeny přímo pro verzi SE a může se tedy stát, že některé funkce v nich uvedené obsahuje pouze verze Standard nebo Pro.
Uveřejněno na Chip DVD 02/11.