Přejít k hlavnímu obsahu

Letíte do Velké Británie? Kvůli tomuto podvodu přijdete o 3 tisíce korun

Josef Mika 03.07.2025
Smartphone s vlajkou Velké Británie
Zdroj: Freepik

Pokud chcete cestovat do Spojeného království, potřebujete nyní ke vstupu digitální povolení (ETA). Na internetu ale číhá řada poskytovatelů, kteří službu nabízejí za mnohem vyšší cenu. Na co si při vyřizování elektronického cestovního povolení ETA musíte dát pozor?

Kapitoly článku

ETA do Velké Británie – nová povinnost

Spojené království změnilo předpisy pro občany EU od 2. dubna 2025. Cestující od tohoto data potřebují ke vstupu elektronické cestovní povolení (Electronic Travel Authorization – ETA). Už od března 2025 je možné o něj žádat online. Povolení stojí 16 liber (momentálně v přepočtu asi 470 korun) a platí dva roky nebo do vypršení platnosti pasu.

Během těchto dvou let můžete do Spojeného království vstupovat, jak často chcete. Délka pobytu však nesmí překročit šest měsíců. Občané EU, kteří chtějí v Británii zůstat déle než 180 dní, potřebují vízum. 

Mohlo by vás zajímat

Pozor na podvody

Každý, kdo plánuje cestu do Velké Británie, by však měl být při podávání žádosti o nezbytné elektronické cestovní povolení (ETA) obezřetný. Na začátku letní prázdninové sezóny organizace na ochranu spotřebitelů opět varují před online službami, které si za tuto žádost účtují výrazně vyšší poplatky než při oficiálním postupu.

Tito „zprostředkovatelé“ totiž nedělají nic jiného, než že pouze přepošlou zadané údaje britským úřadům. Požadují za to však často několikanásobně vyšší poplatky, než kolik zaplatíte přímo na oficiálních stránkách britské vlády – například až 100 liber (skoro 3 tisíce korun) namísto 16 liber, což je cena ETA. Cestující z toho přitom nemají žádné další výhody. Platí pouze za předání zadaných údajů britským úřadům.

Mohlo by vás zajímat

Dalším problémem je, že u předražených makléřských platforem zpravidla není možné odstoupit od smlouvy ihned po poskytnutí služby, tj. přenosu dat.

Podobných poskytovatelů-překupníků je na internetu víc a je dobré se jim zcela vyhnout. Jejich strategií je nejdříve zájemce vystrašit údajnou složitostí podávání oficiální žádosti a pak nabídnout vlastní předražené služby. Na českém webu najdete podobných příkladů víc a jejich jedinou výhodou je možnost předat údaje v českém rozhraní.

Pro vyřízení ETA proto využívejte pouze oficiální aplikaci UK ETA nebo web www.gov.uk.

Žádost ETA
Zdroj: Gov.uk
O elektronické cestovní povolení bude nutné zažádat ještě před cestou, a to přes aplikaci UK ETA nebo online na www.gov.uk.

Jak správně vyřídit žádost ETA?

Rada odborníků na ochranu spotřebitele je jasná: o elektronické cestovní povolení (ETA) by měli turisté žádat pouze prostřednictvím oficiálních vládních úřadů Spojeného království. K tomuto účelu slouží aplikace UK ETA pro Android a iOS a internetové stránky britského ministerstva vnitra. V obou případech je cena 16 britských liber – přibližně 470 korun.

Zdroj: Gov.uk, UK ETA/Google Play, UK ETA/App Store


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme