Přejít k hlavnímu obsahu

Rodiče dětí v zahraničí, zpozorněte: nová vlna podvodů cílí přímo na vás

Pavel Trousil 27.05.2025
Paní
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

„Ahoj mami, potřebuju peníze“. To je nová past na rodiče. Česká policie upozorňuje na tuto sofistikovanou metodu podvodníků. Zaměřují se na rodiče a prarodiče s dětmi aktuálně pobývajícími v zahraničí, například na studijním pobytu nebo na školním výletě. Pachatelé využívají kombinaci psychické manipulace a moderních komunikačních aplikací k okradení svých obětí.

Kapitoly článku

Jak podvod funguje – krok za krokem

Podvodníci nejprve kontaktují potenciální oběti prostřednictvím SMS zpráv, často začínajících neformálním oslovením jako „Ahoj mami“ nebo „Ahoj tati“. V textu se vydávají za jejich dítě a tvrdí, že se nacházejí v tíživé situaci v zahraničí a potřebují okamžitou finanční pomoc.

Celý proces má několik fází, které podvodníci pečlivě naplánovali:

  • První kontakt přes SMS: pachatel pošle zprávu s výmluvou, proč píše z cizího čísla – obvykle tvrdí, že má rozbitý telefon nebo že mu nefunguje sluchátko.
  • Přesun na WhatsApp: podvodník následně navrhne pokračování konverzace na WhatsAppu. Zde má větší prostor pro manipulaci a může lépe předstírat identitu blízké osoby.
  • Vymyšlená krize: v aplikaci pak předkládá naléhavý problém – může jít o údajné zadržení na hranicích, nutnost zaplatit pokutu, lékařské výlohy apod.
  • Požadavek peněz: pachatel poskytne číslo účtu s tím, že peníze potřebuje okamžitě a sám je nemůže uhradit kvůli „technickým problémům“ se svým bankovním účtem nebo kartou.
Podvodná SMS
info ikonka
Zdroj: Policie ČR

Letní prázdniny jako rizikové období

Podle policie bude tento typ podvodů vrcholit právě během letních prázdnin, kdy mnoho mladých lidí cestuje do zahraničí na dovolenou, pracovní stáže nebo letní pobyty. Podvodníci vědomě využívají skutečnosti, že rodiče vědí o pobytu svých dětí v cizině a jsou tak náchylnější uvěřit naléhavé žádosti o pomoc.

Mohlo by vás zajímat

Další známé metody podobných podvodů

  • Pachatelé volají obětem a tvrdí, že jejich blízký měl dopravní nehodu a potřebuje okamžitě zaplatit kauci nebo náklady léčení. Často přidávají zvukové efekty nebo dokonce nechají někoho jiného předstírat pláč nebo volání o pomoc.
  • Podvodníci vytváří falešné profily na seznamovacích aplikacích, navazují romantické vztahy s oběťmi a po nějakém čase žádají o finanční pomoc kvůli údajné krizi – například nákladům na cestu za obětí nebo řešení problémů v zahraničí.
  • Falešní technici kontaktují seniory s tvrzením, že jejich počítač je infikovaný. Pod záminkou opravy získávají přístup k zařízení a následně žádají platbu za „služby“ nebo dokonce ukradnou přístupové údaje k bankovnictví.
  • Pachatelé lákají na rychlé zhodnocení peněz prostřednictvím investic do kryptoměn, akcií nebo komodit. Často používají falešné celebrity nebo vytváří dojem exkluzivní nabídky s omezenou dobou platnosti.
WhatsApp
info ikonka
Zdroj: Policie ČR

Mohlo by vás zajímat

Jak se účinně bránit?

  • Nejúčinnější ochranou je okamžité ověření identity osoby, která žádá o peníze. Zavolejte na původní číslo vašeho blízkého nebo mu napište na jeho obvyklé kontakty. Pokud to není možné, požádejte o osobní informace, které by měl znát pouze váš příbuzný.
    Podvodníci často vytvářejí umělý časový tlak. Legitimní situace obvykle umožňují alespoň krátké zamyšlení a ověření. Buďte obzvláště opatrní při požadavcích na okamžitou platbu.
  • Před odesláním větších částek se poraďte s pracovníky banky. Moderní bankovní systémy často upozorňují na podezřelé transakce a mohou vám pomoci rozpoznat podvod.
  • Pokud vás kontaktuje někdo z neznámého čísla a tvrdí, že je váš blízký, buďte automaticky obezřetní. Děti obvykle informují rodiče o změně kontaktních údajů předem.
  • Nejlepší ochranou je osvěta a vzájemné informování. Mluvte o těchto metodách v rodině. 
  • Domluvte si kódová slova nebo způsoby ověření identity pro případy nouze.
  • Policie doporučuje být obzvláště opatrní během letní sezóny. Riziko těchto podvodů je nejvyšší. Zdravá míra skepse a ověření si informací se vyplatí. 

Zdroj: PolicieCZ / X, Policie 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme