F-Secure patří mezi nejlepší výrobce bezpečnostních řešení. Nyní přichází s novou verzí Internet Security 2011, která chrání počítač před viry, spywarem, malwarem, keylogery, útoky hackerů, ale také před potencionálně nebezpečnými programy. I přes vysoký výkon vyniká F-Secure velmi jednoduchou správou: Program je celý v češtině, je perfektně nakonfigurován a po nezkušeném uživateli prakticky vůbec nic nevyžaduje. Je vybaven řadou moderních a pokrokových technologií, jako je analýza programu na základě chování, nebo spouštění potencionálně nebezpečných kódů odděleně od operačního systému. Kromě toho má integrovaný velmi zdařilý rodičovský filtr.
Na Chip DVD najdete plnou verzi bezpečnostního balíku F-Secure Internet Security 2011, který se prodává za 1100 Kč. Licence pro čtenáře Chipu je připravena na jeden rok s tím, že se po třech měsících musí obnovit pomocí nového licenčního klíče (v příštích Chipech 12/11, 3/12, 6/12). Program nemá žádná funkční, ani časová omezení, je shodný s komerčně prodávanou verzí.
|
|
Rodičovská kontrola
Nejprve se spustí průvodce pro rodičovskou kontrolu. To je modul balíku, který zabraňuje dětem chodit na nevhodné webové stránky a kontroluje jejich aktivitu na webu. Modul funguje ve dvou režimech – Malé děti a Mládež. Režim Malé děti funguje tak, že váš potomek se dostane jen na ty webové stránky, které explicitně povolíte. Naproti tomu v režimu Mládež se dostane jen na ty stránky, které jsou „vhodné“, tedy měly by být bez závadného obsahu. Pokud máte děti různého věku, lze obě metody kombinovat. Omezit lze i dobu, kdy smí být dítě na internetu – zvlášť pro všední dny a zvlášť pro víkend a zároveň lze nastavit, kolik hodin může dítě na internetu denně strávit.
Co se skupin s nevhodným obsahem týče, výběr je dostatečně bohatý. Po aktivaci by se tak mládež neměla dostat na žádný nevhodný obsah.
Pokud se ještě dále budou stahovat aktualizace, nechte program chvíli běžet. Aktualizací se stahuje velké množství: pro viry, spyware, funkce DeepGuardu, pro spamový filtr i pro filtrování webů.
Rychlý přehled
Pokud otevřete F-Secure přes ikonu v systémové liště, přivítá vás velmi přehledné okno. Kliknutím na tlačítko »Stav« okamžitě uvidíte, jaké je zabezpečení vašeho počítače – které moduly jsou aktivní a které nikoliv, jedním kliknutím je můžete zapnout nebo vypnout. Rodičovskou kontrolu samozřejmě můžete vypnout až po zadání hesla, které jste si zvolili v průvodci.
Standardně není naplánována žádná kontrola počítače, kterou však doporučujeme provádět – aspoň jednou měsíčně, abyste měli jistotu, že počítač není napaden. U řádku »Naplánovaná kontrola« tak klikněte na přepínač a naplánujte kontrolu. Ale nedoporučujeme ji plánovat na konkrétní čas. V nastavení zvolte, aby se kontrola spustila po 15 minutách nečinnosti – kontrola se spustí v době, kdy u počítače nepracujete a nebude vás tak brzdit.
Proaktivní ochrana
Moderní antiviry jsou prakticky všechny stejné – u známých virů se rozpoznání pohybuje na hranici 100 % úspěšnosti. Signatury se do antiviru nahrávají několikrát denně, takže den starý vir nemá šanci. Horší je situace, pokud se jedná o neznámý druh škůdce. Zde se pak projevují rozdíly mezi průměrnými a skvělými antiviry. A F-Secure v tomto hodnocení patří mezi nejlepší.
Proaktivní funkce se u F-Secure nazývá DeepGuard, je to již několikátá generace tohoto modulu. Vlastně se jedná o několik technologií kombinovaných dohromady - monitoruje se činnost systému, hlídá se, zda se do něj někdo nepokouší dostat, potencionálně nebezpečné kódy se spouští ve virtuálním prostředí, odděleně od operačního prostředí (Sandbox), dochází k blokování code injection a samozřejmě se používá heuristika. Velkou výhodou je také behaviorální analýza, která zkoumá chování souboru (viz Chip 5/2011, strana 52 a článek Jak virové skenery odhalují viry?).
Firewall
Součástí balíku je také velmi výkonný firewall. Pokud se řadíte mezi běžné uživatele, kteří nijak s počítačem neexperimentují, pak vám bude plně stačit firewall, který máte ve Windows 7 nebo Vistě. Pokud ale používáte XP, nebo chcete skutečně detailně konfigurovatelný firewall, sáhněte po tom v F-Secure. Nabízí skutečně perfektní firewall, s velmi podrobnou možností konfigurace. Lze povolit i blokovat jednotlivé porty, pokud neznáte číslo portu, je na výběr seznam služeb, takže jen vyberete, kterou službu chcete povolit či zakázat. Velmi se nám líbí možnost rofilů firewallu. To se hodí třeba pro případ, kdy hrajete on-line hry. Přepnete se na příslušný profil a tím povolíte „herní“ porty, zároveň zakážete ty, které nejsou třeba a nikdo vás nebude „rušit“.
Spolu s firewallem máte k dispozici ještě Ochranu proti vniknutí. Jedná se o modul, který dokáže rozpoznat „škodlivý přenos“ i na jinak povolených portech. Třeba se může jednat o běžné brouzdání po internetu – které je ve firewallu povolené. Pokud modul najde v přenášeném kódu nebezpečnou část, která by mohla vést k napadení počítače, přenos jednoduše zablokuje.
Typicky také ochrání před červy, jako je třeba Sasser. Ten používá port TCP 445, který ve Windows slouží k síťovému sdílení souborů a tiskáren. Červ tento port dokáže zneužít a shodit celý počítač. Modul mu v tom ale zabrání.
Ochrana před spamem
F-Secure vás dobře ochrání i před nevyžádanou poštou. Nastavení je velmi jednoduché: zvolíte jednu ze dvou úrovní filtrování (Agresivní nebo Střední). Navíc je nástroj vybaven i funkcí RBL (Realtime Blackhole List). To je on-line služba, která každého odesílatele e-mailu zkontroluje podle seznamu spamerů. Vysvětlení: spamy se většinou odesílají po tisících, takže než se spam dostane do vaší schránky, nejspíš už jej jako spam označilo pár desítek uživatelů. A vy z toho profitujete: antispamová ochrana už o e-mailu ví, že je to spam, takže jej správně vyhodnotí jako nevyžádanou poštu.
Kromě toho obsahuje F-Secure seznamy Povolených a Blokovaných odesílatelů, takže si sami můžete vytvořit seznam uživatelů, od kterých nechcete e-maily dostávat a od kterých chcete poštu doručit vždy. Navíc lze jednotlivé seznamy doplňovat i o celé domény. Pokud zadáte *@chip.cz, tak všechny e-maily přicházející z domény chip.cz budou považovány za důvěryhodné.
Bezpečně na internetu
Největší nebezpečí počítači hrozí při používání internetu. To si samozřejmě uvědomuje i F-Secure, proto přidal do svého balíku několik úrovní zabezpečení internetu, aby nehrozila žádná možnosti proniknutí do PC. Každá webová stránka je tedy ještě před otevřením hodnocena, aby se zjistilo, zda není zdrojem nebezpečí. Surfování s F-Securem tak bude mnohem bezpečnější.
Uveřejněno na Chip DVD 09/11.