Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Finský hon na Xiaomi: kvůli Rusku tam zakazují prodej oblíbených telefonů

Jakub Fišer 22.09.2023
Zdroj: Xiaomi 13 press kit

Situace na evropském trhu s technologiemi je notně ovlivněna ruskou agresí na Ukrajině. Čínské firmy, jako je Xiaomi, Huawei nebo Realme, vesele podnikají na ruském trhu a jsou tedy trnem v oku mnoha lidí v Evropě. Poměrně velká nevole teď ohledně Xiaomi panuje ve Finsku.

Kapitoly článku

Tři největší finští operátoři – Telia, DNA a Elisa – rozhodli, že ze dne na den přestanou prodávat telefony Xiaomi. Nelíbí se jim, že čínská firma dál podniká v Rusku. O postupu finských operátorů informoval lokální zpravodajský server SuomiMobiili.

Operátoři ve Finsku nechtějí Xiaomi

Zdroj píše o tom, že již toto léto sáhl k podobnému zákazu velký prodejce elektroniky na finském trhu jménem Veiko Kone. „Produkty Xiaomi byly staženy po přezkoumání situace na trhu ve Finsku a sankčního seznamu EU,“ uvedl v červenci Jari Ojalehto, manažer produktové skupiny Veikon Kone.

Jenomže obchodní řetězec s elektronikou relativně rychle vrátil produkty Xiaomi do prodeje. Proč? Ojalehto přiznal, že nechtěl být v nevýhodě, když se ke „stávce“ nepřidali další prodejci. Nicméně slíbil, že vyprodá skladové zásoby a nové výrobky Xiaomi již nabízet nebude.

Mohlo by vás zajímat

Nyní, až po několika měsících, přichází kýžená podpora stran finských operátorů. „Ve společnosti Telia neustále přezkoumáváme naše portfolio zařízení a v případě potřeby provádíme změny. Prozatím jsme ukončili spolupráci se společností Xiaomi, takže žádné nové modely zařízení nebudeme nabízet,“ uvedl pro SuomiMobiili šéf divize hardwaru v Telia.

Obdobně se vyjádřil také ředitel operátora DNA Sami Aavikko. Obchodní ředitel třetího největšího operátora Elisa, Olli-Pekka Nokkonen, přiznal, že situace Xiaomi a Ruska je také znepokojuje, ale po Xiaomi je prý mezi zákazníky poptávka. Proto alespoň zúžili nabídku těchto přístrojů.

Nabídku drží dva velké e-shopy

Na druhou stranu, na finském trhu je možné si stále pořídit mobily i další příslušenství od Xiaomi v obchodech jako je Gigantti nebo Verkkokauppa. Jejich argument je, že Xiaomi nečiní nijak protiprávně v rámci eurounijního trhu. Právě tyto dva zmíněné obchody také budou exkluzivně nabízet novinky Xiaomi 13T, které se představí již za týden.

Zdroj: SuomiMobiili (finsky, přeloženo)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud