Na orientaci záleží
Fotovoltaické panely se obvykle montují na šířku. To platí jak pro plnohodnotné systémy na střechách nebo pozemcích, tak pro malé balkonové elektrárny. Orientace ale závisí na mnoha faktorech. Provozovatelé fotovoltaických systémů si často kladou otázku, zda existují rozdíly v účinnosti, pokud se moduly instalují vertikálně nebo horizontálně.
Odpověď není jednoznačná a vysvětlení najdeme například na YouTube účtu „Der Kanal“, kde německý odborník Christian vysvětluje, který formát je lepší. Hlavně ale rozebírá také základy technologií, které odpovědi ovlivňují. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení tvrdí, že orientace hraje roli. Má totiž vliv na výkon modulů. Také uvádí, že záleží na místních podmínkách a typu panelu.
I když je video namluveno německy, doprovází ho názorná grafika a nákresy, ze kterých lze rozdíly a závěry dobře pochopit.
Celočlánkové a půlčlánkové panely
Christian ve svém videu rozlišuje mezi celočlánkovými a půlčlánkovými (half-cell) moduly. Za naprosto stejných podmínek produkují oba panely stejné napětí, a tedy i stejný proud. Struktura obou typů modulů se však liší, což má vliv při vertikálním nebo horizontálním uspořádání za různých podmínek.
U modulů s celočlánkovou technologií jsou jednotlivé články, kterých je celkem 60, zapojeny do série. Sériové zapojení je rozděleno do 3 sekcí po 20 článcích, sekce jsou opět zapojeny do série přes diody. Naproti tomu moduly s půlčlánkovou technologií mají 120 půlčlánků (tj. 60 článků rozdělených na poloviny). Jejich zapojení tvoří vlastně dvě nezávislé poloviny panelu, každá rozdělena na 3 sériové sekce po 20 půlčláncích. Obě poloviny jsou zapojeny paralelně (proudy se sčítají, napětí zůstává stejné).

Na čem záleží?
Ve svém videu odborník na solární energii vysvětluje, jak určité situace ovlivňují moduly na základě jejich různých struktur. Vliv na účinnost při různé orientaci panelů má zejména zastínění.
Skvrna na panelu
Pokud je na modulu malý stín, například list nebo skvrna, reagují oba typy modulů odlišně. U celočlánkového panelu je ovlivněno pouze jedno sériové spojení. To znamená, že je ovlivněno pouze 33 % panelu. Nezáleží na tom, zda je modul zarovnán vertikálně nebo horizontálně. U půlčlánků v tom také není žádný rozdíl. Zde je však ovlivněno pouze 16,6 % modulu.
Pohyblivý stín
Pohyblivý stín má u panelů ve formátu na výšku za následek snížení výkonu o 33 % pro poloviční i celé buňky. Ve formátu na šířku je to 100 procent pro celočlánkové moduly. V případě půlčlánkové technologie je to pouze 50 procent.
Nečistoty na spodním okraji
Pokud se na spodním okraji panelu shromažďuje například voda, je v případě vertikální orientace postižen celý celočlánkový modul (plných 100 %). Ve formátu na šířku je to pouze 33 procent, protože je omezena pouze jedna ze sekcí zapojených sériově. Totéž platí i pro půlčlánky. Naopak ve formátu na výšku je postiženo 50 % půlčlánkového panelu.
Sníh
Při úplném zasněžení je jedno, jak jsou moduly orientovány. Jakmile sníh roztaje a horní třetina je volná, může horní řada příčné namontovaných celých článků vyrábět elektřinu. To znamená, že postiženo je pouze 66 % panelu. Ve formátu na výšku je to plných 100 procent. U svisle orientovaných půlčlánkových panelů je v tomto případě ovlivněno 50 % modulu. Ve formátu na šířku je to 66 %. Pokud se sníh posune ještě více dolů, je preference obrácená. Ve formátu na výšku zůstává postiženo 50 %, zatímco ve formátu na šířku postižení klesne na 33 %.
Mohlo by vás zajímat
Majitel domu zkušebně vyčistil střešní solární panely pro vyšší výkon. Výsledek ho nepotěšil

Závěr: nerozhodně
Verikální nebo horizontální orientace a celočlánky nebo půlčlánky: vždycky záleží na technologii panelů, konkrétním zastínění a orientaci. Neexistuje tedy žádné standardizované tvrzení, zda je lepší formát na šířku nebo na výšku.
Zdroj: Der Kanal/YouTube, Fronius, Wikipedia