Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: Najděte si své místo na slunci

Pavel Trousil 09.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Každý, kdo se rád a často vyhřívá na slunci, nebo se naopak svitu vyhýbá a dává přednost chladnějšímu stínu, by měl tuhle praktickou online mapu znát. Na ní totiž snadno najde pro něj to nejvhodnější místo.

Kapitoly článku

Jaro se na mnoha místech ukazuje v tom nejlepším světle a láká lidi ven - každý si přece po zimě chce doplnit vitamín D - než se počasí opět změní. Jak ale spolehlivě najít pěkné místo na opalování? Přesně to umožňuje bezplatná webová aplikace Shadowmap, která zobrazuje sluneční světlo a stíny v kteroukoli denní dobu na kterémkoli místě. Stačí letmý pohled na mapu a můžete se vyhnout chladným stinným místům a využít hodiny slunečního svitu naplno.

Mapa
Rozhraní webové aplikace Shadowmap.
Zdroj: Screenshot webu Shadowmap

Vždy sluncem zalité

Abyste se vyhnuli chladným stinným místům, pomůže vám rychlý pohled na mapu se stíny - Shadowmap. Stačí zadat příslušné místo do vyhledávacího řádku a zobrazí se vám jeho 3D zobrazení. Pomocí posuvníku v pravém horním rohu pak můžete nastavit požadovaný čas a jezdit si po časové ose.

Pokud například plánujete odpoledne navštívit svou oblíbenou kavárnu, můžete snadno nastavit čas na 14.00 hodin. Poté se zobrazí vizualizace slunečního světla a stínů. Pokud například sousední budova vrhá stín na určitou část zahrádky kavárny, bude tato oblast zobrazena tmavší než zbytek.
 

To znamená, že vždy budete přesně vědět, kterým místům a kdy se máte vyhnout a která vám naopak slibují sluneční svit i v pozdním odpoledni. 

Mohlo by vás zajímat

Je však třeba upozornit, že mapa Shadowmap ještě není úplně dokonalá, protože online mapa zatím nerozpoznává například větší živé ploty nebo stromy, a proto je vhodná především třeba pro pouliční kavárny. Na pivních zahrádkách a podobně je proto ještě vhodné se na situaci podívat na místě a při výběru místa k sezení zohlednit stromy apod.

Zdroj: Shadowmap


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud