Přejít k hlavnímu obsahu

Kde nám v budoucnu pomohou roboti

Josef Mika 15.01.2020

Roboti už zvládají sečení trávníku i cestování vesmírem.

Roboti se již dlouho používají ve všech možných oblastech. Běhají, plavou a létají, montují auta, zneškodňují bomby, sečou trávníky, a nyní dokonce pomáhají s péčí o lidi. Zatímco lidé v Evropě mají často s takovými plechovými pomocníky problémy, Japonci nebo Korejci přistupují k umělým asistentům s mnohem větším nadhledem. Roboti jsou tam běžní každodenní společníci. Není divu, že robotický pes Aibo od Sony a člověku podobné konstrukce, jako je Asimo od Hondy, pocházejí z Japonska.

Mnoho robotů je ve své konstrukci a vzhledu stále založeno na lidském vzoru. Dvounohé vyčouhlé konstrukce ale nejsou příliš stabilní, a proto společnost Boston Dynamics začala již v roce 2005 vyvíjet čtyřnohé alternativy, jako je BigDog. Kam by tato cesta mohla vést z dlouhodobého hlediska, se ukazuje na projektu NASA s názvem Shapeshifter. Chcete-li získat bližší informace o nasazení robotů v současných projektech i výhledu do budoucna, přečtěte si celý článek v únorovém Chipu. V prodeji už od 22. ledna.

nasa-caltech

Transformer z NASA je navržen k prozkoumání Saturnova měsíce Titanu a je vyprojektován pro všechny možné scénáře; umí se rozložit na několik částí a znovu se spojit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud