Až donedávna byly čtečky elektronických knih spíše záležitostí nadšenců. Nestabilní firmwary, problémy s nahráváním knih (a jejich formáty), nepříliš ergonomické ovládání a v neposlední řadě i cena blížící se k hranici deseti tisíc korun většinu běžných uživatelů spolehlivě odradila. Revoluci v oblasti digitálních knih ale opět přinesla firma Amazon – třetí generaci její čtečky Kindle jsme si zapůjčili od firmy Acomp (www.acomp.cz). A hned v úvodu můžeme prozradit, že Kindle 3 byl zatímco to nejlepší, co se nám dostalo do rukou…
Bez výstřelků
Na českém trhu najdete v současné době už téměř 30 různých čteček digitálních knih od téměř desítky výrobců. Dalo by se říci, že každý z jejich výrobků je něčím výjimečný – čtečky od Sony nabídnou eleganci a výborné provedení, Jinke rozsáhlé schopnosti a širokou podporu formátů, Bookeen zase jednoduchost. U Kindle 3 vás žádný podobný „superlativ“ nenapadne: provedení neurazí ale ani nenadchne, podpora formátů by mohla být o něco lepší a elegance také přístroj příliš neprobral (obzvláště například ve srovnání s čtečkou PageOne). Proč jsme z ní tedy byli v redakci tak nadšeni?
Rychlé čtení
Kindle 3 dosáhl téměř dokonalosti v oblasti, která je (a bude) pro většinu zájemců o tento přístroj prvořadá – ve čtení knih. S Kindlem nebudete nikdy přemýšlet jak zvětšit písmo nebo jak pracovat se záložkami. Nebude vás bolet ruka od nepraktického ovládání titěrnými nebo nevhodně umístěnými tlačítky. Nebudete nadávat při zatuhnutí čtečky nebo při pomalému startu. Kindle se ve všem, co souvisí s „obyčejným“ čtením nebezpečně blíží dokonalosti. Ano, lze u něj narazit na drobné chybičky a má i své slabiny (viz dále), ale pokud je pro vás prvořadé příjemné čtení knih, zklamáni nebudete.
Drobné nedostatky
Pokud bychom si ale přece jen chtěli zahrát na hnidopichy, zmínili bychom se o chybějící přímé podpoře češtiny – české knihy si na něm bez problémů přečtete, ale vyhledávat v nich můžete jen znaky bez háčků a čárek. Další drobností, která může některým uživatelům chybět je podpora „adresářů“ – ať už si své knihy na disku přístroje uspořádáte jakkoliv, zobrazeny budou na jedné „haldě“. Lze si je sice zařadit do tzv. sbírek, přehlednější adresářovou strukturu to ale nenahradí.
Co vybrat
Pokud stále váháte, jakou čtečku si pod stromeček pořídit, počkejte si na Chip 01, který vychází 15. Prosince. V něm najdete rozsáhlý test e-booků, který jsme pro vás připravili spolu s firmou Acomp a jejich webem Digiknihy.cz (www.digiknihy.cz). Kromě podrobnějších informací o Kindle 3 se dozvíte, zde tato čtečka obstojí i ve srovnání s nejnovější konkurencí od Sony, Jinke či NextPapyrus.
Petr Kratochvíl

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.