Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft končí s bezplatnou verzí Teams: pozor, ať nepřijdete o svá data

Jiří Palyza 02.02.2023

Komunikační nástroj Teams je oblíbenou aplikací pro online schůzky zejména ve firemním prostředí, ale i ve školách. Verze klasik, která byla dlouhou dobu bezplatně k dispozici i pro malé podniky, bude v polovině dubna ukončena. Stávající uživatelé budou muset zaplatit.

Kapitoly článku

Zvlášť v průběhu covidové pandemie se Microsoft Teams stal běžnou součástí kanceláří, škol a univerzit. Mnoho uživatelů jej ocenilo jako praktický nástroj pro videokonference a sdílení informací a v době spolupráce ze vzdálených nebo domácích pracovišť se stal neocenitelným pomocníkem.

Nyní ale Microsoft oznámil, že bezplatná verze pro malé a střední podniky už brzy nebude k dispozici. Stane se tak 12. dubna 2023, kdy Microsoft končí s verzí Microsoft Teams klasik a stávající licence vyprší.

Stávajícím uživatelům Microsoft navrhuje, aby přešli na placenou verzi služby. Ti, kdo budou chtít pokračovat s bezplatnou službou Teams, budou muset stávající funkce obětovat a začít znovu. Je to proto, že stávající data nepůjde automaticky migrovat.

Zmatek ve verzích Teams

msteams

Bezplatná verze Microsoft Teams klasik končí 12. dubna 2023. | Zdroj: Microsoft

Microsoft považuje Teams za důležitý strategický nástroj pro různé skupiny uživatelů. Ti mohou sáhnout po různých předplatných služby Teams pro firmy a vzdělávací instituce. Podle úrovně rozšíření jsou k mání za 3,40 až 10,50 EUR za uživatele a měsíc.

Stále ale bude existovat bezplatná verze pro soukromé uživatele, která bude k dispozici jako Microsoft Teams (zdarma) bez označení klasik. Uživatelé systému Windows 11 mají dokonce ve výchozím nastavení instalovanou odpovídající verzi pod názvem Chat.

Bezplatná verze je ale funkčně omezená. Například schůzky mohou trvat pouze jednu hodinu, nelze vytvářet týmy ani používat kanály.

Mezi placenými variantami a omezenou verzí pro privátní uživatele byla až doposud k dispozici bezplatná verze Teams klasik. Malé a střední firmy, sdružení nebo uživatelé s předplatným mohli Teams používat bez jakýchkoliv poplatků. K základním možnostem patřilo:

– maximální počet členů na organizaci 500 000,
– neomezený počet zpráv chatu a vyhledávání,
– přístup hostů,
– integrace aplikací a služeb, včetně online verzí aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote,
– 2 GB úložného prostoru na uživatele a 10 GB sdíleného úložiště,
– 1:1 online audio a video hovory,
– hovory v komunikačním kanálu,
– sdílení obrazovky.

Placené předplatné nebo nový začátek?

w11chat

Součástí Windows 11 je Chat, což je ztenčený klient Teams. | Zdroj: Microsoft

Ti z uživatelů, kteří používají bezplatnou verzi klasik a chtějí přejít na placený tarif Teams, mohou začít s verzí Teams Essential za cenu 3,40 EUR na uživatele a měsíc. Výhodou je, že současně s video konferenční aplikací získáte několik dalších funkcí a můžete si migrovat veškerá data do nového předplatného. Microsoft nabízí několik tipů pro aktualizaci.

Pokud chcete nástroj používat i nadále zdarma, tak pohodlnou cestu už mít nebudete. Verze pro soukromé uživatele zůstává. K tomu budete potřebovat soukromý Microsoft účet, takže stávající data nepůjde přenést. Uživatelé musejí sami provést export a import dat. Protože ale bude k dispozici méně funkcí, nepůjde přenést vše.

V každém případě řešení potřebujete do 12. dubna 2023. Microsoft v té souvislosti upozorňuje, že po tomto datu už nebudete mít přístup do bezplatné služby Microsoft Teams klasik a vaše data budou smazána.

Zdroj: Office WatchMicrosoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud