Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Naučte se pracovat jen s částí fotografie

Pavel Trousil 28.05.2018

Grafické programy, jako například Zoner Photo Studio X, nabízí pokročilé nástroje pro úpravy fotografií. Často je ale zajímavější změnit jen některou část, například ztmavit oblohu, rozostřit pouze okolí objektu nebo zanechat část snímku barevnou a ostatní změnit na černobílé.

V Zoner Photo Studiu je k dispozici několik výběrových nástrojů, které najdete v panelu »Editor« v části »Nástroje pro práci výběrem«. V našem případě jsme pro výběr vláčku použili nástroj »Magické laso«, které vám s výběrem dost pomůže, protože funguje na principu přichytávání se ke kontrastním hranám objektu. Můžete u něj nastavit řadu parametrů, aby byl výběr přesnější. Použít ale můžete samozřejmě i další nástroje, jako je například  »Kouzelná hůlka« – záleží na tom, jak členitý objekt chcete vybrat.

zoner3-nahled

Až budete s výběrem hotovi, můžete provádět změny pouze na něm. My jsme ale chtěli změnit naopak okolí výběru, takže jsme použili funkci »Invertovat výběr«. Následně jsme si ze sady nástrojů pro »Úpravy« vybrali »Odstíny šedi« a fotografie s výjimkou vybraného vláčku se změnila na černobílou a získala nový rozměr. Následně klikněte na »Použít« a můžete pokračovat dalšími úpravami nebo můžete snímek uložit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme