Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejlepší skládací telefon v Česku: možnosti jsou jen dvě, stojí ale hodně peněz

Jakub Fišer 07.11.2022

Zatímco většina z vás stále vnímá smartphone jako placku s displejem na přední straně a fotoaparátem na zadní, trh se již notně posunul. Novou éru otevírají skládačky. Jaké jsou nejlepší skládací telefony na českém trhu?

Kapitoly článku

Prakticky již od začátku skládacího trendu vedou dvě značky – Huawei z Číny a Samsung z Jižní Koreje. Obě značky mají na českém trhu dostupný svůj nejnovější skládací smartphone a v obou případech se jedná o naprostý etalon – to nejlepší, co si můžete představit. Takže žádné véčko, ale pořádný skládací smartphone!

Samsung Galaxy Z Fold 4

Korejský výrobce je praotcem skládacích smartphonů. Jako první přišel se svým Foldem a právoplatně tak vládne globálnímu trhu s těmito stroji. Jeho nejnovější zástupce jménem Galaxy Z Fold 4 nabízí špičkovou výbavu a maximální technickou zdatnost.

Skládačka má výkonný čipset Snapdragon 8+ Gen 1, grafiku Adreno 730, až 1TB úložiště a 12 GB RAM, stereo reproduktory od AKG, Wi-Fi 6e, NFC, pochopitelně 5G a také 4400mAh baterii s 25W drátovým nabíjením a 15W bezkabelovým. Zaujme i trojitým foťákem: 50 + 10 + 12 Mpx, nechybí 3× bezztrátový zoom a optická stabilizace (OIS).

| Zdroj: Samsung / YouTube

Také obrazovka je královská. Vnitřní panel má na úhlopříčku 7,6″, jde o Dynamic AMOLED 2X zobrazovač se 120Hz frekvencí, HDR10+ a maximální svítivostí 1200 nitů. Disponuje také přední kamerkou, která je schovaná pod displejem, nikoliv v konvenčním průstřelu. Venkovní displej je 6,2″ se stejnou technologií zobrazení a protaženým poměrem 23,1:9.

Huawei Mate Xs 2

Nejmodernější skládačka od Huawei má oproti Samsungu jasné výhody ve zpracování: je o tolik lehčí (255 gramů Huawei vs. 263 gramů Samsung) a také tenčí – v uzavřeném stavu má Mate Xs 2 jen 11,1 milimetru, zato Samsung až 15,8 milimetru. Mate Xs 2 vedle skládačky od Samsungu vypadá jako modelka.

Zdání ale někdy klame. Huawei má totiž pro změnu mezery ve výbavě – a to pro českého zákazníka dosti bolestivé. Výrobce vsadil na 5nm čipovou sadu Snapdragon 888 bez podpory 5G. V základní verzi nabízí pouze 8 GB RAM, v té vrcholné pak 512GB úložiště, chybí však vrcholná 1TB verze.

 

| Zdroj: Huawei Mobile / YouTube

I když displej s úhlopříčkou 7,8″ má lepší rozlišení a venkovní 6,5″ zase přijatelnější poměr, také fotoaparát ohromí (50 + 8 + 13 Mpx, máme tu opět 3× zoom, laserový autofokus a OIS), přesto něco chybí.

Myslí se tím operační systém, v Evropě EMUI 12 postavený na Androidu, v Číně proprietární Harmony OS. V obou případech však pozbývá Google služby. Díky tomu dost možná nejpokročilejší skládačka v Česku neumí stahovat oblíbené Google aplikace a chybí třeba platební služba Google Pay. Výrobce se snaží tyto nedostatky nahrazovat, ne vždy to však jde ideálně.

Zdroj: autorský text, Huawei, Samsung


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud