Přejít k hlavnímu obsahu
časopis
Prolistovat ukázku

Květen 2023

Květnový Chip v prodeji od 26. dubna 2023.

Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.

čtenář

Pokud nechcete každý měsíc myslet na koupi časopisu, objednejte si rovnou cenově výhodné předplatné! Navíc dostanete dárek dle výběru.

chci předplatné

Co se v tomto čísle dočtete

Bootovací klíčenky pro každý případ

PDF z Chipu 5.23

Z jediného multibootovacího USB flash disku je možné spouštět různé operační systémy – pohodlně a zcela jednoduše. Na USB flash disk si tedy můžete uložit různé záchranné systémy, linuxové distribuce nebo třeba odlehčený systém Windows a spouštět z něj počítač, když to bude potřeba. Zní to jako spousta práce? Ale vůbec – je to docela snadné!

Bezplatný nástroj Ventoy umožňuje spouštět ISO obrazy operačních systémů, aniž byste je museli rozbalovat a instalovat na USB flash disky. Poradí si také s formáty jako WIM, IMG a VHD, podporuje UEFI a Secure Boot a zvládne také ISO obrazy větší než 4 GB.

Windows 12 na obzoru

PDF z Chipu 5.23

Mnoho uživatelů Windows nechce mít Windows 11 ani zadarmo. Tento dojem je možné získat z aktuálních údajů o podílech různých verzí Windows na českých počítačích. Tři ze čtyř uživatelů Windows zatím zůstávají u verze 10, ačkoli většina z nich by pravděpodobně mohla bez problémů aktualizovat na jedenáctky. Nesmíme ale zapomínat, že Windows 11 mají vyšší hardwarové nároky a že se přechodu zatím brání i mnoho firem. Přesto je věrnost uživatelů Windows staré verzi operačního systému udivující. V každém případě je na přechod ještě čas: Microsoft bude bezpečnostní aktualizace pro Windows 10 poskytovat až do října 2025.

Nejlepší recepty na problémy s Wi-FI

PDF z Chipu 5.23

V době gigabitových přípojek a rozšiřování sítí z optických vláken musí být stabilní připojení k internetu naprostý standard. Jak je ale potom možné, že se nám sekají videa na Netflixu a stahování čehokoli trvá celou věčnost? Problém může být nejen v samotném připojení k internetu (tedy na straně jeho poskytovatele), ale také na straně vaší domácí Wi-Fi sítě. Bezdrátová technologie Wi-Fi je standardem pro připojení mobilních telefonů, tabletů i různých chytrých domácích zařízení k internetu, bez nutnosti používat LAN kabely. Stejně tak jsou dnes k Wi-Fi síti často připojeny i počítače, televizory a herní konzole, přestože umožňují i připojení přes kabel, což by ovšem bylo zpravidla nejen rychlejší, ale také spolehlivější.

Dokonale vyladěná Windows 11

PDF z Chipu 5.23

Každý, kdo si koupí nový počítač, chce rychle začít pracovat. Ale ať to zní jakkoli podivně, Microsoft postavil do cesty k funkčnímu, čistému a rychlému počítači řadu překážek. Je třeba projít nastaveními systému Windows 11, nainstalovat nezbytné aktualizace, odstranit zbytečnosti, vyladit výkon, importovat osobní data a v neposlední řadě ochránit počítač před škodlivým softwarem. No a nejlepší je také hned od začátku nastavit spolehlivé zálohování dat.


Obsah časopisu:


Starší čísla


všechna čísla

doporučujeme


články odjinud