Uživatelům WhatsAppu se v posledních dnech objevují vyskakovací okna s oznámením, že provozovatel služby mění od 8. února podmínky užívání. Změna se týká podmínek zpracování osobních údajů v souvislosti s větším provázáním služeb messengeru s Facebookem a poskytováním informací třetím stranám.

| Zdroj: WhatsApp
Evropa má v tomto případě výjimku. Jak na Twitteru vysvětlila ředitelka pro firemní politiku WhatsAppu, Niamh Sweeney, tato aktualizace podmínek užívání služby nezmění postupy WhatsAppu pro výměnu dat s Facebookem pro uživatele ze států EU.

Niamh Sweeney komentuje změny podmínek užívání WhatsAppu od 8. února 2021 a doplňuje, že se to netýká uživatelů z regionu EU včetně UK. | Zdroj: Twitter/Niamh Sweeney
Rozhodnutí o souhlasu se objevuje i českým uživatelům. Uživatelé, kteří nejsou s WhatsAppem spokojeni a raději by přešli k některé z alternativ, mají poměrně dobrý výběr bezplatných možností.
Signal: doposud nejbezpečnější messenger?

Alternativa pro WhatsApp, Signal. | Zdroj: Google Play/Signal
Používání aplikace Signal pro komunikaci v online prostředí doporučuje i Edward Snowden. Messenger je v současnosti jednou z celosvětově nejbezpečnějších služeb. Implementované šifrování bylo mnohokrát testováno s výsledkem, že je silné, zprávy lze vymazat jedním kliknutím, a celá aplikace včetně protokolu je open source.
Dokonce i WhatsApp se od Signalu učí. Nejrozšířenější messenger také používá protokol Signalu pro šifrovaný přenos zpráv. Ale protože WhatsApp není open source, nemohou si uživatelé být jisti, zda tam vývojáři nevložili nějakou mezeru. Není tajemstvím, že WhatsApp Web je oblíbeným útočným bodem, který používají některé bezpečnostní úřady pro čtení zpráv v reálném čase.
Signal je k dispozici jak pro platformu Android, tak i iOS.
- Výhody
- open source
- šifrování end-to-end
- Nevýhody
- vyžadováno mobilní číslo
- málo rozšířený mezi uživateli
- malá nabídka funkcí

Signal - bezpečný messenger - Android App 5.0.8
Signal je Android Messenger s end-to-end šifrováním, který také umožňuje telefonování a zabezpečené videochaty.

Signal Messenger pro Windows 1.39.4
Zabezpečený messenger je nyní k dispozici k bezplatnému stažení také pro Windows desktop.
Threema: další bezpečná alternativa WhatsAppu

Bezplatný messenger ze Švýcarska. | Zdroj: Google Play/Threema
Na rozdíl od většiny aplikací pro komunikaci pochází Threema z Evropy, přesněji ze Švýcarska. Podle provozovatele služby se na jeho území nacházejí všechny servery pro messenger, což je jeden z důvodů, proč aplikace stojí 80 Kč. To je cena za bezpečnost a ochranu dat posílaných zpráv. Threema je nyní také k dispozici jako open source čili vývojáři dodrželi svůj slib.
Jednou z nevýhod Threemy pravděpodobně bude počet uživatelů: zatímco Telegramu čísla rostou, Threema stagnuje od doby, kdy WhatsApp převzal Facebook a messenger se stal velmi populárním. Threema je k dispozici pro Android i iOS.
- Výhody
- šifrování end-to-end
- Nevýhody
- placená služba
- ještě není zcela open source

Threema – aplikace pro Android
S pomocí komunikační platformy Threema můžete díky šifrování bezpečně komunikovat se svými kolegy a přáteli.

Threema Web
S aplikací „Threema Web“ můžete také používat zabezpečený komunikátor na počítači.
Telegram: psaní a posílání zpráv na všech platformách

Komunikační alternativu Telegram lze používat na všech nejrozšířenějších platformách. | Zdroj: Telegram
Podobně jako WhatsApp a Signal, používá i Telegram pro šifrování zpráv uživatelů metodu end-to-end. Vetřelci a zvědavci tak mají smůlu. Přestože služba není v režimu open source, má větší uživatelskou základnu, než Signal.
Telegram lze také provozovat na PC, smartphonu a tabletu, používá se podobně, jako WhatsApp. V Telegramu mohou skupiny obsahovat až pět tisíc uživatelů a zprávy se také mažou samy.
Messenger je k dispozici ke stažení také pro platformy Android a iOS.
- Výhody
- použitelný na všech hlavních platformách
- zaměřený na bezpečnost
- možné hovory
- Nevýhody
- šifrování end-to-end pouze pro "tajné zprávy"
- nutné zadání mobilního čísla
- není kompletně open source

Telegram - aplikace pro Android 7.2.1
Bezpečný klon WhatsAppu: Telegram je messenger s důrazem na zachování bezpečnosti. Funkce jsou podobné, jako v případě WhatsAppu.

Telegram for Desktop 2.5.1
Alternativa messengeru, která slibuje bezpečné chatování díky šifrování a kterou lze také použít na PC.
Element: decentralizované a šifrované chatování

Open sourcový projekt, který slibuje obzvlášť vysokou úroveň zabezpečení dat. | Zdroj: Element
Element je open sourcový messenger pro projekt Matrix, který je zamřený především na podporu bezpečnosti. Otevřená síť Matrix podporuje IRC a XMPP chaty, podobně jako video hovory s šifrováním end-to-end. Element (dříve Riot.im) umožňuje komunikaci téměř na jakékoliv platformě.
V minulosti byla možná registrace do služby bez e-mailové adresy nebo telefonního čísla. Pokud byste ale chtěli používat hlavní server Matrix dnes, musíte v rámci aktivačního odkazu zadat i e-mail. Prostřednictvím messengeru lze provozovat individuální konverzace, nebo pořádat skupinové chaty a sdílet informace v otevřených kanálech takzvaného "Element universum". Soubory lze sdílet i v týmu.
Co je také praktické, v Elementu si lze pomocí "bridges/mostů" vyměňovat informace i s uživateli jiných sítí, například Telegramu, Mumble nebo IRC.
- Výhody
- šifrování end-to-end
- možný provoz vlastního serveru
- Nevýhody
- relativně nízké rozšíření mezi uživateli
- pro registraci na hlavním serveru Matrix je nutný e-mail

Element (dříve Riot Desktop) 1.7.16
Element je open source messenger pro projekt Matrix, který slibuje obzvláště vysokou úroveň zabezpečení dat.

Element - aplikace pro Android 1.0.13
Bezplatný messenger zajišťuje, že vaše data jsou při chatování s přáteli, příbuznými a kolegy zcela bezpečná.