Menu

Firefox 71 s novými funkcemi

03.12.2019 16:01 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Firefox 71 s novými funkcemi

Firefox 71 s novými funkcemi | foto: CHIP

Ke stažení je k dispozici nová verze prohlížeče Mozilla Firefox s číslem 71. Přináší řadu zajímavých funkcí, jako je například obraz v obraze.

Firefox 71 je nejnovější verze populárního prohlížeče s otevřeným zdrojovým kódem. Tato aktualizace slibuje některé praktické funkce, jako je obraz v obraze pro videa, režim kiosek bez nabídek a ikon, vlastní vyhledávač pro soukromý režim a zprávy v sekci „about: config“.

Překvapivě ale Firefox 71 podporuje starší protokoly TLS i když všichni hlavní výrobci prohlížečů chtějí na začátku roku 2020 podporu ukončit. Konec konců TLS ve verzi 1.2 je tu již více než deset let. Ve finální verzi Firefoxu 71 jsou staré verze TLS stále podporovány, i když s upozorněním.

Obraz v obraze

Nová verze nabízí funkci obraz v obraze, která umožňuje videu snadno „vystoupit“ z webových stránek a umístit ho můžete kamkoli na plochu. Funkci musíte mít povolenou v nabídce Nastavení v části „Obecné“. Zde najdete u „Prohlížení“ zatržítko u „Zobrazovat ovládací prvky videa v režimu obraz v obraze“. U videií, například v YouTube, pak najdete vpravo malou ikonku „Obraz v obraze“. Stačí na ni kliknout a video bez okrajů si můžete libovolně umístit po pracovní ploše. Skvělé je, že video zůstane vždy v popředí, i když surfujete na jiných stránkách.

firefox3

Novinkou je také režim Kiosk, kdy se prohlížeč spustí bez všech nabídek. Hodí se například pro veřejně dostupné systémy – uživatelé nemají možnost prohlížeč upravovat, surfovat na jiných stránkách, protože k dispozici není ani adresní řádka. Na rozdíl od režimu celé obrazovky (F11), nelze ovládací prvky spustit. Pokud chcete režim Kiosk aktivovat, je nutné ho spustit s parametrem „- kiosk“. Další novinkou je prohlížeč certifikátů webových stránek. Certifikát se zobrazí na samostatné záložce, kde si můžete pročíst všechny podrobnosti.

Režim Kiosek

Pokud o nové funkce nestojíte, přesto si nový prohlížeč instalujte, protože kromě novinek přináší i opravy zabezpečení. Ke stažení je zde.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.