Menu

Je SpaceX před bankrotem? V uniklém e-mailu Elon Musk varuje zaměstnance

03.12.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Je SpaceX před bankrotem? V uniklém e-mailu Elon Musk varuje zaměstnance

Je SpaceX před bankrotem? V uniklém e-mailu Elon Musk varuje zaměstnance | foto: SpaceX/Unsplash

V e-mailu zaměstnancům Elon Musk naznačil, že SpaceX možná čeká bankrot. Důvodem je špatná situace ohledně výroby nového raketového motoru Raptor.

Minulý týden v pátek poslal Elon Musk zaměstnancům e-mail, který má k dispozici mimo jiné i server The Verge a cituje z něj ve svém článku "Elon Musk says Raptor engine production is a ‘disaster’ that puts SpaceX at risk of bankruptcy". V dopisu generální ředitel informuje, že výroba raketového motoru Raptor jde mnohem hůře, než se očekávalo. Pokud se nastalé problémy nepodaří včas vyřešit, aby bylo možné zajistit raketám start každých čtrnáct dnů, mohla by firma SpaceX dokonce zkrachovat. Tolik Musk.

Rakety Starship společnosti SpaceX jsou konstruovány tak, že z nich nejsou odhazovány žádné pohonné stupně. Namísto toho mají být použitelné opakovaně, a to jako celek, nejčastěji pro opětovnou dopravu nákladu a lidské posádky do kosmu. Plánované motory Raptor, které slouží jako pohonné jednotky, mají být použitelné až pro tisíc startů. První testy raket Starship jsou plánovány na začátek roku 2022.

SpaceX: jak moc realistický je scénář bankrotu od Elona Muska?

spacex

V čerstvé e-mailové zprávě zaměstnancům se Elon Musk zmiňuje o hrozícím bankrotu společnosti SpaceX. | Zdroj: Tumisu/Pixabay

Velká část plánů Muska a SpaceX je na raketách Starship a jejich neodmyslitelné součásti, motoru Raptor, závislá. Rakety by měly být také do roku 2025 použity k dopravě astronautů na Měsíc. Ještě předtím mají být tímto způsobem do vesmíru vyneseny družice Starlink. Výkon raket Falcon na to zřejmě nestačí.

K celé věci je důležité poznamenat, že Musk měl už v minulosti často tendence přehánět. Zda koncernu SpaceX skutečně hrozí bankrot, je v tuto chvíli přinejmenším sporné. Je také možné, že Musk chtěl pouze motivovat své zaměstnance k rychlejší a intenzivnější práci na raketách a motorech.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení