Menu

Nelegální sdílení účtů: jak dlouho to ještě bude uživatelům Netflixu procházet

05.04.2022 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nelegální sdílení účtů: jak dlouho to ještě bude uživatelům Netflixu procházet

Nelegální sdílení účtů: jak dlouho to ještě bude uživatelům Netflixu procházet | foto: Viktor Hanáček/Picjumbo

Přestože už to je dlouho zakázáno, spousta uživatelů stále sdílí své účty Netflixu s přáteli nebo známými, kteří nežijí v jejich domácnosti. Provozovatel streamingu proti tomu chce nyní tvrdě zakročit.

Ti, kdo se přihlašují do "svého" účtu Netflix, v mnoha případech o něm jako o svém nemohou hovořit. Mnoho lidí sdílí svůj účet s rodinnými příslušníky, přáteli a známými. Odborníci z oboru předpokládají, že jen v USA svá hesla sdílí 30 % uživatelů.

To ale zpravidla není povoleno. U Netflixu mohou uživatelé účet sdílet pouze s osobami, které žijí ve stejné domácnosti, tedy s rodinou nebo ve společném bytě. Přátelé nebo příbuzní, kteří bydlí v jiných bytech, podle oficiálních podmínek nemohou stejný účet Netflix používat.

Podobný přístup mají i další streamovací platformy, například Sky nebo DAZN. To ale nemusí nutně znamenat, že ti z uživatelů, kteří podmínky nedodržují, jsou hned potrestáni. Není vidět žádné aktivity naznačující, že by provozovatelé streamingových služeb proti nelegálnímu sdílení účtů důsledně zasahovali.

Netflix chce za sdílené účty peníze

netflix1

Nejznámější poskytovatel streamingu proti neoprávněnému sdílení účtů doposud zasahoval spíš polovičatě. | Zdroj: yousafbhutta/Pixabay

Pokusy Netflixu zabránit zpřístupnění přihlašovacích údajů neoprávněným osobám byly doposud nevýrazné. O jednom z příkladů informovala americká média začátkem roku 2021. Tehdy šlo o bezpečnostní výzvy, které se některým uživatelům zobrazovaly při přihlašování.

Na jejich obrazovkách se objevilo hlášení v podobě: "Založte si vlastní účet na Netflixu ještě dnes. Pokud s majitelem tohoto účtu nežijete, potřebujete ke sledování vlastní účet." Pod tím byla žádost o ověření účtu, a to prostřednictvím kódu zaslaného e-mailem nebo textovou zprávou. Jednalo se ale pouze o text.

Odborníci z oboru to ale považují za první krok k přísnější kontrole podmínek používání. Druhý krok Netflix učinil pravděpodobně před několika dny. Streamovací služba zavede v nadcházejících týdnech ve zkušebním režimu novou funkci, a to na území Chile, Kostariky a Peru. Ti, kdo sdílejí svůj účet s dalšími osobami, budou muset zaplatit příplatek.

Nový model sdílení účtů by Netflixu mohl vydělat spoustu peněz

Podle informací časopisu Variety by si majitelé účtu mohli legálně přidat až dvě osoby mimo svou domácnost. Analytici odhadují, že pokud bude takový model zaveden celosvětově, může Netflix mez omezení možností sdílení získat téměř 1,6 miliardy USD.

Což jsou samozřejmě příjmy, které by streamovací služba mohla dobře využít. Zdá se, že vývojový trend filmového a seriálového gigantu stagnuje. Aktuální obchodní údaje ukazují, že od začátku října do konce prosince loňského roku se Netflixu podařilo získat pouze 8,3 milionu nových předplatitelů, a to navzdory takovým diváckým hitům, jakým byl například Squid Game.

V prvním čtvrtletí 2022 společnost očekává 2,5 milionu nových zákazníků, analytici předpovídali 5,8 milionu dalších předplatných. Není tedy divu, že Netflix experimentuje s novými zdroji příjmů. Navíc streamovací gigant nedávno nevyloučil levnější verzi předplatného, v níž by ale uživatelé museli snášet reklamu.

DAZN se proslavil agresivní mailovou kampaní

netflix2

Jak dlouho ještě může uživatelům Netflixu procházet nelegální sdílení účtů? | Zdroj: yousafbhutta/Pixabay

S chováním konkurence ale může souviset i to, že Netflix nyní zřejmě chce zakročit proti neoprávněnému sdílení důsledněji. Například DAZN, který se zaměřuje především na streaming sportovních přenosů, se svou provokativní kampaní nedávno dostal na titulní stránky novin. Jak uvedl časopis Spiegel, několik zákazníků obdrželo e-mail informující o tom, že jejich chování "nemusí být v souladu se všeobecnými obchodními podmínkami". Dále se v něm psalo: "Z důvodu ochrany vašeho účtu jsme vás dočasně odhlásili ze všech zařízení a žádáme vás, abyste si obnovili heslo." Je zřejmé, že DAZN se neoprávněnému sdílení přihlašovacích údajů brání. Streamovací platformu by měl používat pouze majitel účtu.

V prohlášení, které zástupci provozovatele poslali Spiegelu, uvádějí: "Aktivně jsme kontaktovali některé uživatele abychom zajistili, že údaje o jejich účtech zůstanou v bezpečí a nebudou použity jinými osobami v rozporu s našimi podmínkami používání."

Jak dlouho může uživatelům sdílení účtu procházet?

Pohled na současné aktivity Netflixu a DAZN naznačují, že do budoucna už nemusí být sdílení služby s ostatními až tak snadné, jak tomu bylo doposud. Je docela dobře možné, že Netflix z testu v Jižní Americe nakonec udělá globální projekt.

Jinou otázkou je, zda se takový zásah streamovacím službám vyplatí finančně. Někteří analytici sdělili časopisu Variety, že ne každý "spolupředplatitel" si u Netflixu pořídí vlastní účet, pokud už nebude moct používat sdílený.

Zdroje: Bloomberg, Variety, ReutersSpiegel

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Tak uvidíme jak to bude!

  Já osobně mám Netflix na 3 zařízení mobil,tablet a notebook to pro ně jako taky znamená sdílení účtu?Taky jezdím k rodičům kde se přihlašují a pozoruju Netflix takže budu platit za to že ho sdílím sama sobě?Jestli bude nějaký problém nebo z některých zařízení mě to bloknou ruším to.

  Reagovat na komentář

  To som zvedavy

  Platim si najvyssi Netflix. Mam dva trvale pobyty v AT a na SK. Na SK pouziva na tej istej adrese aj moja mama. Na mobile, tablete, notebooku sa pripajam z Francuzska, Chorvatska, Svajcierska. A teraz co? Nieco mi zablokuju a rusim to cele.

  Reagovat na komentář

  Pochopeni

  Ac v mnohem nesouhlasim, faktem je že maji pravo bránit obchodni podminky, které jsme jim odsouhlasili. Jestli ale je v poradku uctovat si 300kc pro 4 cleny rodiny, ktere mi neuznaji, protože ne vždy jsme na stejné ip adrese to už je jina. Pokud neco takoveho zavedou a my se staneme poznamenanymi… ok tak prejdu na Hbo nebo v cervnu na Disney+ za 189kc pro 4 lidi a 7 zarizeni. Konkurence je konkurence, disney slibuje ceskou lokalizaci, dabing i orig. a hlavne vse co mu patri a to jsou velke znacky.

  Reagovat na komentář

  Hlavně klid Netflixíčku

  Střídám nepravidelně čtyři domácnosti ve třech státech. Začnou prudit a z Němce budu Turek z Aliexpressu a pak teprve přijdou o kačky.

  Reagovat na komentář

  Torrent

  Tak se zase pěkně vrátíme k torrentu a budeme mít filmy a seriály úplně gratis. Však si myslím že jim spíše lidí odejdou než že si založí vlastní. Přesně to mám kvůli tomu že nemusím nic stahovat a za těch pár korun mi to stojí. Za 300kc mi to ale nestojí abych si platil vlastní předplatný. Hlavně to není pevná služba ale mobilní takže se můžu koukat na tabletu a s ním jezdit po celé ČR. A prostě je to moje předplatné. A ať někdo přijde a dokáže mi že jen hodně necestují a nemám 10 různých zařízení.

  Reagovat na komentář

  VPN

  Platím si nejdražší variantu Netflixu, protože chci nejvyšší 4K rozlišení, HDR a Dolby Atmos. Jenže spousta filmů/seriálů není v Česku dostupná, takže občas používám VPN pro přístup k americké verzi Netflixu. S angličtinou problém nemám, takže zatím v pohodě. Jenže pokud jim začne vadit, že se občas připojuji z Česka a jindy z USA, tak to bude horší. Uvidíme jak se situace vyvine.

  Reagovat na komentář

  Upřímně? Nezájem.
  Až to bude, tak to zruším.
  Kdyby udělali každé jedno připojení za 80 Kč=3$, objedná si to mnohem víc lidí a podvody nejsou.
  Jenže oni jsou hamty hamty ať mám víc než tamty…
  A upřímně, opravdu je nárůst 8 milionů účtů málo? Je prostě omezený počet lidí, kteří by o to měli zájem. A dokud tam nebude víc regionálních věcí, víc dabingů a titulků, nezmění se to.

  Reagovat na komentář

  Kdo chce vic nema nic.

  Je to jednoduche, pokud si na ně posviti tak si myslim ze to spousta techto sdilenych uctu ukonci. V tehle dobe kazdy bude hledat kde usetrit a netflix poleti mezi prvnimi jako ostatni sluzby s predplatnym… Hned za nimi muze jit O2 knihovna, Nova+ s Prima TV archivem, OFFICE 360, EA predplatné a dalsi tomu podobne sluzby. Kazdy si chce uzmout kousek toho co si clovek videla ale kdyz se na to clovek podiva a zjisti kolik sluzeb je vsude kolem a za kazdou to jsou v prumeru 300 no tak to se pak usetri hodne hlavne u tech co vyuzivaji vic takovych sluzeb.

  Reagovat na komentář

  Internát

  Mám dvě děti, obě pět nocí na internátu, víkendy doma. Doufám že nás nevyhodnotí špatně.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení