Menu
CHIP Speedtest

Nový Průzkumník pro Windows 10? Mohl by vypadat opravdu pěkně

23.07.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nový Průzkumník pro Windows 10? Mohl by vypadat opravdu pěkně

Nový Průzkumník pro Windows 10? Mohl by vypadat opravdu pěkně | foto: archiv CHIP.cz

Microsoft je v tuto chvíli uprostřed procesu, na který mnoho uživatelů Windows čeká už roky: jeho cílem je standardizovat design Windows 10. Mnoho součástí systému má svá nejlepší léta za sebou a zastarale i vypadají. Například Průzkumník.

Nyní se poprvé objevila zmínka o nové verzi Správce souborů pro Windows. Windows 10 je v některých ohledech komplikované vstřebat i pro jejich zaryté fanoušky. Operační systém brzy oslaví své páté narozeniny, a i přesto je neustále směsicí nového a starého designu. Obzvlášť špatným příkladem je v tomto ohledu Průzkumník. Pokud přehlédneme tmavý režim, v posledních letech se nic nezměnilo. Nenese ani žádné stopy moderního designu fluent.

V minulém období se sice objevily informace o novém Průzkumníkovi, nicméně v systému Windows 10 se dodnes v tomto směru nic užitečného neobjevilo. Microsoft však nyní zveřejnil v blogovém příspěvku o Edge snímek obrazovky, který zobrazuje revidovaný Průzkumník Windows.

Není ovšem jasné, zda se skutečně jedná o novou moderní verzi Průzkumníka a zda se jej někdy podaří implementovat do Windows 10. Žádné oficiální informace k tomu Microsoft nepřidává. Pokud nechcete čekat, je možné se uchýlit k alternativám.

Průzkumník Windows: jak by mohla nová verze vypadat

explorerw10

Redesign a modernizaci by stávající Průzkumník ve Windows potřeboval jako sůl. Zdroj: Microsoft

Doposud se objevil zatím jediný screenshot nového Průzkumníka, neexistují žádné oficiální informace od Microsoftu a ani v programu Insider nenajdeme o novince žádné informace. Nový design však naznačuje jednu věc: Microsoft na modernizaci zřejmě pracuje.

V konceptu Správce souborů se neděje nic převratného. Snímek obrazovky ukazuje na levé straně postranní panel, který působí mnohem minimalističtěji, než stávající. Konstrukce pásu zůstává také zachována, objevuje se jeho rozbalovací šipka v pravém horním rohu a karty nejsou viditelné. Díky svěžímu modernímu designu a novému fontu působí nový koncept mnohem uživatelsky přívětivěji a opticky lehčí, není tedy přetížený prvky a nabídkami.

Hezký Průzkumník můžete používat hned: Files UWP

filesuwp-ilu

Program Files UWP je stylová, plně funkční alternativa pro Průzkumník od Microsoftu.

Kdy a zda vůbec se nový Průzkumník objeví ve Windows 10, není jasné. Pro uživatele Windows, kteří už mají poněkud zaprášeného designu aktuálního Průzkumníka dost, existuje vynikající alternativa. Vývojář Files UWP také hledal hezčí variantu pro Průzkumník ve Windows a v poměrně krátkém čase si naprogramoval vlastní. Aplikace pro Windows 10 je provedena v přehledném designu fluent a dokonce nabízí funkci otevírání několika karet najednou – to je funkce, kterou má Microsoft ještě před sebou.

Stáhněte si: Files UWP

filesuwp-logo

Files UWP - Windows 10 App 0.12

CHIP hodnotí Dobrý

Aplikace ukazuje, jak má vypadat elegantní varianta Exploreru v systému Windows 10. Tento bezplatný nástroj je z hlediska funkčnosti zeštíhlen, přesto by se jím Microsoft mohl inspirovat.

Stáhněte si

 

Výhody:
jednoduchý souborový správce
integruje tmavý režim
uživatelsky příjemný design
Nevýhody
nezobrazuje skryté soubory
stále nestabilní beta verze

Změna už měla být

Pokud byste se zeptali uživatelů systému Windows, které komponenty používají nejčastěji a které vypadají opravu zastarale, jistě by se shodli na Průzkumníku. Profesionálové také mohou používat Správce úloh, který podobně naléhavě potřebuje vizuální aktualizaci, ale pro běžného uživatele je rozhodně frekventovanějším nástrojem Průzkumník. Od vydání Windows 7 se prakticky nic nezměnilo a nyní je to už jedenáct let. Je nejvyšší čas začít.

mohlo by vás také zajímat: šikovná alternativa průzkumníka – od tohoto nástroje by se microsoft mohl učit


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.