Menu
CHIP Speedtest

Šikovná alternativa Windows Exploreru: od tohoto správce souborů by se Microsoft mohl učit

01.06.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Šikovná alternativa Windows Exploreru: od tohoto správce souborů by se Microsoft mohl učit

Už roky Microsoft pracuje na aplikaci Průzkumník s lepším designem a jasnější strukturou. Delší dobu se ale nic nepohnulo a správce souborů integrovaný ve Windows zůstává stále stejný. Nicméně "jak na to" dobře ukazuje aplikace Files UWP.

Pokud jde o Průzkumník ve Windows, názory na tento integrovaný správce souborů se liší. Někteří uživatelé by si přáli více funkcí, jiní by dali přednost modernějšímu designu nebo rychlejšímu kopírování. Files UWP, bezplatná alternativa pro Průzkumník, na to jde lépe. Aplikace, kterou lze stáhnout v obchodě Microsoft Store, spojuje elegantní design s pěknými detailními funkcemi. U ní by se Microsoft mohl inspirovat.

Stáhněte si: Files UWP

filesuwp-logo

Files UWP - Windows 10 App 0.9.0.0

CHIP hodnotí Dobrý

Aplikace ukazuje, jak má vypadat elegantní varianta Exploreru v systému Windows 10. Tento bezplatný nástroj je z hlediska funkčnosti zeštíhlen, přesto by se jím Microsoft mohl inspirovat.

Stáhněte si

 

Výhody:
jednoduchý souborový správce
integruje tmavý režim
uživatelsky příjemný design
Nevýhody
nezobrazuje skryté soubory
stále nestabilní beta verze

Design je opravdu třída

filesuwp1

Štíhlý správce souborů Files UWP vypadá dobře, design je přehledný a jednoduchý.

Pokud se vedle sebe postaví pro srovnání Windows aplikace s klasickým programem, obvykle jsou jasné dvě věci: klasika zpravidla disponuje více funkcemi, oproti tomu aplikace vypadá mnohem lépe a moderněji. To platí i v případě Files UWP. Co se týče funkcionality, například skryté soubory nejdou vůbec zobrazit. Pokud byste tedy hledali úplnou náhradu pro Průzkumník Windows, není to úplně ono. Nicméně Files UWP vypadá opravdu elegantně, nabízí kompaktní design s minimalistickými ikonami, štíhlou lištou nabídek, kartami a jasně strukturovanými kontextovými nabídkami.

Aby mohl Files UWP přistupovat k souborovému systému, požadují Windows výslovné povolení od uživatele. Na příslušná nastavení se dostanete při prvním pokusu aplikace o přístup k souborům. Aktivační přepínač najdete v části "Ochrana dat/souborový systém".

Promyšlené funkce

filesuwp2

Files UWP přichází se sofistikovanými funkcemi, stále ale jde o beta verzi.

Aplikace disponuje mnoha základními funkcemi, a to i přesto, že vývojář upozorňuje na skutečnost, že se stále jedná o beta verzi mající náhledový charakter. Například jsou integrovány všechny jednotky, je k dispozici odkaz na OneDrive a zobrazení oblíbených položek a složek, se kterými uživatel pracuje nejčastěji. Samozřejmostí je tmavý i světlý režim, a také postranní panel v provedení acrylic.

K dispozici je také funkce procházení hierarchie souborů pomocí vlastního tlačítka, lze jednoduše kopírovat aktuální cestu a v průběhu mazání obsahu se zobrazuje ukazatel průběhu. Pro rychlejší přístup si lze připnout zvolené soubory a složky, a v případě potřeby lze vybranou složku pro rychlejší přístup otevřít z příkazové řádky Files UWP. Nefungují ale všechna nastavení. Například existuje přepínač pro zobrazení skrytých složek, který nelze použít, a také není doposud implementována funkce vyhledávání.

Microsoft by se mohl inspirovat

Projekt jednoho vývojáře dokáže globální firmě Microsoft ukázat, jak má vypadat Explorer. Aplikace vypadá moderně a přestože ještě nedisponuje všemi funkcemi jasně ukazuje cestu, kudy by se mohl tento typ softwaru ubírat. Ještě si přát, aby se Microsoft včas inspiroval a udělal něco i s Průzkumníkem, který je integrální součástí Windows.

mohlo by vás také zajímat: tento nástroj zvyšuje zabezpečení windows 10 a už funguje s květnovým updatem 2004


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.