Menu

Otec vyfotil své dítě nahé a poslal to lékaři: Google zablokoval účet a vše oznámil policii – jak se chránit

30.08.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Otec vyfotil své dítě nahé a poslal to lékaři: Google zablokoval účet a vše oznámil policii – jak se chránit

Otec vyfotil své dítě nahé a poslal to lékaři: Google zablokoval účet a vše oznámil policii – jak se chránit | foto: Caleb Woods/Unsplash

Otci malého dítěte Google zablokoval účet. Ve snaze zjistit zdravotní stav potomka rodič pořídil jeho nahé fotografie, a poslal je lékaři za účelem vzdálené diagnostiky. 

Digitální zdravotnictví patří k současným trendům, který v mnoha ohledech může pomoci jak lékařům, tak i pacientům. Stěžejní otázkou, tak jako i v mnoha dalších oblastech digitálního přenosu dat, zůstává zabezpečení a ochrana. V případě dotčeného rodiče se nejedná o ojedinělý případ a spousta uživatelů si ani neuvědomuje, že v případě poskytování nahých fotek potomků lékaři může jít o činnost, která potenciálně vede k blokaci jejich účtů.

Ke kurióznímu případu došlo v USA, v únoru 2021. V průběhu covidového lockdownu zůstalo mnoho ordinací uzavřeno. Otec dítěte si všiml abnormalit v oblasti jeho genitálií a na žádost ordinace dětského lékaře poslal fotografie za účelem diagnostiky na dálku. Protože při pořizování pravděpodobně aktivoval automatické zálohování, fotografie se přímo uložily na Disku. Nicméně i při odesílání prostřednictvím služby Gmail by se jako nahrávané přílohy zmíněné fotografie do cloudu dostaly.

Google pomocí svých algoritmů skenuje cloudové úložiště uživatelů

gmail

Uživatelé často hlásí, že jim algoritmy bezdůvodně blokují účty Google. | Zdroj: Justin Morgan/Unsplash

Skenovací algoritmy společnosti Google rozpoznaly nahé snímky a účet okamžitě zablokovaly. Přestože automatické skenování obsahu pomocí algoritmů obecně vyvolává rozporuplné názory, v USA už byly na jejich základě odhaleny a nahlášeny statisíce případů dětské pornografie.

Tak tomu bylo i v případě nic netušícího otce. Kromě toho, že Google zablokoval jeho účet, předal také jeho kontaktní údaje policii a organizaci pro pohřešované a zneužívané děti. Následovala stížnost. Poté, kdy se vše podařilo vyjasnit, policie vyšetřování zastavila.

Ale ani po uzavření případu policií Google neustoupil, takže otcův uživatelský účet byl mezitím dokonce smazán, protože byl delší dobu neaktivní. V důsledku toho jeho majitel přišel o mnoho důležitých informací, včetně normálních "nezávadných" fotografií svého dítěte.

Pro uživatele služeb Google: není dobré jej používat jako jediné záložní nebo primární úložiště

Mnoho uživatelů Googlu si stěžuje, že je obtížné zablokovaný účet znovu aktivovat. Zřejmě není snadné kontaktovat zákaznickou podporu, vysvětlit si důvody blokace a možnosti opětovné aktivace. Zákaznická linka může ve většině případů poskytnout pouze informace, nikoliv aktivní pomoc.

Přestože byl otec v tomto případě v právu, obecným doporučením pro uživatele je nepoužívat Google jako jediné záložní nebo dokonce výhradní úložiště.

Zdroj: The New York Times

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Google je největší svinstvo, třeba jejich Moje firma, přes kterou si přidáte firmu na mapu. Neřeknou vám důvod pozastavení a je prakticky nemožné znovu zprovoznit profil. Zmizí vám tím třeba stovky recenzí.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení