Menu
CHIP Speedtest

Podvodný scam zablokuje Firefox: jednoduchým trikem jej vrátíte k životu

07.11.2019 07:15 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Podvodný scam zablokuje Firefox: jednoduchým trikem jej vrátíte k životu

Podvodný scam zablokuje Firefox: jednoduchým trikem jej vrátíte k životu | foto: CHIP

"Pozor, vaše verze Windows je nezákonná". Takto nebo podobně zkouší scam falešné podpory nachytat potenciální oběti. Scam napodobující falešné stránky technické podpory zmrazí aktuální verzi Firefoxu.

Podvod má opakující se scénář: svedete pozornost oběti na falešné stránky technické podpory a prezentujete šokující zprávy o nelegálních verzích Windows nebo útočícím malwaru. Současně se oběti zobrazí telefonní číslo, pod kterým najde údajnou nápovědu. Uživatelé nemusí dělat nic extra, jen použít malý trik, aby se problému zbavili.

Tu ale samozřejmě nenajdete, maximálně bude při vytočení čísla z vašeho kreditu stržena nemalá částka. Tyto podvodné stránky by měly být co nejdříve smazány. Tento podvod je účinný u aktuální chyby Firefoxu. Způsobí jeho zamrznutí.

Podvodné útoky: chyba způsobí zamrznutí Firefoxu

firefoxscam0-1

Podvodný scam varující před nelegálními Windows vede k zamrznutí Firefoxu. V žádném případě v takové situaci nevolejte na zobrazené číslo.

Útok je ze skupiny browser-lock-attack, který se spouští prostřednictvím Java scriptu. Mnoho uživatelů bude použitý mechanizmus znát, používá se např. u mnoha webových stránek pro přihlášení. Dokud není zadána správná kombinace přístupových údajů, zůstává přihlášení nepřístupné. Chyba byla Mozille nahlášena začátkem týdne a oprava by měla dorazit v jedné z následných verzí. Nezdá se ale, že by se nějak spěchalo. Existuje totiž chyba stará už tři měsíce, u které se jedná o podobný problém.

Malý trik umožní Firefox vrátit k životu

firefoxscam1

Poškozený Firefox lze ukončit pomocí Správce úloh.

Útok je nepříjemný. Firefox havaruje s varovnou zprávou o nelegálních Windows. Zdrojová stránka chyby je nyní blokována safe browsing API, ale základní problém přetrvává. Mnoho uživatelů tím může být zaskočeno. Za žádných okolností byste ale neměli volat na zobrazené telefonní číslo. Nejjednodušší způsob, jak Firefox ukončit, je prostřednictvím Správce úloh. Spustíte jej jednoduše klávesami [Ctrl]+[Shift]+[Esc] a kliknutím pravým tlačítkem myši na položce Firefox v záložce Procesy. V zobrazené kontextové nabídce zvolte položku "Ukončit úlohu".

U této formy útoku se může funkce obnovení předchozí relace, tedy otevření naposledy prohlížené stránky, ukázat jako špatný vtip. Mnoho uživatelů ji má nastavenou. Pokud to tak je, opětovné spuštění Firefoxu skončí zobrazením falešné stránky podpory a Firefox opět zamrzne. V takovém případě je nejjednodušším řešením před spuštěním prohlížeče odpojit internet. Poté může být podvodná stránka zavřena.

Obtěžující a rušivé podvody

Scamy s podvodnými stránkami podpory jsou nepříjemné a nervující. Tentokrát postihují uživatele Firefoxu. Neskočte jim na lep a v žádném případě nevytáčejte zobrazené telefonní číslo. K lítosti nemá Mozilla chyby blokování prohlížeče na nejvyšších příčkách priorit, jinak by jistě byly opraveny rychleji.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.