Menu

Používejte jednu z funkcí Windows 12 už nyní: bezplatný nástroj vylepší Hlavní panel Windows

28.03.2023 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Používejte jednu z funkcí Windows 12 už nyní: bezplatný nástroj vylepší Hlavní panel Windows

Používejte jednu z funkcí Windows 12 už nyní: bezplatný nástroj vylepší Hlavní panel Windows | foto: Christina@wocintechchat.com/Unsplash

Na konci roku 2024 chce Microsoft představit další generaci Windows. První uniklé obrázky naznačují nový vzhled plovoucí lišty Hlavního panelu. Díky bezplatnému nástroji si jej můžete dopřát už nyní.

Zvěsti o nástupci současných Windows 11 už kolují od loňského roku. Nejprve unikly informace, že Microsoft do Windows 12 integruje technologie umělé inteligence OpenAI.

Na vývojářské konferenci s názvem Ignite byly v roce 2022 také zveřejněny první koncepční snímky připravovaného systému, které zobrazují atraktivní nové uživatelské rozhraní. Vynikal na nich především Hlavní panel: už zřejmě nebude ukotven k okraji obrazovky, ale bude mít plovoucí vzhled.

Úniky o této dlouho očekávané funkci se nyní potvrdily v prvních vývojářských verzích systému Windows 12. Pokud vás zaujala, nemusíte čekat až na jeho uvedení. Díky malému nástroji RoundedTB si můžete plovoucí Hlavní panel vyzkoušet už nyní.

Bezplatný nástroj nabízí Hlavní panel stylu Windows 12, ale i další možnosti

roundedtb

Plovoucí Hlavní panel si můžete nastavit už i ve Windows 10 a 11. | Zdroj: RoundedTB

Zda a kdy Microsoft nakonec nový vzhled Hlavního panelu uvolní, je zcela otevřené. Nástroje třetích stran, jakým je například RoundedTB, ale podobnou funkci už nějakou dobu nabízejí. Tento bezplatný nástroj nejen zpestří vzhled, ale nabízí i mnoho užitečných funkcí.

Hlavní panel už je po desetiletí jedním ze základních ovládacích prvků Windows. Možnosti jeho přizpůsobení ale doposud byly velmi omezené. V tomto ohledu RoundedTB nabízí mnoho možností nastavení.

V aktuální verzi 3.1 se lišta automaticky skryje a zobrazí se pouze tehdy, když na ni najedete ukazatelem myši. Spolu se zaoblenými rohy mnohem lépe zapadá do designového stylu Windows 10 a 11.

Více individuality pro Hlavní panel

roundedtb-1

Kromě plovoucího vzhledu dodá RoundedTB Hlavnímu panelu Windows také další možnosti individuálního nastavení. | Zdroj: RoundedTB

Pomocí posuvných ovladačů si můžete nastavit, jak moc má být lišta Hlavního panelu vzdálena od okrajů obrazovky, a také míru zaoblení rohů lišty.

To umožňuje přesnější přizpůsobení designu požadavkům uživatele a celkové sladění s designem Windows 11. Potvrzením na tlačítko "Apply" se změny přímo nastaví. Pomocí tlačítka "Advanced" můžete použít několik dalších možností.

Rozdělení lišty Hlavního panelu

"Dynamic Mode" jde použít pouze v systému Windows 11. V tomto režimu se Hlavní panel zmenší na šířku ikony a přizpůsobí se při otevírání nebo zavírání nových programů.

Pokud chcete, můžete si také zobrazit lištu rychlých oznámení (Systray). Ta se poté zobrazí jako jedna komponenta. Uživatelé Windows 10 toho mohou dosáhnout nastavením takzvaného rozděleného režimu, "Split Mode". Volitelně také můžete k zobrazení a opětovnému skrytí lišty Systray použít klávesovou zkratku [Windows]+[F2].

RoundedTB je také kompatibilní s dalším nástrojem pro Hlavní panel, TranslucentTB. To lze velmi snadno aktivovat, a pak se v případě potřeby zprůhlední i Hlavní panel.

Atraktivní Hlavní panel: vcelku žádná složitá věda

Je zajímavé, že Microsoft nedal Hlavnímu panelu Windows atraktivnější vzhled už dávno. Evidentně nezaujímá na jeho žebříčku priorit některé z čelních míst. Nástroje jako například RoundedTB to zvládnou i bez vývojářů z Redmondu. Nejen, že dodají Hlavnímu panelu atraktivnější vzhled, ale také propůjčí další zajímavé funkce.

Zdroj: RoundedTBTranslucentTB

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Že by se MS vzhledem opičil po Apple?

    Vzhledově vypadá panel stejně jako současný u Apple macOS. Dokonce moje předpověď (nesnáším slovo „predikce“) je, že za chvíli vyjde nový macOS a MS to zase do Win 12 okopíruje podobu hlavního panelu.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení