Menu

Problémy s dodavatelským řetězcem vyřešeny: doba globálního nedostatku čipů je snad za námi

12.08.2022 07:35 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Problémy s dodavatelským řetězcem vyřešeny: doba globálního nedostatku čipů je snad za námi

Problémy s dodavatelským řetězcem vyřešeny: doba globálního nedostatku čipů je snad za námi | foto: Laura Ockel/Unsplash

V dodavatelských řetězcích se pravděpodobně už nevyskytují žádné větší problémy. Výroba většinou běží pravidelně a bez výpadků.

V předchozích letech měli výrobci hardwaru kvůli covidové pandemii problémy s produkcí svých zařízení. Kvůli odchodu mnoha zaměstnanců do domácích kanceláří se také zvýšila poptávka po související elektronice: především přenosných počítačích a periferiích pro video konference. Současně během protipandemických omezení docházelo i k výpadkům v dodavatelských řetězcích. Podle informací agentury Reuters ale období celosvětového nedostatku čipů už z velké části skončilo.

Jako příklad je uváděna jihokorejská automobilka Hyundai. Ta už není kvůli chybějícím komponentám téměř nijak omezena. Navíc se jí nedávno podařilo vykázat nejvyšší čtvrtletní zisk za posledních osm let.

Dodavatelské řetězce opět nastartovaly: globální nedostatek čipů se stále zmenšuje

ram

Krize s nedostatkem polovodičů je snad za námi. Dodavatelské řetězce se obnovují, firmy rozjíždějí výrobu a v některých případech dokonce dosahují výborných výsledků. Doba je ale nejistá, tak uvidíme, zda tento trend vydrží. | Zdroj: Liam Briese/Unsplash

Podobná situace je i u švýcarského výrobce robotů ABB. Společnost, která patří k největším dodavatelům pro automobilový průmysl, očekává dvouciferný růst zisku. I v jejím případě je jedním z nejdůležitějších faktorů zmírnění nedostatku čipů. Objem výroby by se tak mohl opět zvýšit.

Švédský výrobce spotřebičů pro domácnost, Electrolux, ale ukazuje, že krize ještě není zcela zažehnána. I v jeho případě se na jednu stranu situace uvolňuje, zatím se ale s přerušením dodávek stále potýká.

Zdroj: Reuters

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení