Menu

SMS zprávy slaví 30 let: znáte příběh té úplně první SMSky?

01.12.2022 17:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
SMS zprávy slaví 30 let: znáte příběh té úplně první SMSky?

SMS zprávy slaví 30 let: znáte příběh té úplně první SMSky? | foto: Vodafone / První SMS NFT press kit

Letos se slaví neobyčejně kulaté výročí. Technologie krátkých textových zpráv totiž v roce 2022 oslavuje 30. narozeniny. Jak se za tu dobu SMSkování proměnilo a jakou má v tomto rychlém světě vůbec budoucnost?

První SMS v roce 1992

Již tuto sobotu uplyne přesně 30 let od toho, když byla 3. prosince 1992 odeslána vůbec první SMS zpráva. Stalo se tak ve Velké Británii v síti operátora Vodafone a odeslal ji Neil Papworth z tehdejší společnosti Sema Group přes počítač svému známému, manažerovi Vodafonu Richardu Jarvisovi na jeho mobilní telefon.

První SMS zpráva měla jen 16 znaků včetně mezery a stálo v ní: „Merry Christmas.“, tedy „Veselé Vánoce“. Pokud jde o první SMSku v české telekomunikační síti, hovoříme o roce 1995, kdy tehdy první zpráva prošla přes síť Eurotelu, dnešního O2.

SMS, neboli short message service, stálo u zrodu textové komunikace přes mobilní telefon. SMSky měly v základu nahradit jak klasické dopisování (poštovní dopis, telegram a podobně), tak i telefonování. Sami to znáte – kvůli něčemu prostě není potřeba hned zvedat telefon, ale vystačíte si s psanou formou vzkazu.

Omezení znaků a „emotikony“

Ve svých začátcích, jak se SMSkování dostávalo mezi běžné spotřebitele, se však objevila zásadní komplikace – limit znaků na 160. A to ještě nutno poznamenat, že cena jedné zprávy byla v 90. letech klidně i 10 korun. Velmi rychle se tak začaly objevovat tzv. emotikony, tedy zkratky nesoucí jakousi emoci: úsměv :-), smích :-D, údiv :-o anebo polibek :-*.

Dnes se SMS zpráv nejvíce pošle během Vánoc a Nového roku – v obou případech nesou zprávičky stejné poselství jako ta úplně první. Tak například vloni se o svátcích vánočních (Štědrý den a Boží hod) v Česku odeslalo zhruba 48 milionů SMS zpráv. To ukazuje jediné – SMSky jsou na ústupu.

SMSky už nejsou trendy

SMS, chatovací aplikace

Dnes už SMSky nahrazují chatovací aplikace | Zdroj: Adem AY / Unsplash

S tím, jak čím dál více lidí používá chytré telefony, SMS pomalu ale jistě umírají. Google i Apple se běžné SMSkování na svých přístrojích snaží nahradit chatovacími službami, ačkoliv v tomto ohledu vévodí především firma Meta a její Facebook, Instagram, Messenger a hlavně WhatsApp.

Operátoři v Česku pro změnu zkouší zaujmout formou tzv. RCS chatu, tedy vylepšených SMSek přes internet. Kritika však namítá, že RCS nemá nic moc navíc oproti běžným chatovacím platformám, tím spíš, že neumí koncové šifrování.

Zdroj: Wikipedia, Blog O2

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení