Menu
CHIP Speedtest

Řešení problému s přehříváním grafické karty

20.04.2015 13:25 | Pavel Trousil
Řešení problému s přehříváním grafické karty

V případě, že má vaše grafická karta problém s přehříváním, měli byste ho co nejrychleji řešit. 

tipp17

Nejprve zkontrolujte, zda je chladič grafické karty správně umístěn na grafickém čipu a zda jeho ventilátor (pokud je jím karta vybavena) a další ventilátory skříně počítače správně pracují. Pokud jsou s některými chladicími komponentami problémy, opravte je nebo je vyměňte. Dále odstraňte prach a další nečistoty z vnitřku počítače a především z chladiče grafické karty.

Pro odstranění použijte vysavač nebo sprej se stlačeným vzduchem. Zabraňte ale tomu, aby se přitom ventilátory otáčely, protože by se mohly poškodit přepětím. Zkontrolujte také, zda jsou všechny komponenty vašeho počítače správně připojeny.

Pro sledování teploty grafické karty z prostředí systému Windows použijte software, jako například GPU-Z nebo FurMark, které jsou volně dostupné na internetu. V případě, že grafická karta dosahuje příliš vysokých teplot, a to hlavně při zátěži při hraní her nebo speciálních testech, měli byste kartu nechat zkontrolovat u odborníka a případně ji reklamovat a nahradit.

Pokud pravidelně využíváte grafickou kartu na hranici jejích možností, pak je možné, že bude GPU přehřátá v podstatě stále. Proto byste měli ve hrách a graficky náročných programech zmírnit nastavení grafiky – například změnou rozlišení na nižší nebo snížením detailů. Jestliže se grafická karta přehřívá i přes to, že ventilátor funguje v pořádku a karta není nijak extrémně namáhaná, budete ji muset vyměnit za jinou. V případě záruky ji reklamujte.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání