Menu
CHIP Speedtest

Smazání nežádoucího oddílu nebo jeho vytvoření s jinými parametry

19.06.2014 17:15 | Pavel Trousil
Smazání nežádoucího oddílu nebo jeho vytvoření s jinými parametry

V podstatě neexistuje moc důvodů pro to, rozdělovat USB flash disk na více diskových oddílů, a nástroje systému Windows to ani neumožňují. Některé programy nebo operační systémy, jako třeba Linux, ale vytvoření více diskových oddílů na USB flash disku podporují.

cmd-nahled

Pokud jste takový nástroj použili, může se stát, že váš USB flash disk nabízí pod Windows k dispozici pouze zlomek své původní kapacity. Nepomůže vám ani nástroj Windows „Správa disků“, protože nabízí pouze možnost oddíl na flash disky (už se sníženou kapacitou) znovu naformátovat. Nicméně do Windows od verze XP byl integrován nástroj příkazového řádku »DiskPart«. Pomocí tohoto nástroje může být diskový oddíl vytvořen a také smazán. Aby bylo možné DiskPart použít, spusťte příkazovou řádku »cmd« s administrátorskými právy. Potom napište na příkazovou řádku příkaz »diskpart«.

Následně můžete přistupovat na jednotlivé disky a odstraňovat a přidávat diskové oddíly pomocí příkazů. Doporučujeme nejprve provést výpis stávajících disků pomocí příkazu »list disk«, aby nedošlo k jejich záměně. Na základě velikosti snadno najdete USB flash disk, se kterým chcete pracovat. Vyberte jej v dalším kroku pomocí příkazu »select disk <číslo>«. Jako <číslo> zadejte číslo USB zařízení, ze kterého chcete odstranit stávající oddíl, tedy například »select disk 2«. Pokud jste si jisti, že je to ten správný disk (data budou smazána), můžete pomocí příkazu »clean« stávající diskový oddíl odstranit. Bude-li potřeba, můžete nový diskový oddíl vytvořit pomocí příkazu »create partition«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání