Menu
CHIP Speedtest

Odstranění zbytků odinstalovaných programů

23.10.2012 04:45 | Redakce Chip
Odstranění zbytků odinstalovaných programů
Při manuálním odstranění dále nepotřebných programů často zůstane v systému spousta souborů a nastavení. Ani automatické odinstalování však často neodstraní všechny příslušné komponenty. Takový datový odpad zpomaluje systém a může vést také ke konfliktům.

Různé nástroje se starají o to, aby k takovýmto problémům nedocházelo. Zatímco široce rozšířený Revo Uninstaller byl trochu omezený ve funkcionalitě a plný výkon nabízela pouze placená Pro verze, anglickojazyčný (dřívější shareware) Advanced Uninstaller Pro je už nějaký čas dostupný jako freeware.

Tento nástroj naleznete například na www.slunecnice.cz/sw/advanced-uninstaller-pro/. Vedle základní funkce odinstalování nabízí program spoustu dalších nástrojů rozdělených do skupin, které lze hned spustit pomocí obrázkových tlačítek. Pod „General Tools“ naleznete „Uninstall Programs“. Vyhledejte požadovaný program a poté klikněte na „Uninstall“. Tento nástroj nejprve spustí standardní proces odinstalování programu ve Windows. Následně však provede Advanced Uninstaller Pro ještě jeden sken, který vyhledá další instalační „zbytky“ a po manuálním výběru a potvrzení je umožní odstranit.

Budoucí instalační procesy byste ale měli nechat sledovat. K tomu otevřete „General Tools | Instalation Monitor“ a monitorovací nástroj spusťte tlačítkem. Potom proveďte plánovanou instalaci. Později můžete cíleně sledované akce vrátit zpět pomocí „Uninstall monitored installation“.

V Advanced Uninstaller Pro najdete spoustu dalších, pro úklid užitečných nástrojů, žádný z nich by však neměl být používán bez rozmyslu. Například služby Windows lze lépe spravovat v systémovém dialogu „Služby“. K odstranění nepotřebných záznamů je užitečný „Start Menu Cleaner“. Pod „File & Folder Tools“ a „Duplicate FIles“ najdete vícenásobně existující soubory, které zabírají místo. Všechny zbytečné dočasné soubory můžete také smazat pod „Windows Temporary FIles“. V části „Internet Browser Tools“ můžete rychle smazat historii jednotlivých prohlížečů, a dokonce odstranit cookies a upravit doplňky nebo rozšíření.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání