Menu
CHIP Speedtest

Uvolnění místa na SSD disku odstraněním hiberfil.sys

18.04.2013 23:15 | Redakce Chip
Uvolnění místa na SSD disku odstraněním hiberfil.sys
Pro zrychlení počítače jste si pořídili rychlý disk typu SSD. Jeho kapacita je však většinou mnohem nižší než v případě klasického pevného disku. Může se vám pak snadno stát, například u SSD disku s kapacitou 20 GB, že se velmi rychle zaplní a pro práci už na něm mnoho místa nezbývá. Hledáte tedy možná soubory, které je možné odstranit.

Systém Windows 7/8 si v případě, že zapnete podporu hibernace (uložení obsahu paměti na pevný disk a následné vypnutí počítače s možností rychle přejít do stavu před hibernací), vytvoří v rootu skrytý soubor hiberfil.sys. Ten má podle kapacity operační paměti velikost několik gigabajtů, což může být v případě pouze 20GB SSD disku poměrně výrazná velikost.

Pokud tedy hibernaci u počítače nepoužíváte a používáte režim spánku nebo klasické vypnutí, můžete soubor smazat. V nabídce „Ovládací panely | Hardware a zvuk | Možnosti napájení“ však možnost zrušení podpory hibernace a smazání souboru hiberfil.sys nenajdete. Abyste to provedli, musíte požít příkaz „powercfg“. Dostaňte se tedy do příkazové řádky – spusťte program cmd.exe jako správce. Na příkazovou řádku napište příkaz „powercfg.exe -h off“ a stiskněte Enter. Hibernaci můžete zpětně aktivovat pomocí příkazu „powercfg.exe -h on“.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání