Menu

Výhodnější nakupování na internetu: jsou některé triky jen mýty nebo reálně fungují

19.05.2022 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Výhodnější nakupování na internetu: jsou některé triky jen mýty nebo reálně fungují

Výhodnější nakupování na internetu: jsou některé triky jen mýty nebo reálně fungují | foto: Pickawood/Unsplash

Ceny v internetových obchodech se neustále mění. Může to být způsobeno personalizací v závislosti na místě, kde žijete, nebo používaném zařízení? Podíváme se na zažité mýty a zkusíme poradit, jak najít lepší ceny.

Ceny v internetových obchodech jsou velmi proměnlivé. Co bylo jeden den levné, může najednou být mnohem dražší. Ceny ale nemusí být pro všechny zákazníky stejné. Mohou být také individuálně přizpůsobeny jednotlivým uživatelům.

Také se tomu někdy říká personalizované ceny. Ty mohou záviset na několika různých faktorech, jakými jsou například:

– používané zařízení,
– vaše přibližné bydliště,
– předchozí nákupní chování.

Nejen tyto, ale i spoustu dalších informací lze technicky bez problémů sledovat prostřednictvím souborů cookie. Takže uživatel, který pracuje s počítačem Apple a žije ve velkém městě, může nakonec mít vyšší cenu, než uživatel Windows z menší vesnice v regionu.

Anonymní surfování znamená výhodnější nakupování: funguje to?

fakeshops

Málokdy se ceny v internetových obchodech liší nějak drasticky, tedy pokud nejde o výprodeje nebo dočasné akce. Naopak výrazné slevy nebo neadekvátně levné produkty mohou být příznakem podvodného e-shopu. Hodně napoví i doména, na které údajný shop běží. | Zdroj: Sakrbleproject.cz

Výrazné rozdíly v cenách bývají spíš výjimkou a v mnoha případech příznakem podvodného obchodu. Do očí bijící je to navíc u obchodů, kde jméno domény naprosto neodpovídá obsahu stránky, provozovatel je neznámý a obchod běží na nezabezpečených stránkách. Dobré je si u podezřelých obchodů dohledat uživatelské recenze, nebo se podívat na stránky České obchodní inspekce, která udržuje databázi podvodných e-shopů.

Každopádně praxe individuálních cen není zakázána. Určitě se vyplatí použít drobné triky v prohlížeči, které mohou nějaké peníze ušetřit.

1. při online nakupování raději střídmě s používáním mobilních dat,
2. pravidelně mažte cookies a dočasnou paměť ve svém prohlížeči,
3. při online nakupování používejte soukromý režim.

Tímto způsobem se můžete vyhnout tomu, aby vás poskytovatelé sledovali na více webech. Navíc vám bude zobrazována neutrálnější reklama a nemusíte být tak silně ovlivňováni při rozhodování o nákupu.

Mnohem efektivnější je ale sledování a porovnávání cen

webshops

Nemusí to být vždy nejdražší zařízení – ostatní výrobci mohou nabízet podobné funkce, ale za výrazně nižší cenu. | Zdroj: Chip.cz

Televizory, notebooky nebo mobilní telefony: pokud chcete ušetřit na velkých nákupech, máte větší šanci, že se vám to podaří, při systematickém a dlouhodobějším sledování cen. Proto nechoďte do akce hned, ale zkuste porovnávat ceny den za dnem. Občas můžete mít štěstí a na produkt, který jste si vyhlédli, bude zrovna cenová akce.

Porovnání různých produktů se může vyplatit i v případě, že nejste vázáni na konkrétní značku nebo model. Možná se vám podaří najít velmi podobný výrobek od jiné značky, který stojí jen zlomek.

Naštěstí vzácnost

Pro klid nás všech jsou v současnosti individuální ceny spíš výjimkou. V opačném případě by se ceny v závislosti na místě bydliště mohly značně lišit, což by nebylo fér.

Přesto je dobré při online nakupování zůstat v co největší anonymitě. Dostanete tak neutrální výsledky, namísto personalizovaných reklamních doporučení. Pomohou také srovnávací testy, recenze a hodnocení ostatních uživatelů.

Zdroj: ČOI

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení