Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Odhalení problémů s Windows

redakce 14.09.2016

Jakmile začnou Windows stávkovat, jen málokdy má méně zkušený šanci uživatel odhalit příčinu problému. 

Jednou z mála výjimek je, když ve svých Windows uvidíte informaci, že „soubor abc.dll“ nebyl nalezen. Tento problém lze totiž trochou štěstí snadno vyřešit. Zpráva se obvykle objeví, pokud je DLL knihovna (DLL = Dynamic Link Library) přepsána nebo odstraněna. Program, který ji ke svému správnému fungování potřebuje, teď v určitých okamžicích zamrzá nebo je ukončen a objeví se tato chybová zpráva. Klíčem k řešení tohoto problému jsou detaily v této chybové zprávě. Nejlepší možností je zapsat název chybějící DLL knihovny uvedený v popisu chyby.

Pokud máte CD/DVD s programem, pak stačí najít DLL soubor na něm. Pokud už disk nemáte, zkuste zadat název souboru do vyhledávače a DLL stáhnout.

V tomto případě ale buďte velmi opatrní.

Vzhledem k tomu, že jsou DLL soubory často vyhledávány, dostaly se i do hledáčku internetových podvodníků. Je velmi pravděpodobné, že po zadání jména souboru se objeví i stránky, které vám nabízejí přesně ten DLL soubor, který hledáte. Abyste ho ale získali, musíte se zaregistrovat a stáhnout si další nástroj pro stažení DLL souboru. Nic takového však nikdy nedělejte! K tomu, abyste si stáhli soubor o velikosti několika kilobajtů, žádnou registraci ani speciální download manažer nepotřebujete. Stačí jen trochu více hledat, a brzy zjistíte, že existují weby, kde si tento soubor můžete stáhnout přímo. Pak už jen stačí získaný soubor nakopírovat do programové složky, případně do systémové složky Windows (obvykle »C:WindowsSystem32«). Poté zkuste program spustit. Pokud se znovu objeví předchozí chyba, bude pravděpodobně ještě nutné DLL soubor zaregistrovat.
Použijte kombinaci kláves [Win] + [R] a do políčka »Otevřít« zadejte příkaz »regsvr32 / i «.Po stisknutí klávesy [Enter] bude soubor zaregistrován a program by měl fungovat bez chyby.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud