Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na aplikace od Meta: Facebook, Instagram i Messenger vám ničí baterii

Jakub Fišer 30.01.2023
info ikonka
Zdroj:

Aplikace od americké firmy Meta prý mohou ohrožovat fungování vašeho mobilního telefonu. Rozpovídal se o tom bývalý zaměstnanec Meta George Hayward. Jak vážný tento problém je?

Kapitoly článku

George Hayward tvrdí, že od října 2019 do listopadu 2022 byl zaměstnancem společnosti Meta, konkrétně se měl starat o vývoj aplikace Facebook Messenger. Se svými nadřízenými se nyní soudí kvůli tomu, že byl zbaven práce v nesouladu se zákoníkem práce. Jinými slovy, podle něj byl vyhozen kvůli neuposlechnutí příkazu, který je ale dle jeho mínění nelegální a může někomu ublížit.

Aplikace vám vysají baterii

Oč jde? Hayward nechtěl, aby aplikace bez vědomí uživatelů provozovaly tzv. negativní testování. Jde o funkci, kterou u aplikací využívají zejména vývojáři. V rámci negativního testování aplikace funguje na pozadí, tedy i když není zapnutá, a skrytě testuje nové či připravované funkce. Zároveň vývojáři takhle testují, jak rychle jejich aplikace běží, kolik dat zvládne obstarat a tak podobně.

Proč ale hovoříme o „negativním“ testování? Tato tajná funkce totiž celkem hodně ždíme baterii. U nového smartphonu nebo tabletu si toho možná nevšimnete. U starších zařízeních, kde už akumulátor není v té nejlepší kondici, může být rychlé vybíjení velkým problémem, který může urychlit degradaci baterie a tudíž i její postupné ničení.

Hayward však upozorňuje, že nejde jen o to. „Řekl jsem manažerovi, že tohle může někomu ublížit a on řekl, že i když ublížíme několika jednotlivcům, můžeme pomoci tisícům dalších,“ uvedl propuštěný zaměstnanec.

V obžalobě společnosti Meta dále Hayward se svým právním zástupcem Danem Kaiserem uvádí: „Vybíjení baterie něčího mobilního telefonu ohrožuje lidi, zejména za okolností, kdy potřebují komunikovat s ostatními, mimo jiné s policií nebo tísňovou linkou.“

Facebook Messenger, na kterém Hayward pracoval, je jednou z nejpoužívanějších aplikací na světě a jde o druhou nejoblíbenější chatovací aplikaci – hned za WhatsAppem. 1,3 miliardy aktivních uživatelů každý měsíc pošle každý den přes 100 miliard zpráv.

Zdroj: New York Post, bloggingwizard


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme