Přejít k hlavnímu obsahu

Pusťte si web v cloudu

redakce 05.10.2012
info ikonka
Zdroj:

Pro spuštění vlastních internetových stránek potřebujete nejméně dvě věci – vlastní doménu a prostor, kde budou vaše stránky provozovány. V obou případech je výběr velmi široký.

Zdroj: http://www.thecloudcomputingaustralia.com
Zdroj: http://www.thecloudcomputingaustralia.com

Prvním krokem je volba domény, na které vaše stránky poběží. Jestliže chcete použít doménu .cz, navštivte stránky sdružení CZ.NIC (www.nic.cz) a ověřte si, jestli je doménové jméno, o které máte zájem, ještě volné. Když nepochodíte, máte ještě spoustu dalších možností – od domény .eu, kterou v různých akcích registrátorů pořídíte doslova za pár korun, přes různé generické domény (.com, .net ad.), až po domény ostatních států. Nabídka registrátorů je v tomto ohledu velmi široká a dostupnost požadovaných domén si snadno ověříte pomocí služby WHOIS na stránce www.whois.net nebo www.whois.com.

Zatímco dříve bylo nutné vybrat si z nabídky poskytovatelů webhostingových služeb konkrétní typ hostingu, což zahrnovalo především volbu dostupného prostoru pro data a dále například počet a kapacitu e-mailových stránek nebo dokonce limitu objemu přenesených dat, moderní služby vás v tomto ohledu vůbec neomezují. Webhosting je totiž jedna z dalších oblastí internetových technologií, kam naplno proniknul cloud se všemi svými výhodami.

Co je a není cloud?

Jestliže se rozhodnete provozovat váš nový web na cloudovém hostingu, měli byste si nejdříve prověřit, zdali je tato služba opravdu „cloudová“. Správný cloudový hosting by totiž měl splňovat základní požadavky na cloudové služby obecně:

  • Uživatel si dopředu nemusí volit objem služeb, které bude chtít čerpat.
  • Neexistují limity pro uložení dat – prostor v cloudu se přizpůsobí objemu dat, který do něj uživatel nahraje.
  • Není omezen výkon služby – cloud musí bez problému obsloužit vysoce navštěvovaný e-shop, stejně jako osobní stránky, kam si chodí prohlížet fotky jen vaši přátelé.
  • Provozovatel cloudové služby neomezuje způsob jejího využití – záleží jen na vás, zdali využijete hosting pro internetové stránky či jen uložení dat, nebo kolik si založíte e-mailových schránek a jaká bude jejich kapacita.
  • Za služby cloudu se platí podle jejich skutečného využití – neexistují žádné paušály nebo zřizovací poplatky.

Přestože cloudové hostingové služby uživatele neomezují ve způsobu, jakým s nimi chce pracovat, je dobré, pokud v jejich nastavení najdete alespoň základní šablony pro běžné typy webů (osobní stránky, fotogalerie, e-shop, diskusní fórum atd.). Běžná je i možnost rychlé instalace publikačních systémů, jako je například bezplatně použitelný WordPress. Uživatel by měl mít k dispozici i všechny další nezbytné nástroje, jako je nastavení e-mailových schránek, FTP účtů a databází. S takovou výbavou je pak možné postavit si vlastní web během chvilky.

Cloud v Česku

Ve světě kraluje společnost Amazon s obsáhlou nabídkou cloudových služeb Amazon Web Services, ovšem i na českém internetu najdeme cloudové hostingové služby, které stojí za pozornost:

  • WEBCLOUD.CZ – Účtuje pouze 2 Kč za každý započatý GB uložených dat denně, bez ohledu na spotřebu ostatních zdrojů. Při registraci nové domény .cz pro váš web získáte navíc kredit na půlroční provoz hostingu.
  • WEDOS NoLimit – Webhosting za 30 Kč měsíčně bez omezení prostoru pro web, ovšem s omezenou kapacitou e-mailových schránek a databází. Chybí i šablony běžných typů stránek.

Další cloudové služby českých poskytovatelů hostingu se týkají především celých virtuálních serverů, což už je ale disciplína pro náročnější uživatele, respektive tvůrce a provozovatele většího počtu rozsáhlejších webů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme