Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rusko osočilo Google, že mu dluží 21 miliard rublů: důvodu byste neuvěřili

Jakub Fišer 22.07.2022

Putinovské Rusko nařklo společnost Google, že má zaplatit dluh ve výši 21 miliard rublů. Údajně kvůli tomu, že firma odmítla odstranit ze své platformy YouTube lživý obsah. Jak je to ale doopravdy?

V únoru tohoto roku Rusko porušilo všechna myslitelná mezinárodní práva a vojensky napadlo svrchovaný stát Ukrajinu. Propaganda se však rozjela naplno a začala nejen ruské obyvatele krmit tím, že důvod ke “speciální vojenské operaci” na území Ukrajiny je ochrana práv ruských občanů na území samozvané Luhanské a Doněcké lidové republiky.

Režim prezidenta Vladimira Putina začal okamžitě potlačovat “západní pravdu”. V zemi je zakázán Facebook, Instagram, za vstup na západní zpravodajské weby a stránky agentur jako AP či Reuters hrozí trest. A nyní došlo i na platformu YouTube.

21 miliard za “pravdu”

Podle federálního cenzurního úřadu Roskomnadzor Google, vlastník a zřizovatel YouTubu, neuposlechl výzev, aby odstranil “nepřesné informace o průběhu speciální vojenské operace na Ukrajině, které diskreditují ozbrojené síly Ruské federace”. Problém je v tom, že Rusko vnímá jako “nepřesné” jakékoliv informace, které objektivně vykreslují situaci na východě Evropy, včetně třeba očitých svědectví vojáků, záběrů z kamer a podobně.

Nejvyšší soud v Moskvě (okres Tagansky) tak rozhodl, že Google musí Rusku zaplatit 21 miliard rublů, tedy asi 8,8 miliard korun v přepočtu. Výpočet pokuty má vycházet z jedné desetiny či dvacetiny celistvého výdělku společnosti Google. Rusko zde zcela evidentně opět uplatňuje svůj absurdní zákon, který hovoří o tom, že zákony Ruské federace platí i mimo její hranice. Pokud se tedy dopustíte činnosti v rozporu s ruským zákonem, Putinovi nezáleží na tom, že vůbec nejste ruský občan.

Podobnou pokutu, ovšem o dost nižší, udělila ruská legislativa Googlu již v prosinci 2021. Společnost Google byla tehdy obviněna, že opakovaně neodstranila informace zakázané v Rusku. Americký gigant měl zaplatit 7,2 miliardy rublů (3 miliardy korun).

Zdroj: Vedomosti (rusky, přeloženo), GizChina


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud