S plnou verzí programu Ashampoo Slideshow Studio Elements 2.0.1 z Chip DVD si velmi snadno vytvoříte videoprezentace z fotografií a dalších obrázků pro přehrávání v počítači. Snímky v prezentaci si poskládáte na časové ose, doplníte přechodovými efekty, různými grafickými prvky a titulky nebo použijete některé z řady připravených grafických témat. Nemůže chybět samozřejmě ani výběr hudby přehrávané na pozadí prezentace a nastavení doby zobrazení snímků i přechodů mezi nimi. Výstupním formátem prezentace z programu Slideshow Studio je video, které lze přehrávat v počítači nebo převést do jiných formátů pomocí dalších aplikací.
Plnou verzi programu Ashampoo Slideshow Studio Elements 2.0.1 z Chip DVD můžete po rychlé registraci používat bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. Jedná se o stejnou verzi programu, kterou běžně pořídíte za zhruba 200 Kč. V rámci akce můžete využít zvýhodněnou cenu nákupu plné verze Slideshow Studio HD 2, které obsahuje export prezentace ve formátu filmového DVD či Blu-ray a přímého uploadu na server YouTube.
- Filmy z vašich fotek
- Plná verze programu
- Info: www.ashampoo.com
- Jazyk: česky
- OS: Win XP/Vista/7 (32/64 bit)
- On-line registrace
Časová osa a náhledy: V hlavním okně je k dispozici časová osa pro řazení snímků i přehrávač pro náhled.
První volba po spuštění programu Slideshow Studio vám dává na výběr mezi vytvořením nové prezentace snímků nebo pokračováním v rozpracovaném projektu. Dále následuje výběr formátu obrazu (16:9 nebo 4:3). Rozhodněte se podle televize nebo displeje, kde budete prezentaci fotek přehrávat. Pak už jen tlačítkem »Nový projekt« založíte novou prezentaci snímků.
Fotky a obrázky vložíte do prezentace tlačítkem »Přidat«. V otevřeném okně vyberte snímky, které chcete použít. Podporovány jsou všechny běžné formáty jako JPG, BMP, TIFF, GIF, PSD a mnoho dalších. Pokud vkládáte více fotek zároveň, můžete také určit způsob jejich řazení v prezentaci. Na výběr je seřazení podle názvů souborů, data jejich vytvoření nebo data pořízení snímků dle EXIF. Vybrané snímky se poskládají na časovou osu
Vložení grafiky: Prezentaci můžete vylepšit grafickými prvky, titulky, nebo použitím témat.
prezentace a jsou automaticky proloženy přechodovými efekty. Pořadí snímků je možné dále měnit jejich přetažením myší na vybrané místo. Již nyní si můžete přehrát prezentaci pomocí přehrávače v pravé dolní části okna programu.
Úpravy prezentace
Slideshow Studio samozřejmě nabízí i řadu nástrojů na další úpravy prezentací snímků. Stačí dvakrát kliknout myší na vybraný snímek a jeho náhled se zobrazí v horní části okna programu. Pomocí tlačítek umístěných přímo v náhledu snímku se fotografie otáčí. Tlačítka pro horizontální a vertikální převracení snímků najdete nad náhledem fotky.
K vylepšení prezentace slouží připravené grafické prvky a možnost vkládání titulků. Grafické prvky se vkládají prostřednictvím tlačítka »Nový tvar«. Otevře se okno s výběrem prvků a nastavením jejich vlastností (barva obrysu i výplně a průhlednost). Důležité jsou samozřejmě i textové popisky, vkládané pomocí tlačítka »Nový text«. V okně pro nastavení textů stačí napsat text a případně jej upravit pomocí připravených funkcí pro volbu fontu, zvýraznění, barvy, velikosti, zarovnání, řádkování atd. Připraveny jsou také funkce na vkládání speciálních znaků a internetových odkazů. Bohužel, editor titulků si neporadí s některými českými znaky (š, č, ř, ž, ů), bez ohledu na zvolený font. Pomocí tlačítka »Nový obrázek« lze do snímku vložit i libovolný další obrázek.
Přechodové efekty: Prezentace se neobejde bez přechodových efektů – je jich téměř dvě desítky.
Vložený text i grafické prvky lze upravovat i přímo v náhledu – měnit jejich velikost, otáčet je a převracet (pomocí tlačítek nad náhledem). S přesným umístěním prvků vám pomůže pravítko nad náhledem snímku, ve kterém lze, kliknutím na konkrétní místo, aktivovat i vodící linky. Každý z vložených prvků je také znázorněn na časové ose prezentace, v podobě pruhu pod pásmem snímků. Pomocí posouvání a natahování pruhu lze upravovat délku a dobu zobrazení prvku.
Grafické ladění prezentace lze upravit i globálně pomocí připravených témat. Jejich nabídka je dostupná v pravém horním rohu okna programu Slideshow Studio, pod záložkou »Témata«. Záložky »Loga« a »Titulky« slouží ke vkládání titulků a grafických prvků souvisejících s vybraným tématem.
Přechodové efekty a hudba
Nezbytnými součástmi prezentace snímků jsou samozřejmě i přechodové efekty a hudba přehrávaná na pozadí prezentace. Tlačítkem »Přechod« otevřete nabídku pro výběr
Hudba na pozadí: Na pozadí je možné přehrávat v běžných hudebních formátech, včetně opakování.
přechodových efektů a jejich nastavení. Předvolba »Náhodný přechod«, označená ve výchozím nastavení, vkládá mezi snímky přechodové efekty v náhodném pořadí. Deaktivováním předvolby umožníte vlastní výběr přechodových efektů, se kterým vám pomůže i náhled jejich animace. Časový interval zobrazení a změny snímků nastavíte na záložce »Doba trvání«. Důležité jsou zde oba posuvníky – jeden pro nastavení doby zobrazení snímku a druhý pro volbu trvání přechodového efektu. Speciální funkce umožňuje také přizpůsobení délky prezentace zvolené hudbě na pozadí. Nastavit lze rovněž i opakování přehrávané hudby.
Užitečná je i záložka »Obecné«. Najdete zde předvolby efektu pohybu fotografií během prezentace (KenBurns Efekt) a rovněž i nastavení pozadí snímků, což je funkce vhodná především v případě, pokud vytváříte z fotografií v klasickém formátu prezentaci pro širokoúhlou televizi. Okno nastavení hudebního podbarvení vyvoláte tlačítkem »Hudba«. Hudební soubory vyberete tlačítkem »Přidat«, podporována je hudba ve formátech MP3, WAV, WMA a dalších. Vybrané hudební soubory se zařadí do seznamu, otestovat si je můžete pomocí integrovaného přehrávače. Tlačítkem »Přizpůsobit prezentaci hudbě« se nenastavuje synchronizace hudby a prezentace automaticky, ale otevře se okno s nastavením doby zobrazení snímků a přechodových efektů.
Export prezentace
Připravenou prezentaci se všemi grafickými prvky, titulky, přechodovými efekty a hudbou si můžete zkontrolovat v integrovaném přehrávači. Hotovou prezentaci exportujete pomocí funkcí v okně vyvolaném tlačítkem »Vytvořit prezentaci«. První krok průvodce exportem prezentace nabízí výběr poměru mezi kvalitou snímků a velikostí souboru s prezentací. Dalším a zároveň posledním krokem nastavení je už jen výběr umístění souboru s
Export prezentace: Program exportuje prezentaci ve formátu WMV, ten jde přehrát nebo zpracovat na PC.
prezentací a volba jeho názvu. Prezentace se exportuje ve standardním formátu WMV a hned po exportu si můžete hotovou prezentaci přehrát. Pro převod WMV filmu do formátu DVD pro přehrávání ve stolním přehrávači, můžete použít například bezplatně dostupnou aplikaci Movie Maker ze sady nástrojů Windows Live.
Uživatelská nastavení
Slideshow Studio nabízí i několik užitečných uživatelských nastavení. Najdete je v nabídce »Nastavení«, pod volbou »Všeobecné«. Na prvním místě je volba zobrazení bezpečné zóny pro umístění titulků, tak aby byly viditelné na většině televizí. Velmi důležitá je volba »Povolit automatické ukládání«, která zajistí pravidelné ukládání rozpracovaných prezentací ve zvoleném intervalu. Vaši práci potom nezničí ani výpadek proudu či jakýkoliv jiný problém s počítačem. Posuvníkem »Trvání elementu« se nastavuje výchozí interval zobrazení jednotlivých snímků. Nastavení »Doba objevování se/mizení« určuje dobu trvání přechodu mezi snímky.
I díky těmto výchozím nastavením programu Ashampoo Slideshow Studio Elements je vytvoření poutavé prezentace digitálních fotografií otázkou několika minut.
Uveřejněno na Chip DVD 05/11.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.