Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tajná zbraň pro český národní tým! Českým hokejistům má na MS pomoci k úspěchu

redakce 29.04.2015

Tajnou zbraň v podobě SAP Match Insight pro analýzu hry bude výběr kouče Vladimíra Růžičky využívat jako vůbec první hokejový tým světa, bude možné velmi detailně analyzovat slabiny a přednosti soupeře, ale i své vlastní.

Kapitoly článku

ps3-nahled

Aplikaci SAP Match Insight, která pomohla k mistrovskému titulu Německu v Brazílii, bude během hokejového šampionátu v Praze využívat česká reprezentace. Trenéři národního týmu tak budou mít k dispozici detailní přehled a analýzy ze všech zápasů hraných během mistrovství světa v ledním hokeji 2015 v pražské O2 Aréně. Obraz z celkem 12 kamer rozmístěných kolem ledové plochy je automaticky snímán a analyzován za pomoci aplikace postavené na platformě SAP HANA. Trenéři si mohou prohlédnout statistiky nebo přehrát a analyzovat konkrétní herní momenty.

Trenéři mohou vidět vizualizované analýzy zápasu z celkem 9 různých herních situací a situace filtrovat podle 37 různých ukazatelů. To jím umožňuje detailně poznat hru a odhalit případné chyby či slabiny. Ať již vlastní, tak soupeřovy.

V současném hokeji je videotrenér standardní součástí týmu. Jeho úkolem je analyzovat videozáznam jednotlivých utkání a identifikovat klíčové momenty (obdržený gól, vyloučení, vstřelená branka a tak dále). Na základě této analýzy mohou trenéři správně určit taktiku na následující zápas nebo ji dokonce upravit během hry. Až dosud byl trenér odkázán jen na svou zkušenost. Analýza probíhala z velké části jen na základě postřehu při pozorování zápasu. Během letošního hokejového šampionátu v Praze a Ostravě bude mít ale český národní tým možnost z videozáznamu získat mnohem detailnější informace díky této aplikaci.

„Síly jsou v dnešním hokeji velmi vyrovnané, o vítězi a poraženém často rozhodují opravdové drobnosti,“ říká Slavomír Lener, generální manažer české hokejové reprezentace a pokračuje: „Skutečně detailní informace o hře soupeře nám mohou pomoci lépe odhalit jeho slabá místa. Věřím, že třeba i SAP Match Insight může být tím malým zrnkem, které převáží misky vah na naši stranu.“

Aplikace SAP Match Insight je pilotní projekt, který vychází z principu využití in-memory platformy SAP HANA, která mění možnosti zpracování strukturovaných a nestrukturovaných dat. Změna je v realizaci celého zpracování pouze v paměti, využití běhu pokročilých aplikací přímo v aplikačním serveru databáze nebo v masivní kompresi původní velikosti dat. Díky tomu nachází uplatnění v celé řadě podnikových aplikací založených na Big Data analýzách a rozhodování v reálném čase. Výpočetní schopnosti této platformy dovolují ale velmi rychle analyzovat jakákoliv data, ať již se jedná o videozáznam, data ze senzorů apod., což otevřelo cestu k využití ve sportu. Podobné řešení jako nyní dostává český hokejový tým, využívala i německá fotbalová reprezentace i na loňském mistrovství světa v Brazílii, kde získala titul.

Z kamery do tabletu

V pražské O2 Aréně je během celého šampionátu umístěno 12 speciálních kamer, které snímají všechny zápasy z různé perspektivy. Po ukončení zápasu je záznam zpracován a vizualizován aplikací SAP Match Insight. Trenéři si mohou procházet celý zápas, filtrovat podle jednotlivých situací a hráčů a využít tyto informace pro další rozhodování.

Videotrenér může v každém zápase sledovat celkem 8 herních situací, kam patří například góly, fauly, vhazování, přesnost přihrávek či úspěšnost při přesilovkách a další. Přidat k tomu může dalších 37 kritérií, ke kterým lze navázat statistiky pro hráče či tým. Sem patří například pohyb v útočném pásmu, forechecking, střely na bránu a celá řada dalších. To umožní videotrenérovi detailně popsat zápas a jednoduše předat informace zbytku týmu. Aplikace je přitom přizpůsobena práci jak na velkém dotykovém displeji, tak na například na tabletu. Videotrenér tak může přehrávat klíčové momenty herních situací týmu třeba v kabině.

Razantní vstup do světa sportu – SAP Sport One

Společnost SAP není ve sportu rozhodně nováčkem. Kromě dodávky aplikace SAP Match Insight fotbalového reprezentaci Německa a hokejovému týmu ČR, je například od letošního roku oficiálním dodavatelem statistiky pro web NHL.com. I v tomto případě přinášejí výpočetní vlastnosti platformy SAP HANA fanouškům možnost nahlédnout do mnohem větších detailů, než byli zvyklí doposud. Kromě toho tato platforma a na ní postavená řešení našla uplatnění například v tenise, díky loni ohlášenému partnerství s WTA, basketbalu a dalších sportech. Technologie SAP využívá také závodní tým McLaren-Honda Formula 1.

V první vlně je připraveno řešení SAP Sport One pro potřeby fotbalu a jako první ho bude využívat tým Bayer Mnichov. Využití SAP Match Insight hokejovou reprezentací v ČR ale otevřelo cestu k vývoji edice určené i pro lední hokej. V budoucnu tak budou moci ze schopností platformy SAP HANA těžit i ligové či mládežnické týmy a zlepšit přípravu svých hráčů a pomoci jim tak proniknout až do reprezentací svých zemí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme