Menu
CHIP Speedtest

Pět tajných tipů pro Windows: neznámé praktické nástroje od Microsoftu, které stojí za to vyzkoušet

03.02.2020 08:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pět tajných tipů pro Windows: neznámé praktické nástroje od Microsoftu, které stojí za to vyzkoušet

Statický sken je ideální pro kontrolu účinků instalace programů. Chcete-li je zjistit, proveďte sken, pak proveďte istalaci softwaru, jejíž účinky chcete zkoumat, a poté proveďte druhý průběh skenu. Z výsledků obou skenů se provede srovnání. Pomocí živého monitoringu můžete sledovat účinky konkrétních aktivit v reálném čase.

attacksurfaceanalyzer-logo

Microsoft Attack Surface Analyzer 2.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Nástroj „Attack Surface Analyzer“ společnosti Microsoft dokáže detekovat změny operačního systému Windows pomocí skenu nebo živého monitoringu.

Stáhněte si

Tip 4: optimalizace vyhledávání ve Windows

indexerdiagnostics

Indexaci vyhledávání ve Windows snadno restartujete pomocí nástroje Indexer Diagnostics.

Mnoho programů Microsoftu, které nejsou příliš známé, můžeme zařadit do kategorie odstraňování problémů. Tyto nástroje nepotřebujete vždy, ale pokud dojde k problémům, je dobré vědět, že existují bezplatní pomocníci. Vyhledávání ve Windows není zrovna povedená funkce. Microsoft pro její zlepšení nabízí nástroj Indexer Diagnostics, který případné chyby ve vyhledávání a její pomalé reakce pomůže vyřešit restartem a novým nastavením indexu.

Po spuštění programu najdete základní nabídku na levé straně okna. Obsahuje i nástroje pro kontrolu indexu vyhledávání. Pokud řešíte problémy z nemožnosti nalézt na svém počítači soubor, u kterého jste si jistí, že na počítači existuje, Indexer Diagnostics by mohl být řešením.

Pomocí první položky nabídky zkontrolujete celkový stav indexu vyhledávání. Zde se můžete podívat na celkový počet indexovaných souborů, seznam indexovaných jednotek, položky Outlooku a historii Microsoft Edge. Můžete filtrovat využití podle poslední hodiny, posledního dne nebo týdne.

Druhá položka menu vám pomůže, pokud nemůžete snadno najít soubory pomocí funkce vyhledávání ve Windows. Pokud máte o vyhledávání své pochybnosti, mohl by pomoci nový start nebo reset indexu. Program Indexer Diagnostics také zobrazuje seznam indexovaných souborů a přehled jednotek a složek, které jsou ve vyhledávání zahrnuty. Pokud zde chybí cesty k souborům, můžete je přidat ručně.

indexerdiagnostics-logo

Indexer Diagnostics 1912.19.1

CHIP hodnotí Dobrý

Aplikace Microsoftu „Indexer Diagnostics“ vám pomůže optimalizovat funkci vyhledávání v systému Windows 10.

Stáhněte si

Tip 5: Microsoft Safety Scanner

safetyscanner

Program Microsoft Safety Scanner aktivně vyhledává přítomnost malwaru a při pozitivním nálezu jej odstraní.

V oblasti bezpečnosti uživatelé určitě znají programy Microsoftu, jako jsou Security Essentials a Windows Defender. Nepříliš známý ale zůstává Safety Scanner. Nejde o náhradu Defenderu, protože nenabízí funkci ochrany. Nástroj je spíš doplňkem pro už používané programy antivirové ochrany. Specializuje se nejen na současné hrozby, ale také se více zaměřuje na Windows a odstraňuje škodlivé programy. Pokud tedy máte podezření na přítomnost malwaru na vašem počítači a chcete získat ještě další pohled na výsledky detekcí používaného virového skeneru, je Safety Scanner pro vás tím pravým nástrojem.

safetyscanner-logo

Microsoft Safety Scanner 1.0.3001.0

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný bezpečnostní nástroj pro kontrolu Windows a detekci škodlivého kódu.

Stáhněte si

Zajímavé a šikovné nástroje Microsoftu

Microsoft nabízí zajímavé nástroje pro Windows, jen se o některých moc neví. Nemusíte je používat všechny, ale je dobré o nich mít přehled. Další v řadě praktických nástrojů je sada Sysinternal Suite, která obsahuje velmi známé utility, ke kterým patří např. autoruns nebo Process Explorer. Nabízí také mnoho méně známých speciálních nástrojů a skutečných softwarových fajnšmekrovin.

systinternaltools-logo

Sysinternals Suite 12/2019

CHIP hodnotí Velmi dobré

„Sysinternals Suite“ je kolekce užitečných nástrojů pro Windows k dispozici ke stažení zdarma.

Stáhněte si

Předchozí část článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení