Menu

Výbava od Googlu

25.07.2017 09:18 | Aleš Přistál + Přidat komentář
Výbava od Googlu

Výbava od Googlu | foto: CHIP

  10 minut čtení - 10 minut instalace -  Základní sadu aplikací od Googlu zná snad každý majitel smartphonu či tabletu s Androidem. Existuje ale i dlouhá řada dalších užitečných nástrojů z dílny Googlu, které už tolik známé nejsou. Představíme vám ty nejzajímavější z nich.

Google Authenticator

Dvoufázové ověřování

1

Přihlašování k uživatelským účtům pomocí dvoufázového ověřování byste si ve vlastním zájmu měli nastavit u všech služeb, které jej podporují. V případě Googlu probíhá druhá fáze ověření uživatele prostřednictvím kódu zaslaného v SMS zprávě. To má svoje nevýhody, protože někdy trvá zaslání dlouho, nebo nemusí být z různých důvodů možné zprávu vůbec přijmout. Proto dává Google k dispozici aplikaci Google Authenticator, která ověřovací kódy s omezenou platností generuje automaticky. Před použitím aplikace Google Authenticator je třeba ji spárovat s vaším účtem Google, což snadno provedete na webu g.co/2sv.

Platforma: Android
zdarma

Google Earth

Planeta v mobilu

1

Ve stínu extrémně užitečné a maximálně vybavené aplikace Mapy Google zůstává aplikace Google Earth, které ale Google před několika týdny po dlouhé době nadělil zásadní aktualizaci. Kromě nového loga přibyla v Google Earth funkce Cestovatel (Voyager), která nabízí desítky výletů po zajímavých místech naší planety s poutavým komentářem, 3D modely staveb a přírodních objektů, fotografiemi a dalšími informacemi. Na přípravě této funkce spolupracoval Google s BBC a výsledek je opravdu zajímavý. Nová je i funkce Zkusím štěstí, skrytá pod tlačítkem s logem hrací kostky, která vás náhodně přenese na některé z tisíců vybraných míst na Zemi.

Platforma: Android
zdarma

Google Launcher

Domovská obrazovka

1

Pomocí aplikace Google Launcher je možné změnit domovskou obrazovku smartphonu do stylu čistého Androidu, tedy na stejný vzhled, jako mají smartphony a tablety řady Nexus. Google Launcher je vhodný především pro majitele smartphonů s různými nadstavbami či jinými úpravami Androidu, ve kterých například chybí klasická nabídka aplikací či jiné standardní ovládací prvky. Google Launcher změní třeba i velikost a styl ikon aplikací. Ve smartphonech s Androidem 7 lze použít i aplikaci Pixel Launcher, která pro změnu vychází z domovské obrazovky smartphonů řady Pixel. Pro Pixel Launcher jsou charakteristické především kulaté ikony aplikací.

Platforma: Android
zdarma

Vzdálená plocha

Ovládání počítače

1

Po instalaci příslušného doplňku do internetového prohlížeče Chrome a drobné ovládací aplikace do počítače budete moci prostřednictvím aplikace Vzdálená plocha na dálku, po internetu ovládat svůj počítač. Asi není rozumné předpokládat, že bude možné pohodlně pracovat s Windows na malé obrazovce smartphonu, ale v případě použití tabletu se už můžeme bavit o práci s některými aplikacemi, které například nejsou k dispozici pro Android či iOS, nebo třeba o úpravách nastavení Windows, když od vás někdo potřebuje pomoc na dálku. Nedávná aktualizace aplikace Vzdálená plocha zlepšila kvalitu přenášeného obrazu i rychlost odezvy a snížila náročnost na kapacitu akumulátoru mobilního zařízení.

Platforma: Android
zdarma

Tapety

Pozadí obrazovky

1

Aplikací, které obsahují snímky na pozadí domovské obrazovky mobilních zařízení, existuje dlouhá řada, mnoho z nich ale obsahuje reklamu nebo má obrázky jen v nízkém rozlišení. Aplikace Tapety od Googlu je k dispozici zcela zdarma a funguje výborně. Na výběr máte z několika kategorií snímků (Země, krajiny, města, texty) i z několika tzv. živých tapet. Samozřejmě můžete použít i vlastní snímky nebo další obrázky a fotografie uložené ve vašem smartphonu či tabletu. Zvolit si můžete buďto jednu konkrétní tapetu, nebo můžete ponechat na aplikaci automatický každodenní výběr jiného snímku ze zvolené kategorie. Aplikace bohužel neumí odlišit pozadí na domovské obrazovce od tapety na zamykací obrazovce, ale to asi příliš nevadí.

Platforma: Android
zdarma

Fotoskener

Digitalizace fotografií

1

Aplikaci Fotoskener je možné používat pro digitalizaci tištěných dokumentů jejich vyfotografováním smartphonem, ale to byste její funkce zbytečně podcenili. Tento úkol zvládne i mnoho dalších mobilních aplikací, včetně například i klientské aplikace cloudového úložiště Dropbox. Google se ale s aplikací Fotoskener soustředí především na digitalizaci starých fotografií, které umí zároveň i upravit a zbavit některých vad a deformací. Proto je i samotný postup fotografování trochu složitější a pomocí průvodce, resp. několika teček, na které je třeba nasměrovat fotoaparát smartphonu, je třeba pořídit několik snímků, ze kterých pak aplikace složí výslednou fotografii.

Platforma: Android
zdarma

Cardboard Camera

360° snímky

1

Google je velkým průkopníkem virtuální a rozšířené reality, což znamená, že kromě levných papírových brýlí Cardboard nabízí i příslušnou sadu aplikací. Pro spárování svého smartphonu s brýlemi pro virtuální realitu (ať už od Googlu, či jiného výrobce) budete potřebovat aplikaci Cardboard. Chcete-li ale sami vytvářet 360stupňové fotografie pro prohlížení v brýlích pro virtuální realitu nebo třeba pro vystavení na Facebooku, bude se vám hodit aplikace Cardboard Camera. V ní vás průvodce navede poloautomatickým pořízením fotografie vašeho okolí. V zásadě jde jen o to, pomalu otáčet fotoaparátem, a aplikace Cardboard Camera pořizuje fotografie, ze kterých pak složí 360° snímek.

Platforma: Android
zdarma

 

Google Trips

Plánování výletů

1

Hlavním úkolem šikovné aplikace Google Trips je pomoci vám s plánováním výletů či pracovních cest po světových metropolích. Aplikace Google Trips vám přitom pomůže se shromážděním všech vašich rezervací (letenek, hotelu, auta atd.) i s přípravou na cestu, resp. s plánováním výletů a prohlídek měst. V aplikaci jsou připraveny tipy na zajímavá místa, věcné informace (otevírací doby obchodů a restaurací, běžné relace cen atd.) nebo vzorové itineráře návštěvy města, rozložené na jeden, dva či více dní. Aplikace Google Trips vám poradí, nejen jaká místa navštívit, ale také kde se dobře najíst nebo kde nakupovat. Důležitá je i možnost uložit všechny informace společně s mapami do paměti smartphonu, abyste se na cestách obešli i bez připojení k internetu.

Platforma: Android
zdarma

 

Google Allo & Duo

Nové komunikátory

1

Jestli se v nějaké oblasti internetových služeb Googlu opravdu nedaří, pak jsou to sociální sítě a komunikátory, tedy v oblastech, kde všechny jeho snahy válcuje Facebook, kterému zároveň patří i nejoblíbenější komunikátor WhatsApp. Google to ale rozhodně nevzdává, a tak současně s utlumováním komunikační služby Hangouts přicházejí nové komunikátory Allo (pro textovou komunikaci) a Duo (pro hlasové i video hovory po internetu). Společnou vlastností obou aplikací je jejich naprosto jednoduché ovládání, ale zároveň i poměrně omezená nabídka funkcí. Nevýhodou je také zatím celkem omezený okruh uživatelů, kteří mají tyto aplikace instalovány, a se kterými tedy můžete přes Allo a Duo komunikovat.

Platforma: Android
zdarma

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.