Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Acer Aspire Vero AV15-52

Michal Bareš 29.08.2022

Ekologie a udržitelnost mohou jít ruku v ruce s vysokým výkonem, dlouhou výdrží na baterii a snadnou domácí opravou. Notebook Aspire Vero může v nové generaci oslovit i běžné uživatele.   

Nadcházející verze ekologicky šetrného notebooku Acer Aspire Vero dostala nejnovější 12. generaci procesorů Intel Core Alder Lake, která přináší výrazné zvýšení výpočetního výkonu i výdrže na baterii. Když k tomu připočteme radikálně rychlejší SSD disk a nižší pořizovací cenu, stává se konečně z poněkud okrajového modelu, který zaujal hlavně ekologicky smýšlející uživatele, zajímavý výkonný stroj pro ty, kteří ocení nejen šasi částečně vyrobené z recyklovaných mořských plastů, ale i možnost snadné domácí opravy nebo budoucího upgradu. 

Šasi notebooku je stejně jako u loňského modelu vyrobeno z 30 % z recyklovaných plastů, nejviditelnější kryt klávesnice pochází dokonce z 50 % recyklovaných materiálů, testovaný šedý model, připomínající strukturou a barvou těla recyklovaný papír, neobsahuje žádné přidané barvy. Výsledek je překvapivě estetický a přirozený, notebook se sice z hlediska použitých materiálů nemůže rovnat načančaným desinovým ultrabookům, ale výsledek je přirozenou prostotou sympatický. Tento notebook nezískává pozornost nablýskaným pozlátkem, ale o to víc vypovídá o osobnosti uživatele. Šasi připomínající barvou a strukturou blok recyklovaného papíru se nám vlastně hodně líbí, zvlášť, když k tomu připočteme, že oproti loňskému modelu je navíc dokonale pevné a nezaznamenali jsme žádné nepříjemné ohýbání těla při přenášení.

aspire-vero-av15-52-02

Acer Aspire Vero, zdroj: Acer

Vzhledem k 15,6” úhlopříčce, numerické klávesnici a hmotnosti 1 795 gramů nepatří Aspire Vero AV15-52 k notebookům, které bychom chtěli nosit každý den do práce, ale na občasné přenášení je dostatečně lehký. Na cestách uživatelé ocení dlouhou výdrž při provozu na baterii. V testlabu jsme notebooku v benchmarku PCMark 8 Work naměřili minimální výdrž na úrovni šesti hodin a 11 minut, což je oproti předchozímu modelu s výdrží tří hodin a 54 minut ve stejném testu značný pokrok. V testu výdrže baterie při provozu kancelářských aplikací (PCMark 10 Battery Modern Office) jsme naměřili výdrž deseti hodin a 36 minut. V reálném provozu při práci s kancelářskými aplikacemi a jasu displeje staženém 200 cd/m2 lze s tímto notebookem pracovat více než 12 hodin na baterii.

15,6” matný displej bez dotykové vrstvy je obklopen na dnešní dobu poměrně tlustým rámem, v tomto ohledu by určitě šlo ubrat. V horním rámu je umístěna webová kamera s Full HD rozlišením, avšak bez bezpečnostní krytky, drobnost, která by notebooku přinesla další plusové body. Na druhou stranu ale oceňujeme vysoký rozsah jasu displeje, který umožňuje jak práci v naprosté tmě, tak na přímém slunečním světle.

Klávesnice má dvě úrovně podsvícení, pohodlná velká tlačítka s nízkým a přesným chodem, numerický blok je stejně jako u loňského modelu namačkán k Enteru, ale alespoň tu je. Rozložení klávesnice je logické a přehledně, ale stále je tu to otravné zrcadlové otočení znaků na klávesách R a E, člověk by myslel, že si už je Acer dostatečně jistý svou ekologickou řadou notebooků, než aby ji tak lacině zvýrazňoval. Pod klávesnicí je umístěn velký beztlačítkový touchpad se čtečkou otisků prstů integrovanou do levého horního rohu. Vzhledem k 15,6” šasi je k dispozici dostatek portů (HDMI, LAN, 3x USB-A 3.2 Gen1 i USB-C s podporou PowerDelivery a Thunderbolt 4).

aspire-vero-deska-1

Aspire Vero se snadno otevírá, má dobře dimenzované chlazení a přístupné sloty pro M.2 SSD a SODIMM RAM. Zdroj: Chip

Spodní kryt notebooku je uchycen 11 klasickými křížovými šroubky a jeho demontáž je otázkou okamžiku. Pod ním se nachází základní deska se snadno přístupnou baterií (v této verzi je již uchycena dvěma šroubky), dostatečně dimenzovaným chlazením procesoru a sloty pro M.2 SSD, Wi-Fi a BT adaptér a paměťový modul typu DDR4. Všechny tři sloty byly v testovaném modelu osazeny, je zde Wi-Fi 6, 1TB SSD WD SN740 a 8GB SODIMM DDR4 modul, který spolupracuje s 8 GB RAM na základní desce. Použitý SSD disk v našem testu prokázal špičkové přenosové rychlosti na úrovni 4 289 MB/s při čtení a 4 296 MB/s při zápisu. Rychlý chod SSD spolu s krátkou přístupovou dobou (0,023 ms) napomáhají desetijádrovému procesoru Core i7-1255U provozovat bravurně a svižně prakticky jakékoliv neherní aplikace, na tomto notebooku lze bez problému pracovat s nejnáročnějšími aplikacemi, a přitom mohou majitelé počítat s opravdu dlouhou výdrží na baterii. Notebook splňuje nároky specifikace Intel Evo.

 

Technická data

CPU / RAM             Intel Core i7-1255U  /1,7 -3,5-4,7 GHz / 2+2P+8E / 16 GB

Grafika                     Intel Iris Xe

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 15,6" / 1 920 x 1 080 / matný / nedotykový

SSD / HDD / ODD                                          1 TB / - / -

Výbava                              USB-C (PD, TB4), HDMI, 3x USB-A 3.2 Gen1, LAN, audio, Wi-Fi 6, BT

PCMark 8 Work                         3 290 bodů / 6:11 h:m

PCMark 10 / Office Battery 4 968 bodů / 10:26 h:m

3DMark NR / Cinebench R23  10 171 / 7 197 bodů

Rozměry a hmotnost          363 x 247 x 18 mm, 1 795 g

Cena                                   25 990 Kč

CHIP výborný (1,3)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme