Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Buxton BHP 9800 – hodně muziky za málo peněz

Michal Bareš 30.03.2023

Buxton BHP 9800 nabízí vlastně vše, co dnes většina uživatelů od sluchátek očekává, navíc k tomu přidává velmi slušnou kvalitu zvuku a rozumnou cenu. Výhrady máme ale k ANC.

Kapitoly článku

Bezdrátová sluchátka dnes vlastní snad každý majitel chytrého telefonu, ať už se jedná o TWS pecky a špunty, nebo o náhlavní sluchátka s větší a pohodlnější konstrukcí. Buxton BHP 9800 patří mezi náhlavními sluchátky do rozměrového a hmotnostního středu, náušníky obepínají uši, takže se jedná o sluchátka circumaurální.

Díky skládací konstrukci a nižší hmotnosti 255 gramů jsou ale dostatečně mobilní i pro každodenní nošení. Součástí balení je i pytlíkové pouzdro na přenášení.

Sluchátka podporují bezdrátový přenos zvuku přes Bluetooth 5.0, díky 3,5mm audiozdířce a dodávanému audiokabelu je ale lze připojit i klasicky drátově. V takovém případě budou hrát i bez nabitého akumulátoru, jen ale samozřejmě nelze počítat s aktivním potlačením okolních ruchů. Přimlouvali bychom se za o něco delší přibalený audiokabel, dodávaný má délku 100 cm, ale to je drobnost.

20230330-180418-1

Pohodlná konstrukce sluchátek Buxton BHP 9800. foto: Michal Bareš, Chip

Pohodlí a ovládání

Lehká sluchátka sedí v kombinaci s měkkým a příjemným polstrováním ozvučnic i hlavového mostu perfektně na hlavě a rozhodně není problém je nosit celý pracovní den. Konstrukce je dostatečně robustní, takže sluchátka by měla přežit i nějaký pád. Většina komponent je ale plastová, kovový je jen základ nosníku.

Ovládání probíhá pomocí tří tlačítek na pravém sluchátku, vedle nichž je ještě umístěn přepínač ANC. Boční z trojice tlačítek jsou určeny pro regulaci hlasitosti, při přidržení pro posun mezi skladbami. Prostřední tlačítko slouží tak nějak pro všechno.

20230330-180334-1

Ovládací prvky sluchátek Buxton BHP 9800, foto: Michal Bareš, Chip

Při dlouhém přidržení má funkci vypínače, při přehrávání hudby poslouží k přerušení a opětovnému spuštění reprodukce a při telefonním hovoru pro příjem a ukončení hovoru. Rychlé dvojité stisknutí vyvolá poslední volaný telefonní hovor. V podstatě jsme si na to rychle zvykli, ale ocenili bychom lepší haptické oddělení trojice tlačítek. Okolo je místa dost, tlačítka mohla být větší a lépe hmatatelná.

ANC spíš jen na papíře

Nepříjemně překvapeni jsme ale byli samostatným přepínačem ANC, který slouží k aktivaci a vypnutí odrušení okolních ruchů. Během testu nás sluchátka při přepínání neinformovala o tom, zda se ANC zapíná, nebo vypíná, jen hudba se jaksi přepnula z poněkud upozaděného režimu na jasnější a hlasitější reprodukci. ANC na úrovni špičkových sluchátek, která okolo vás postaví skleněnou zvukovou stěnu, rozhodně nelze čekat.

Abychom řekli pravdu, většinu času jsme neveděli, zda je ANC zapnuté, nebo vypnuté. Přepínač ANC je navíc nezávislý na vypínači sluchátek, takže i když máte sluchátka vypnutá a ANC zapnuté (asi), bude se vybíjet baterka. Nápad je to samozřejmě dobrý a logický, sluchátka s ANC mají lidé často zapnutá jen pro rušení okolních ruchů v kanceláři, bez poslechu hudby.

Bohužel ale v tomto případě žádné rušení okolních ruchů není slyšet, ať už je přepínač zapnutý, nebo vypnutý.

20230330-180635-1

Sluchátka Buxton BHP 9800, foto: Michal Bareš, Chip

Podle výrobce vydrží sluchátka přehrávat hudbu na baterii po dobu 19 hodin na plnou hlasitost, což při poslechu na cca polovinu hlasitosti a bez ANC odpovídá spíše 25 hodinám. Během testu jsme je nabíjeli přibližně jednou za dva týdny a při hodině a půl poslechu denně. S aktivovaným ANC (při kterém hrají sluchátka hlasitěji) se baterie vybije zhruba o třetinu rychleji.

Dobíjení probíhá přes USB-C konektor, umístěný na levém sluchátku. Napájecí USB-A/C kabel je součástí dodávky.

Velmi dobrý zvuk

Vraťme se ale k tomu nejdůležitějšímu, a tím je u sluchátek kvalita reprodukce. V tomto ohledu nás sluchátka Buxton BHP 9800 opravdu mile překvapila. S cenou okolo 1 500 Kč dokáží zvukově konkurovat mnohem dražším modelům zvučnějších značek a s kvalitou přehrávané hudby jsme jako nároční posluchači byli velmi spokojeni.

Zvuk sluchátek je kultivovaný a vyrovnaný i v nejhlubších basech, se kterými se dokážou vyrovnat bez distorzí nebo nepříjemného chrčení. Hluboký hlas Leonarda Cohena ve skladbě Almost Like a Blues zněl hutně a plně i při hlasitější reprodukci. Sluchátka netrpí ani přehnanými basy ani jejich nedostatkem, v tomto ohledu smekáme před 40mm měniči a laděním ekvalizéru klobouk.

Velmi dobře si sluchátka poradila i s jiskřivým hlasem Zuzany Navarové. Přednes je skvěle čitelný, hlas má rozlet a kapela dostatečný prostor, opět nic, na čem bychom našli nějaké větší nedostatky. U sluchátek za 1 500 Kč věc málokdy vídaná.

Problém jsme nezaznamenali prakticky u žádného hudebního stylu, sluchátka si výborně až velmi dobře poradila s veškerým přehrávaným obsahem. Možná by se mohla trošku více odvázat z hlediska dynamiky, nevědomé poklepávání nohou do rytmu přehrávané hudby se většinou nekonalo, ale opakujeme, že na sluchátka za 1 500 Kč hrají překvapivě dobře.

Výhrady jsme neměli ani k provozu sluchátek při handsfree telefonování. Při domácím telefonování byly obě strany dobře slyšet, samozřejmě venku a za větru jsme raději vzali do ruky telefon.

Celkově ale sluchátka hodnotíme jako velmi povedená, s dobrou výbavou, možností bezdrátového i drátového provozu a pohodlnou konstrukcí. ANC je slabé, ale hudbu přehrávají výborně.


Technická data

Typ sluchátek circumaurální
Připojení Bluetooth 5.0 (AAC, SBC), 3,5mm, USB-C
Frekv. rozsah

20–20 000 Hz

Citlivost / Impedance 97 dB / 32 Ω
Výdrž na baterii (bez / s ANC)

25 / 16 h

Hmotnost  255 g
Cena

1 490 Kč

CHIP výborný (1,6)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud