Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: HP Pavilion Aero 13-be – výkonný parťák nejen na cesty

Michal Bareš 29.11.2023

Malý a lehký notebook s jemným 13,3" displejem je ideální na cesty a kombinuje vysoký výkon s příjemně dlouhou výdrží na baterii. Námi testovaná bílá verze je navíc designově atraktivní.

Kapitoly článku

Notebook s hmotností 987 gramů patří k nejhezčím, které jsme v poslední době testovali. S tloušťkou 15,5 mm a rozměry 298 x 211 mm se snadno ztratí i v kabelce, přitom je to veskrze profesionální nástroj, který si oblíbí hlavně vysoce mobilní uživatelé. S výdrží až 12 hodin provozu na baterii notebook bez problému zvládne i zaoceánský let, případně celý pracovní den. Přitom jej můžete dobít i lehkou GaN nabíječkou s USB-C koncovkou. Výrobce ale k notebooku dodává 65W adaptér (hmotnost 222 gramů) s proprietární koncovkou. Ten je v případě testovaného notebooku o poznání rychlejší než výkonově srovnatelná GaN USB-C nabíječka, což je škoda. Určitě by nebyl problém napájení optimalizovat tak, aby se notebook stejně rychle dobíjel přes USB-C.

Konektory: vše důležité, USB-A pod šikovnými krytkami

Kromě proprietárního napájecího konektoru a jedné USB-C zdířky (podpora přenosu videa i zmíněného napájení) se do tenkých boků notebooku vešly plnohodnotné porty typu HDMI a dvakrát USB-A, i když ty už mají kvůli úspoře místa výklopnou krytku. Každopádně je příjemné, že pro běžnou práci nemusíte nosit USB-C rozbočovač. O bezdrátovou komunikaci se stará adaptér Wi-Fi 6E a samozřejmě je zde i Bluetooth ve verzi 5.3.

HP Pavilion Aero 13-be
Deatil portů notebooku HP Pavilion Aero 13-be
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Displej: vysoké rozlišení, matný povrch

13,3" IPS displej s rozlišením 2 560 x 1 600 bodů má matný nedotykový povrch, takže se na něm neodráží odlesky světelných zdrojů. Díky slušné svítivosti je čitelný i venku a na minimální jas se na něm pohodlně pracuje i v tmavé místnosti. Možná bychom ale ocenili možnost snížit minimální svítivost ještě o jeden krok. Okolo displeje jsou tenké rámečky, které mají po stranách tloušťku jen 6 mm a nahoře mají 7,5 mm. V horním rámečku displeje je umístěna kamera, která nemá bezpečnostní krytku. Opět jedna možnost k budoucímu zlepšení.

Kryt displeje je dostatečně pevný, aby ochránil panel před poškozením. Tělo notebooku sice vypadá na první pohled jako plastové, ale je vyrobeno ze slitiny hliníku a hořčíku. Zpracování a materiály jsou vynikající, takže zařízení působí prémiovým dojmem. Kloub displeje neumožňuje naklopení do úplné roviny, ale působí robustně a pevně. Polohu displeje udržuje na zvolené úrovni i při kodrcavé jízdě dopravními prostředky.

Klávesnice na dlouhé psaní

Výborná je i klávesnice, skládající se z velkých (15,5 x 15,5 mm) a dobře podsvícených tlačítek s nízkým, ale přesným zdvihem. Podsvícení tlačítek lze regulovat ve třech úrovních. Při psaní prsty po klávesnici doslova klouzají a během testu jsme nezaznamenali zvýšenou náchylnost k překlepům. Jen česká diakritika je dodatečně gravírovaná a na podsvětlené klávesnici není tak dobře čitelná. Pod klávesnicí se nachází prostorný beztlačítkový touchpad s 13cm úhlopříčkou a podporou gest. Vpravo dole najdeme pod kurzorovými tlačítky snímač otisků prstů.

HP Pavilion Aero 13-be
Klávesnice notebooku HP Pavilion Aero 13-be
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výkon stačí na vše

Výkon moderního procesoru AMD Ryzen 5 7535U s celkem 12 výpočetními vlákny a frekvenčním rozsahem mezi 2,9 až krátkodobě 4,55 GHz bohatě stačí i na provoz velmi náročných aplikací, čemuž odpovídá i praktická 16GB kapacita RAM typu LPDDR5. Notebooku jsme v procesorovém testu Cinebench R23 naměřili multivláknový výsledek na úrovni 7 560 bodů (více než Intel Core i7-1355U s výsledky okolo 6 500 bodů, méně než Intel Core i5-13500H s cca 10 500 body) a v komplexním testu PCMark 10 dosáhl skóre 5 814 bodů.

Integrovaná grafika Radeon 660M stačí na provoz WQHD displeje a zároveň připojeného 4K monitoru, nemá problém s přehráváním jakéhokoliv multimediálního obsahu a slušně si poradí i se středně náročnými hrami, na provoz složitých 3D titulů ale nestačí.
Ukládání dat má na starosti 1TB SSD disk, kterému jsme naměřili sekvenční rychlost čtení na úrovni 2 434 MB/s a zápisu 1 697 MB/s s přístupovými dobami 0,098 ms (čtení) a 0,039 ms (zápis).

Vynikající výdrž na baterii

Výdrž na baterii samozřejmě záleží hlavně na náročnosti provozovaných aplikací a na intenzitě nastaveného jasu displeje, ale při běžné práci s kancelářskými aplikacemi a internetem lze s jasem nastaveným na cca 200 cd/m2 (cca 50 procent maximálního jasu) počítat s minimálně 10 až 12 hodinami provozu. S dodávaným adaptérem se na polovinu kapacity nabije za půl hodiny, kompletní dobití notebooku zabere cca 70 minut.

HP Pavilion Aero 13-be
Gravírovaná česká diakritika není tak dobře podsvícená
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Dovnitř se nedostanete, baterii neresetujete

Trochu zklamání jsme zažili při pohledu na spodní stranu notebooku, která má sice dostatečné ventilační otvory a stabilní gumové nožičky, ale bohužel zde chybí šroubky pro odkrytí víka a přístup k základní desce a baterii. Ještě větší škoda je, že zde není ani otvor pro reset baterie, takže v případě nečekaného zaseknutí počítače budete muset počkat, až se samovolně vybije, což vzhledem k dlouhé výdrži notebooku může znamenat několik ztracených týdnů nebo návštěvu servisu.

Závěr

Přes pár zmíněných a vlastně naprosto zbytečných drobností je ale HP Pavilion Aero 13-be výborný notebook, který je navíc k dostání za velmi sympatickou cenu. Ocení jej hlavně uživatelé, kteří potřebují výkonného a lehkého pomocníka na cesty, v kombinaci s externím monitorem a USB-C rozbočovačem to ale může v klidu být primární domácí nebo pracovní notebook.

Technická data

HP Pavilion Aero 13-be


CPU / RAM AMD Ryzen 5 7535U / 2,9-4,55 GHz / 6+6 / 16 GB

Grafika AMD Radeon Graphics 660M

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 13,3" / 2 560 x 1 600 / IPS / matný / nedotykový

SSD / HDD / ODD 1 TB / - / -

Výbava HDMI 2.1, 2x USB-A (3.2 Gen1), USB-C 3.2 Gen2 (PD, DP 1.4), audio

PCMark 10 5 184 bodů / 11:45 h:m

PCMark 8 Work 4 908 bodů / 5:52 h:m

3DMark TS / Cinebench R23 1 754 / 7 560 bodů

Rozměry a hmotnost 298 x 211 x 15,5 mm, 987 g

Cena 23 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud