Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Motorola Razr 40 Ultra – skládačka se skvělým externím displejem

Michal Bareš 24.08.2023

Skládací telefon s praktickým 3,6“ externím displejem, který umožňuje používat aplikace i ve složeném stavu. Výkon je přesvědčivý, fotoaparát za dobrého světa také. Přes menší baterii je doba provozu ale dostatečná.

Kapitoly článku

Motorola Razr 40 Ultra: skvěle využitý vnější displej

Skládací smartphony už nejsou žádná novinka, koneckonců mají za sebou už několikaletý vývoj. Přesto nás Motorola Razr 40 Ultra dokázala mile překvapit. U většiny skládacích telefonů býval přídavný vnější displej spíše drobným informačním panelem s omezenou funkčností, ovšem Motorola udělala z přídavného displeje hlavní atrakci.

Zobrazovací panel s 3,6palcovou úhlopříčkou vyplňuje téměř celou horní část složeného telefonu. Disponuje dokonce velmi slušným rozlišením 1056 × 1066 bodů a dokonce má až 144Hz obnovovací frekvenci.

2023-razr-40-ultra-advpack-infiniteblack-fps-open

Motorola Razr 40 Ultra: dva výrazné fotoaparáty na externím displeji, foto: Motorola

Díky dodatečné ploše je nyní vnější displej podstatně použitelnější a lze na něm provozovat některé aplikace. To se týká například fotoaparátu a několika optimalizovaných nástrojů, bohužel se ale aplikace od poskytovatelů třetích stran zatím ne vždy zobrazují na celou obrazovku, to by se prý ale mohlo brzy zlepšit.

Ovládání se výrazně zlepšilo. Na pohled je externí displej poměrně lesklý, ale díky maximálnímu jasu téměř 1 000 cd/m2 jej lze bez problémů používat i na slunci.

Vybrané aplikace, například internetový prohlížeč, lze v nastavení aktivovat pro použití na externím displeji. Díky tomu si můžete něco prohlížet na hlavním displeji, pak telefon zavřít a plynule pokračovat ve čtení na vnějším displeji.

Na druhém displeji můžete dokonce provozovat i některé hry, pár jich Motorola dokonce předinstalovala. Logické hry se na externím displeji hrát dají, na střílečky je ale lepší zařízení otevřít.

razr02-88a7c898d3b73dcc

Motorola Razr 40 Ultra: velký externí displej je ideální pro fotografování, foto: Chip

165Hz displej a špičkový výkon

Hlavní OLED displej je výborný. Má velkou 6,9palcovou úhlopříčku a rozlišení 2 640 × 1 080 bodů, takže celková jemnost displeje činí 430 ppi. Obnovovací frekvenci lze u nového modelu nastavit až na 165 hertzů. Okem viditelný rozdíl oproti 120 Hz nebo 144 Hz jsme ale nezaznamenali.

Naměřený maximální jas dosahuje skvělé hodnoty 1 214 kandel na metr čtvereční a displej plně zobrazuje rozšířený barevný prostor DCI-P3. Jen šachovnicový kontrast na úrovni 152:1 by mohly být o něco lepší. Jak už to u skládacích smartphonů bývá, při bližším pohledu je uprostřed displeje vidět záhyb.

Výrobce použil výkonný, ale postarší procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, nikoliv současný top model Gen 2. Rozdíl ve výkonu je ale v praxi sotva znatelný a výkonu je dostatek i pro náročné aplikace. Problém nemají ani hry s vysokým nastavením detailů.

V grafickém testu GFX Bench Manhattan jsme naměřili 99 fps. Motorola Razr 40 Ultra vykreslí Náš rozsáhlý testovací PDF soubor načetl Razr 40 Ultra za dvě sekundy, což je zcela přesvědčivá hodnota. Smartphony s 2. generací Snapdragonu 8 tento úkol zvládají za 1,3 sekundy, ale při běžném používání to prakticky nehraje roli.

motorola-razr-40-ultra-bycraft-srgb-24-1

Motorola Razr 40 Ultra je elegantní skládací smartphone s velkými displeji, foto: Motorola

Chybí odolnost vůči vodě a výbava je nekonzistentní

Ohýbací mechanismus telefonu působí kvalitním dojmem; dnes už jsou skládací telefony tak pokročilé, že se není třeba obávat mechanického selhání. Tělo Razeru 40 Ultra ale není prachotěsné a vodotěsné. Omezená ochrana proti prachu je pochopitelná, ale odolnost vůči vodě IP52 je bohužel pouze základní. Telefon by měl přežít v kapse nebo i ucha lehčí déšť, ale v této cenové kategorii bychom čekali víc.

Kapacita interního úložiště činí 256 GB a nelze ji rozšířit paměťovou kartou. Telefon podporuje práci se dvěma SIM kartami (fyzická nanoSIM a eSIM), přičemž obě podporují 5G sítě.

USB-C port pracuje na starším a pomalejším standardu USB 2.0. V běžném životě to nevadí, ale přenos fotografií nebo hudební sbírky trvá znatelně déle. Bezdrátová sluchátka lze připojit přes Bluetooth 5.2 a s bezdrátovou sítí komunikuje přes Wi-Fi 6E.

Bezkontaktní platby můžete provádět pomocí NFC. Integrované stereo reproduktory jsou použitelné, ale zvuk by mohl být o něco lepší. K dispozici je také čtečka otisků prstů.

2023-razr-40-ultra-advpack-infiniteblack-camera

Motorola Razr 40 Ultra má snímač otisků prstů ve vypínači, foto: Motorola

Výborný fotoaparát s jistými slabinami

Duální fotoaparát telefonu Motorola Razr 40 Ultra se skládá z 12Mpx hlavního snímače s optickou stabilizací a z ultraširokoúhlého snímače.

Oba objektivy zabírají značnou část zvětšeného externího displeje, na což si musíme chvilku zvykat, přece jen jsou mnohem nápadnější než malý výřez selfie kamery.

Díky tomu ale můžete i se zavřeným telefonem používat hlavní fotoaparát pro vytváření selfie snímků. Funkce aplikace fotoaparátu jsou k dispozici i na sekundárním displeji. Vlastní přední fotoaparát má 32megapixelový snímač.

Za dobrých světelných podmínek vykazují fotografie pořízené hlavním fotoaparátem přesvědčivě krásné detaily. Je však jasně vidět, že zde výrazně pracuje vylepšovací software, který snímky hodně doostřuje. Šum je nízký, ale při bližším pohledu také viditelný.

Za špatných světelných podmínek je šum také poměrně nízký a snímky zachycují i mnoho detailů, barvy jsou však slabé. Celkově kvalita fotografií odpovídá smartphonu střední třídy a nepřibližuje se špičkovým zařízením. Videa lze nahrávat ve 4K rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů při 60 snímcích za sekundu.

razr03-578a2f984617f733

Motorola Razr 40 Ultra pořizuje za dobrého světla výborné snímky, za tmy ale nastupují šum a ztráta detailů, foto: Chip

Baterie s výdrží na den

Baterie telefonu Motorola Razr 40 Ultra má kapacitu 3 800 mAh, což je ve srovnání se dnešními špičkovými smartphony málo. Při našem standardním testu výdrže na baterii při práci s online obsahem, pevně nastaveným jasem displeje a LTE připojením vydržel telefon cca 11 hodin. To je dobrá hodnota, která bude většině uživatelům stačit na celý den provozu, ale od modelu s označením "Ultra" bychom čekali víc.

S dodávaným adaptérem se telefon plně nabije za 1:19 hodin, opět dobré, ale žádný zázrak. Po 30 minutách v elektrické síti je baterie, která byla vybitá do hloubky, zhruba na polovině svého nabití. Alternativně lze smartphone nabíjet bezdrátově.

Motorola Razr 40 Ultra přijde na cca 29 000 Kč, což je poměrně vysoká cena, daná hlavně skládací konstrukcí. Samsung nyní vyprodává skládací Galaxy Z Flip 4 s vyšší ochranou proti vodě, skvělým fotoaparátem a stejným procesorem i úložištěm za cenu o třetinu levnější, což je pro Razr 40 Ultra vážná konkurence. Razr 40 Ultra má sice mnohem lepší externí displej než Galaxy Z Flip 4, ale přeci jen o třetinu vyšší cenu.

Technická data

Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení)

6,9" / 2 640 x 1 080 / AMOLED / 165 Hz + 3,6“ / 1 056 x 1 066 / pOLED / 144 Hz

CPU / GPU / RAM

Snapdragon 8+ Gen1 (1x+3x+4x, max. 3 200 MHz) / Adreno 730 / 8 GB

Výbava

2x nanoSIM nebo eSIM, Wi-Fi 6E, USB-C (2.0), BT 5.2, NFC, 12+12 / 32 Mpx, 3 800 mAh, indukční dobíjení, IP52

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG)

256 GB (226,8 GB) / ne / ano

Displej (max. jas / šach. kontrast)

1 214 cd/m2 / 152 : 1

Výdrž na baterii (on-line) / dobíjení 

11:04 h:m/ 1:19 h:m

PCMark 3.0 / GFX Bench

 14 082 bodů / 99 fps

3DMark Wild Life Extreme

2 000 bodů (12,0 fps)

Operační systém

Android 13

Rozměry a hmotnost

171 x 74 x 8 mm, 189 g

Cena

28 990 Kč

CHIP výborný (1,4)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud