Přejít k hlavnímu obsahu

Těšte se na Android 16: podvodníci snad budou mít konečně utrum

Pavel Trousil 17.05.2025
Android 16
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v ChatGPT, redakce

Google představil nové bezpečnostní funkce pro nadcházející Android 16, které posouvají ochranu uživatelů na vyšší úroveň. Systém se zaměřuje především na boj proti pokročilým hrozbám, podvodům a ochraně osobních údajů.

Kapitoly článku

Pokročilá ochrana jedním kliknutím

Android 16 přináší novinku v podobě režimu Pokročilé ochrany (Advanced Protection). Aktivace nejvyšších bezpečnostních standardů bude nově možná jediným kliknutím, přičemž běžné používání telefonu by tím nemělo být nijak omezeno.

Google
info ikonka
Zdroj: Google, blog
Pro Android 16 chystá Google režim Pokročilé ochrany (Advanced Protection). Jeho aktivace bude možná jediným kliknutím.

Podle Googlu Pokročilá ochrana umožňuje aktivovat zatím nejsilnější zabezpečení pro mobilní zařízení. Režim je navržen tak, aby chránil před "nejsofistikovanějšími hrozbami", včetně nástrojů jako jsou Cellebrite nebo Pegasus, které využívají bezpečnostní složky či autoritářské režimy k získání přístupu k datům v telefonech.

Mohlo by vás zajímat

USB ochrana a další vylepšení

Jednou z dlouho očekávaných funkcí je ochrana USB rozhraní, která zabrání fyzickým útokům přes USB port. Pokud bude telefon zamknutý, připojení přes USB budou ve výchozím nastavení omezena pouze na nabíjení.

Další zajímavou funkcí je Automatický restart při nečinnosti. Při aktivaci této funkce se smartphone automaticky po 72 hodinách restartuje a zůstane pak zamknutý a přejde do režimu známého jako Before First Unlock (BFU). Ten zajistí, že určitá data zůstanou zašifrována až do okamžiku, kdy dojde k novému odemknutí. Pokročilá ochrana také zabrání telefonům připojovat se k nebezpečným 2G sítím a vypne automatické připojování k nezabezpečeným Wi-Fi sítím.

Google
info ikonka
Zdroj: Google, blog
Pokročilá ochrana vám při telefonování nedovolí udělat některé činnosti. Podvodníci vás tak například během hovoru nebudou moct přesvědčit, abyste jim sdíleli obrazovku. A upozorní na podvodné volání.

Součástí Pokročilé ochrany je také soubor funkcí, které nelze deaktivovat, včetně:

  • Povolení pouze známých a předinstalovaných aplikací
  • Aktivní ochrana Google Play Protect proti malwaru a nežádoucímu softwaru
  • Detekce krádeže, která automaticky zamkne zařízení při podezřelé aktivitě
  • Automatického zamykání zařízení po delší době bez připojení k internetu
  • Rozšířené webové bezpečnosti vynucující HTTPS a blokující nebezpečné stránky
     

Mohlo by vás zajímat

Ochrana před telefonními podvody

Google také představil řadu nových funkcí proti telefonním podvodům, které jsou stále častější hrozbou. Nové bezpečnostní funkce během hovoru zabraňují uživatelům provádět rizikové akce, jako je vypnutí Google Play Protect, instalace aplikací z neznámých zdrojů nebo udělování oprávnění, která by mohla pomoci útočníkům získat kontrolu nad zařízením.

Pokud například sdílíte obrazovku během telefonního hovoru, Android vás na konci hovoru automaticky vyzve k ukončení tohoto sdílení. Google také pracuje na funkci, která bude varovat  i uživatele starších verzí systému Androidu (od verze 11), pokud otevřou bankovní aplikaci během sdílení obrazovky s neznámým kontaktem.

Google
info ikonka
Zdroj: Google, blog
Režim Pokročilé ochrany by měl poznat i podvodné zprávy.
Google
info ikonka
Zdroj: Google, blog
Google také vylepšil ochranu při továrním resetu.

Detekce podvodů v reálném čase a další funkce

Nedávno spuštěná detekce podvodů s využitím AI bude přímo v zařízení identifikovat více typů podvodů. A to včetně kryptoměnových podvodů, falešných plateb za mýtné, technické podpory, finančních podvodů, podvodů s dárkovými kartami a mnoha dalších.

Když detekce podvodů objeví podezřelý vzorec konverzace, uživatele na to ihned upozorní. Ti tak na to budou moct reagovat ještě před tím, než se stanou obětí podvodu.

Pro silnější ochranu proti krádeži mobilních telefonů Google představil funkci nazvanou Identity Check. Je ale určena jen pro zařízení Pixel a Samsung. Poskytuje další vrstvu zabezpečení v případě, že je PIN nebo heslo kompromitováno. Tato funkce bude také k dispozici na podporovaných zařízeních s Androidem 16.

Google také vylepšil ochranu při továrním resetu, zavedl skrývání jednorázových hesel na uzamčené obrazovce a vylepšil vzdálené zamykání s kontrolními bezpečnostními otázkami. Technologický gigant také dělá Google Play Protect chytřejším. Nově detekuje aplikace se se skrytými ikonami a upozorňuje uživatele na klamavé chování.

Zdroj: Google blog, Google blog, Cybernews

Článek obsahuje prvky vygenerované AI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme