Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: když se něco pokazilo – smazali jste si omylem data nebo máte podezření, že máte v počítači škodlivý virus?

redakce 23.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Mnoho operací na úrovni pevných disků a konfigurace počítače nelze provést při spuštěném operačním systému Windows. Musíte při nich použít speciální záchranný systém.

Parted Magic je samostatný operační systém založený na Linuxu, který se spouští z bootovacího DVD nebo USB flash disku a běží v operační paměti počítače. Dokáže řešit úkoly, které nástroje běžící ve Windows nezvládnou. Parted Magic obsahuje řadu nástrojů na správu pevných disků. Tyto nástroje umožňují uživatelům měnit velikost, kopírovat, klonovat a přesouvat oddíly pevných disků. Dále umožňují testovat pevné disky a odhalit tak včas jejich blížící se konec životnosti. 

PartedMagic pracovní plocha systému
Samostatný operační systém na bázi Linuxu lze využít k záchraně smazaných dat, konfiguraci systému, ale i pro nastavení oddílů disku.
Zdroj: PartedMagic

Samostatnou kapitolou jsou nástroje na pomoc v nouzi – když si například smažete důležitá data, zapomenete heslo k účtu ve Windows nebo máte podezření na virovou nákazu, kterou ale antiviry běžící pod Windows nedetekují.

Parted Magic také umožňuje otestovat moduly operační paměti nebo změřit výkon celého počítače. Práce s daty zahrnuje možnost obnovy smazaných souborů nebo celých diskových oddílů. Uživatelé mohou také zazálohovat svá data na externí disky a spolehlivě smazat data na disku počítače, který se chystají vyřadit nebo prodat. Parted Magic podporuje souborové systémy ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, ntfs a reiserfs. Umožňuje také vytváření, zvětšování, zmenšování, přesouvání a kopírování oddílů.

 • 1
  Parted Magic, spuštění systému

  Spuštění

  Pro spuštění plné verze programu Parted Magic si sami můžete vytvořit bootovací USB flash disk například s pomocí šikovného nástroje balenaEtcher. Parted Magic běží kompletně v operační paměti počítače, tedy zcela bez nutnosti instalace. Pouze musíte během startu počítače použít tlačítko pro volbu bootovacího disku (typicky [F8], [F10] či jiné) nebo v BIOS či UEFI změnit pořadí bootovacích médií. Jakmile se zobrazí modrá obrazovka s výběrem způsobu spuštění Parted Magic, zvolte hned první možnost „Default settings (Runs from RAM)“. V případě, že máte k počítači připojený monitor se 4K rozlišením, použijte druhou možnost – „Default settings (with 4K Monitor)“. 
   

 • 2
  Parted Magic, pracovní plocha

  Pracovní plocha

  Start grafického uživatelského rozhraní Parted Magic zabere jen pár okamžiků a jediné, co musíte ještě udělat, je výběr správného časového pásma. Zvolte „Europe/Prague“ a klikněte na „OK“. Ze vzhledu uživatelského prostředí Parted Magic je jasné, že je tato sada nástrojů na správu počítače postavena na Linuxu, ale samozřejmě nelze popřít ani značnou podobnost s Windows, včetně stylu ovládání a hlavní nabídky skryté pod tlačítkem v levém dolním rohu pracovní plochy.

 • 3
  Parted Magic, správa pevnýchdisků

  Správa pevných disků

  Jak už název naznačuje, Parted Magic slouží zejména ke správě pevných disků a jejich oddílů. Spuštění počítače pomocí operačního systému běžícího v operační paměti má přitom v tomto ohledu velkou výhodu v tom, že lze pracovat i se systémovým diskovým oddílem, což jinak za běhu Windows možné není. Příslušný nástroj Partition Editor najdete hned na pracovní ploše a s jeho pomocí můžete vytvářet nové diskové oddíly nebo měnit velikost těch stávajících. Pokud si nevystačíte s funkcemi programu Partition Editor, najdete další nástroje na práci s pevnými disky v hlavní nabídce pod kategorií „Disk Management“. 
   

 • 4
  Parted Magic, klonování disků

  Klonování disků

  Z důležitých funkcí na práci s pevnými disky musíme zmínit ještě nástroj Disk Cloning, který slouží na vytváření identických kopií pevných disků. To se velmi hodí v případě, že si pořídíte do počítače nový disk a nechcete přeinstalovávat operační systém a všechny aplikace. Naklonování disku zajistí přenos veškerého obsahu ze starého disku na nový a tedy i nejrychlejší cestu k upgradu. S tím souvisí také funkce Erase Disk, která slouží ke kompletnímu a nevratnému zlikvidování obsahu pevného disku, který se již nechystáte používat, opakovaným přepsáním dat.

 • 5
  Parted Magic, záchranné funkce

  Záchranné funkce

  Velmi důležitou skupinu funkcí najdete také v nabídce „Rescue“. Kromě nástrojů na záchranu nechtěně smazaných dokumentů nebo třeba fotografií zde najdete třeba také editor registru a především nástroje na restování zapomenutého hesla k (lokálnímu) uživatelskému účtu ve Windows nebo funkci na otestování pevného disku na výskyt chyb a jejich opravu. Pomocí funkcí na kopírování dat pak můžete přenést na externí disk soubory z počítače s havarovaným operačním systémem, který se jinak nedaří nastartovat.

 • 6
  Parted Magic, antivirová ochrana

  Antivirová kontrola

  Poslední z funkcí sady Parted Magic, o které se zmíníme, je Virus Scanner. Tento antivir, postavený na bázi ClamAV, si během svého spuštění aktualizuje virovou bázi a pak vám umožní důkladně zkontrolovat počítač na výskyt škodlivého softwaru. Antivirová kontrola prostřednictvím nástrojů Parted Magic je důležitá v případě, že se ve vašem počítači usídlí nákaza, aktivovaná ještě před startem operačního systému Windows. Takový malware je pak velmi složité, spíše nemožné odhalit pomocí standardních antivirů běžících ve Windows.

Parted Magic je placený program, jednorázovou licenci verze 2023.08.22 si můžete zakoupit za 344,13 Kč, případně jeho starší, ale plně funkční verzi 2020.08.23 najdete na Chip DVD 8.2023. Pokud byste o ni měli zájem, pořídit se dá na stránce www.chip.cz/digi v rámci digitálního časopisu, který zpřístupní i www.chip.cz/dvd

Zdroj: Parted Magic


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud