Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: použijte smartphone jako expozimetr

Pavel Trousil 01.12.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Analogové fotografování se opět dostává do módy, ale některé staré fotoaparáty ještě nemají vlastní expozimetr, tedy zařízení, které slouží k měření množství světla na scéně. Můžete ho nahradit smartphonem s vhodnou aplikací.

Pokud se při fotografování analogovým fotoaparátem bez expozimetru nechcete spoléhat jen na pravidlo „Sunny 16 – slunečných 16“, podle kterého se za slunečného dne nastavuje clona 16 a expoziční čas, který odpovídá jedné sekundě dělené hodnotou ISO vloženého filmu, použijte raději pro změření světla svůj chytrý telefon. Pro telefony iPhone existuje bezplatná aplikace Lghtmtr.

Lghtmtr
Smartphone je skutečně multifunkční nástroj. Může posloužit i jako expozimetr.
Zdroj: Screenshoty aplikace Lghtmtr, redakce

Nainstalujte si aplikaci Lghtmtr do iPhonu a podívejte se na krátký úvod. Povolte aplikaci přístup k fotoaparátu mobilního telefonu, jinak nebude moci plnit svůj úkol. Poté klepněte na možnost „Take reading“ (Provést měření) a poté na tlačítko spouště. Případně můžete vybrat bod na snímku a provést bodové měření v tomto místě. 

Mohlo by vás zajímat

Lghtmtr následně pak zobrazí tři sloupce. Vlevo se zobrazí expoziční čas, uprostřed hodnota clony a vpravo příslušná hodnota ISO. Pokud upravíte hodnotu v jednom ze sloupců, automaticky se změní i zbývající dvě hodnoty. Nejprve se sloupci vpravo nastavte hodnotu ISO vloženého filmu, poté ji uzamkněte pomocí symbolu zámku a vyberte kombinaci clony a času závěrky. Následně nastavte zobrazené hodnoty na fotoaparátu. Alternativou pro systém Android je aplikace OKO Light Meter, která je rovněž zdarma.

Zdroj: OKO Light Meter, Lghtmtr 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud