Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Udělejte ze svého telefonu omlazený Google Pixel

Pavel Trousil 16.04.2023

Telefony Google Pixel jsou jakousi výkladní skříní Androidu. Nabízí většinou to nejlepší z hardwaru i aktuální OS. Navíc ještě úložiště zdarma a nástroj pro úpravu fotografií s podporou umělé inteligence. Něco z těchto exkluzivních funkcí můžete mít v telefonu i vy díky CustomROM PixelExperience .

Kapitoly článku

Smartphony Pixel od Googlu jsou považovány za špičku ve světě Androidu. Pomocí CustomROM PixelExperience můžete svůj telefon proměnit v jakýsi klon Pixelu – i s jeho exkluzivními funkcemi.

Zatímco mnozí výrobci svá zařízení zatěžují vlastním softwarem, smartphony Google přicházejí s čistým Androidem a bez zbytečných aplikací. Už to se hodí. Navíc jde o sysém aktální. Kromě toho existuje mnoho exkluzivních funkcí, které jsou vyhrazeny právě pro telefony Pixel.

Exkluzivní funkce

Alternativní verze systému Android "PixelExperience" přináší tyto a další funkce i do telefonů Samsung, Xiaomi a mnoha dalších. Navíc nový Android 13 si mohou díky této alternativní ROM užívat majitelé starších, oficiálně již nepodporovaných smartphonů.

pixel3(1)-nahled

Počet podporovaných smartphonů je poměrně široký. | Zdroj: screenshot webu PixelExperience.

PixelExperience poskytuje čistou, aktuální verzi systému Android a napodobuje zařízení Google Pixel. Jde dokonce tak daleko, že díky němu se vám odemknou funkce, které jsou jinak exkluzivně jen u Pixelů – a to zcela zdarma.

Do vlastní ROM se dostalo dokonce i neomezené cloudové úložiště pro fotografie a videa. Google jinak tuto funkci nabízí ve svých zařízeních pouze v kvalitě "Úsporný režim". Pokud si nainstalujete PixelExperience, fotografie můžete ukládat v plném rozlišení.

Zdarma úprava fotografií s podporou UI

Google sice oficiálně nabízí své nástroje pro úpravu a ukládání fotografií i pro jiné chytré telefony, ale pouze v rámci placené služby Google One.

V rámci alternativní ROM PixelExperience jsou však všechny funkce Googlu pro fotografování k dispozici zdarma. A to včetně výkonných nástrojů pro úpravu snímků s umělou inteligencí, které patří k nejlepším v systému Android. PixelExperience umožňuje používat software bez omezení a poplatků.

pixel1-nahled

V rámci PixelExperience získáte i nástroj pro úpravu fotografií s podporou umělé inteligence. | Zdroj: Google Pixel screenshot.

Mezi zajímavé funkce patří „Magic Gaser“, která automaticky proskenuje obrázky a hledá na nich rušivý obsah a okamžitě jej odstraní. Software také rozpoznává osoby a objekty a rozmazává pozadí. Nechybí ani další funkce, jako je odstraňování šumu a režim HDR.

Součástí PixelExperience je také Pixel Launcher v novém designu "Material You" včetně exkluzivních widgetů a živých pozadí. Ten je nejen stylovější než ostatní rozhraní, ale také praktičtější: při přepínání mezi aplikacemi můžete kopírovat text a obrázky přímo z okna náhledu a ušetřit si tak spoustu času.

Software Pixelu usnadňuje život i mnoha dalšími detaily: například rozpoznávání obličeje zabraňuje otáčení obsahu obrazovky, když ležíte v posteli. Automatické živé titulky jsou také exkluzivní funkcí softwaru Pixel. Ty lze kdykoli zapnout a vypnout pomocí zkratky přes ovládání hlasitosti a jsou generovány pro veškerý mluvený obsah ve všech aplikacích.

Aktuální Android s vychytávkami Pixeli pro mnoho starších zařízení

Po úspěšné instalaci vás Custom-ROM se ocitnete ve světě Pixelu a můžete si telefon nastavit jako obvykle pomocí účtu Google. Na našem čtyři roky starém testovacím zařízení běžel PixelExperience plynuleji než zastaralý software od Xiaomi. Kromě nejnovější verze systému Android obsahuje také nejnovější bezpečnostní záplatu.

pixel2-nahled

Díky PixelExperience dostanete i do starších smartphonů Android 13.| Zdroj: CHIP/Antonio Mastroianni

Bezchybně fungují i specifické funkce zařízení, jako je vysouvací přední fotoaparát a snímač otisků prstů v displeji. Od zařízení Pixel se liší pouze předinstalovaný software fotoaparátu. Fotoaparát Google však lze snadno aktualizovat ve formě APK souboru APK.

Custom-ROM: Není všechno zlato …

Ne vše je ale samozřejmě tak ideální: například se po instalaci PixelExperience může zhoršit výdrž baterie vašeho telefonu ve srovnání s továrním softwarem. Dalším vylučujícím kritériem pro mnohé je, že některé aplikace už nebudou dostupné prostřednictvím Obchodu Play: Například messenger Telegram si již nestáhnete. Také některé bankovní aplikace již nemusí fungovat. Důvodem jsou bezpečnostní mechanismy společnosti Google, které rozpoznávají neoficiální verze systému Android.

Proces instalace je poměrně složitý a liší se v závislosti na výrobci a modelu zařízení. Důležité: během instalace je nutné odstranit všechny soubory v zařízení. V nejhorším případě pak může chyba při instalaci vést až k tomu, že zařízení bude nepoužitelné. Pokud máte ve smartphonu důležité soubory, je zálohování povinností.
Vzhledem k tomu, že při instalaci musíte také odemknout Bootloader, můžete navíc přijít o záruku na své zařízení. Proto byste si měli dvakrát rozmyslet, než si na svůj telefon Custom-ROM nainstalujete. Ale u některých starších modelů se podstoupit riziko vyplatí.

Zdroj : PixelExperience


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud